Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Valeria Bondar – MBA Moda Yönetimi – Moda İşletmeciliği Mezunu

By Mayıs, 2019Nisan 22nd, 2022No Comments

“IFA Paris, dijital ve e-ticaret ile ilgili her şeydeki tutkumu anlamama yardımcı oldu!”

IFA Paris Moda İşletmesi’nden MBA derecesi ile mezun olan, birçok dil bilen, Ukrayna doğumlu Valeria Bondar, İngiliz çevrimiçi ekosistemine ve dünya genelinde 190 ülkede 13 dili ve kadın giyim, erkek giyim, çocuk giyim, klasik, kaliteli saatler ve kaliteli mücevherlerde 1000 moda markası ve yaratıcısını kapsayan küresel bir dijital pazar olan “lüks moda için teknoloji platformu”- Farfetch’e katıldı.

Valeria Bondar

Michel Temman: Çince konuşuyorsunuz ve Farfetch’in bağlı bir şirketi ve Çin merkezli pazarlamacısı oldunuz. Bunun hakkında konuşalım. Ama önce bize kim olduğunuzu söyler misiniz? Nerelisiniz? Akademik ve profesyonel geçmişiniz nedir?

Valeria Bondar: Ukrayna’dan geliyorum ama bu noktada kendimi yarı Çinli olarak görüyorum, Çin’de yaklaşık 8 yıl çalıştığım ve eğitim aldığım için mesleki tecrübelerimin çoğu Çin pazarının geçmişinden geliyor. 2016 yılında, IFA Paris’in MBA Moda İşletmesi programından mezun oldum ve şu anda Farfetch için bağlı bir pazarlamacı olarak çalışıyorum (bir yıldan fazla) ve şirketin New York IPO’sunun (halka arz-şirketin halka açılmasının) öncesi ve sonrası heyecan verici değişikliklerinin çoğuna tanıklık etmekten mutlu oldum. Farfetch’e gelmeden önce, hem dijital pazarlama hem de e-ticaretle ilgili rollerde VIP.com ve Helen Lee adlı bir Şangay tasarımcı markası için çalışıyordum. Çince dilbilimi diplomam var ve modaya bu kadar hayran kalmazsam tercüman olabilirdim. Aslında, dilin konuşulması bu iş piyasasında çok büyük bir avantaj sağlar, ancak bunun en önemli beceri olduğunu söyleyemem. Yerel kültür, dil ve piyasa bilgileri ile bir Batı zihniyetine dair bilgimin bir kombinasyonu geçmiş profesyonel çalışmalarımın hepsine çok yardımcı oldu, çünkü bu şekilde biri, Doğu ve Batı arasında gerçekten bir köprü olabilir – ya denizaşırı genişlemek isteyen Çinli şirketler ya da Çin’e girmek isteyen Batılı şirketler için.

Valeria Bondar

M.T.: Çıtırdama ne zaman oldu? Moda ya da lüks merakınız ne zaman başladı? Bu konuya nasıl girdiniz ve tam olarak hangi modadan bahsediyoruz?

Valeria Bondar: Annem bir terziydi, ben de moda dergileri, kumaşlar ve eskizlerle çevrili olarak büyüdüm. Ayrıca yerel bir çocuk modellik ajansı tarafından 6 yaşındayken keşfedildim, bu yüzden hayattaki yolumu belirlediğimi tahmin ediyorum. Erken yaşlardan beri modellik, sektördeki birçok kişiyi tanıma konusunda bana yardımcı oldu, ancak tam zamanlı bir meslek olarak beni ilgilendirmiyordu. Bun nedenle moda işletmesine döndüm ve bu şekilde bir moda derecesi almaya karar verdim. IFA Paris’in MBA programı için Jean-Baptiste Andréani (IFA Paris Genel Müdürü) ile mülakat yaptığımda, çoğunlukla Çin’deki endüstri bağlantılarım ve bazı deneyimlerim vardı, ancak tam olarak nereye ait olduğumu bilmiyordum: satın almak, mağazacılık, halkla ilişkiler, dijital ya da başka bir yere … Bu arada, Bay Andréani’ye büyük bir teşekkür borçluyum, çünkü beni Lüks Marka Yönetimi yerine Moda İşletmesi’ne yönlendiren kişi o oldu: Tasarımcı ve çağdaş modanın aksine, Lüks Marka Yönetimi’nin (LBM) zor lüks üzerine biraz farklı odaklandığından mümkün olan en iyi seçimi yaptım: yarım yılda derslerimde en iyi seçimi yaptığımı anladım, çünkü LBM’nin zorlu lüks üzerinde tasarımcı ve çağdaş modanın aksine biraz farklı bir odağı vardı. IFA Paris, dijital olan her şeye olan tutkum ve özellikle e-ticarete olan ilgimi anlamama yardımcı oldu. Capstone projemi bile bitirmeden önce Helen Lee’de bir iş buldum, ki bunun benim için hala çok hırslı bir adım olduğunu düşünürüm. Paketleme ile başlayıp müşteri hizmetleri ile sonlandırarak markanın, e-ticaret işlemlerini sıfırdan kurmasına yardımcı oldum. Moda da beni büyüledi; çünkü kadınların bu kadar şaşırtıcı kariyer fırsatları ve çok büyük bir ses payının olduğu birçok sektörden biri – çoğu şirketin, hatta daha büyüklerinin bile uğraştığı bir şey.

Valeria Bondar

M.T.: Farfetch, insan kaynaklarına gelince “bireyselliği yetkilendirmek” ile tanınıyor. Aslında bir yıl önce Farfetch’e nasıl katıldınız?

Valeria Bondar: Aslında, ilk defa Farfetch’teki bir pozisyon için başvuru yapmadım, ama sonunda en başarılı olanı bu sanırım. O zamanlar VIP.com’daydım ve aynı zamanda içinde olması harika bir şirket olmasına rağmen, Farfetch’in açılışını görür görmez tekrar denemek zorunda olduğumu biliyordum, çünkü pozisyon zaten yaptığım şeye mükemmel bir şekilde uyuyordu. Bu yüzden 4 ay ve çok sayıda mülakat yaptıktan sonra Guangzhou’dan Şangay’a taşındım.

Valeria Bondar

M.T.: Ünvanınız, rolünüz ve buradaki misyonlarınız tam olarak nedir?

Valeria Bondar: Ünvanım, e-ticarete aşina olmayan birçok kişi için karmaşık bir ünvan olan Kıdemli İştirakler ve Ortaklıklar Başkanı. Bu pazarlama bölümü Çin’de (Batı’nın aksine) çok genç ve olgunlaşmamış bir durum. Bu, neden bu pozisyonun işe alınmadan bir yıldan fazla bir süre için doldurulmadığını açıklıyor. Kısacası, hem sizin hem de ortaklarınızın satış ve komisyonlarda gelir elde etmesine yardımcı olan ortak bir dijital pazarlamadır, bu nedenle ortaklarınız her zaman daha iyi performans göstermeye motive olurlar çünkü kendi kazancınız buna bağlıdır. Bu bir kazan-kazan stratejisidir. Kesinlikle çok seviyorum, çünkü her şeyden önce, birçok dijital pazarlama disiplininin aksine, ortaklarınız ve bağlı kuruluşlarınızla – sadece kârlı olmaları gerektiği şekilde güven dolu yakın ilişkiler kurmakla ilgili. Akıllı veri kullanımı ve sürekli teknoloji yeniliği ile birlikte güçlü çevrimdışı ortaklıklar bu disiplini süper zorlu ve heyecanlı kılar.

M.T.: Farfetch ile bu birinci sınıf pazarlama deneyimi, moda gezegeni hakkındaki vizyonunuzu nasıl değiştirdi? Ve en çok ne öğrendiniz?

Valeria Bondar: Sanırım şu anki rolümdeki en büyük öğrenimim – ve öncekilerde – çevrimdışı etkileşimlerin dijital çağda hala bizi etkilediğini gösteriyor. Veri ve teknoloji gerçekten çok yönlü, ancak moda kendi içinde bir yaratıcılık ürünü olmaya devam ediyor – bir şey algoritmalar kopyalayamıyor. Aynı zamanda, şirketin teknoloji konusunda ne kadar yenilikçi olduğu fark etmeksizin, kişilerarası iletişim ve ekip çalışması başarının anahtarı olmaya devam ediyor. İşbirliği yapan, çok sayıda insanın birlikte çalıştığı, fikir ürettiği ve bunları birçok seviyede yürüttüğü kadar çalışmak da gerçek bir nimettir. Endüstri başlı başına büyük ve sürekli bir ilham kaynağı olduğu için, modada çalışan insanların en motive olmuş ve tutkulu kişiler olduğuna ikna oldum!

Valeria’nın IFA Paris’teki programı hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayın: MBA Moda İşletmeciliği