Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası : Vik Milan – IFA Paris MBA Moda Yönetimi – Lüks Marka Yönetimi Mezunu

By Nisan, 2019Nisan 12th, 2022No Comments

Merhaba Vik. Lütfen kendinizi tanıtır mısınız?

Vik: Kesinlikle. Benim adım Vik Milan ve Los Angeles merkezli bir iç mimar ve sanatçiyim. Pittsburgh, Pennsylvania dışındaki bir banliyöde büyüdüm. Kesinlikle okulda yaratıcı beyinliydim ve matematik veya fenle ilgili herhangi bir şeyde başarısızken; yazı, yabancı dil ve sanat derslerinde başarılıydım. Bu, çalışma dünyasına genç yaşlardan itibaren bile girmeye istekli olduğumu söyledi (ilk işim, 13 yaşındayken hamburger çevirip patates kızartması yapmak gibi bir hastane kafeteryasında çalışmaktı, geriye dönük olarak tamamen yasal olmayan bir düzenleme.)

Lisans eğitimimi Boston Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladım. Operasyon ve Teknoloji Yönetimi üzerine yoğunlaştım. Üniversiteden sonra AstraZeneca’ya küresel operasyonlar organizasyonuna katıldım. AstraZeneca ile dört yıl boyunca veri analizinden küresel proje yönetimine kadar çeşitli görevlerde bulundum ve aynı zamanda hem Mexico City hem de Buenos Aires’te yaşama ve çalışma fırsatım oldu.

Operasyonlarda çalışmaktan zevk aldım ama hedefim her zaman kendi işimi kurmaktı. Markalaşma ve pazarlama konusunda tecrübe edinmenin beceri setimi tamamlamanın anahtarı olacağını biliyordum ve sonuçta IFA Paris MBA Lüks Marka Yönetimi programına katıldım, çünkü kurslar tam olarak kendi markamı oluşturmak için aradığım şeydi, hem Paris hem de Şanghay’da yaşamak ve okumak için inanılmaz fırsattan bahsetmiyorum.

MBA programımı bitirdikten sonra Liberty Mutual’daki global operasyonlarda günlük bir işte çalışırken iç tasarım ve sanat danışmanlığı olan Ink & Opium’a başlamak için Seattle, Washington’a taşındım.

2018 yılının Mart ayında, tamamen gizli konuşmalardan oluşan bej konferans salonlarına ve konuşmalara yeterince sahip olduğuma karar verdim ve tam zamanlı bir girişimci olma riskli adımını attı. Tasarım işimi kurmak için Los Angeles’a taşındım ve aynı zamanda SALT Galerisi’ne kurucu ortak olma fırsatını sunan iş ortağım Max Wunderlich’le de tanıştım. Los Angeles’taki enerjiyi ve yaratıcı fırsat miktarını seviyorum ve bunun nihayetinde ev diye adlandırdığım şehir olabileceğini düşünüyorum.

İlaç sektöründeki operasyonlardan yaratıcı işletmeleri yönetmeye kadar göze çarpan önemli bir geçiş yaptınız. IFA Paris eğitiminizle birleştirilen bu arka plan bu geçiş için sizi nasıl hazırladı?

Vik: Bir işi başarılı bir şekilde başlatmak ve işletmek, güçlü bir marka yönetimi anlayışı gerektirir; yani, şirketinizi ve ürünlerinizi tüketicilerin aklında farklı kılan özellikler. Lüks Marka Yönetimi’nde MBA eğitimim, bana güçlü, uyumlu bir markanın uçtan uca gelişimini ve birinci sınıf ve lüks alanda rekabet etmek için ne gerektiğini anlamak için araçlar verdi.

Bununla birlikte, bir işletmeyi yönetmenin% 75’i çok daha az çekicidir ve sipariş yönetimi, finans, muhasebe, planlama, programlama vb. içerir. Neyse ki bunlar, daha iyi bir işletme sahibi olmamı sağlayan IFA Paris eğitimim ile birleştirdiğim operasyonlarda ve proje yönetiminde çalışırken kazandığım beceriler.

SALT Gallery sizin en son kuruluşunuz. Bu harekete neyin ilham verdiğini söyler misiniz?

Vik: Ben her zaman sanata ilgi duydum ve 20’li yaşlarımın başında eser toplamaya başladım. Sanat piyasası hakkında daha fazla şey öğrendiğimde işlerin ticari tarafıyla ilgilenmeye başladım. IFA Paris’te, Güzel Sanatlar’ı çeşitli araştırma projeleri için bir konu olarak kullanabildim ve ayrıca, Şangay’daki boş zamanlarımda Sotheby’nin Sanat Enstitüsü aracılığıyla “Küresel İş Olarak Sanat” sertifika programını da tamamladım.

İç mimar olarak çalışmaya başladığımda IFA Paris’ten sonra hızlı bir şekilde ilerledim. Her zaman sanata yatırım yapmaya başlamak isteyen veya sadece tasarım projeleri kapsamında stratejik sanat alımları yapmak isteyen müşterilere bir hizmet olarak sanat danışmanlığını dahil ettim. İşimin sanat danışmanlığı tarafını büyütmek istediğimi biliyordum, ancak bunu yapma fırsatı bir şans toplantısı ile gerçekleşti.

Kısa süre sonra Los Angeles’a taşındıktan sonra, ROMAN (lüks evcil hayvan aksesuarları) ve SALT Limited’i (el yapımı mobilya ve sigara aksesuarları) de içeren ana işlerini yapmak için geniş bir atölye alanına taşınan girişimci Max Wunderlich’in yanına oturduğum bir akşam yemeğindeydim. Hemen uyuştuk ve işbirliği yapabileceğimiz yolları düşünmeye başladık. Atölyesinin önünde bir şeyler yapmak istediği ve potansiyel olarak galeri açacağından bahsettiği geniş bir alanı vardı. SALT Gallery, sanat sevgisini ve kendimize ait bir galeriyi açma arzusunu paylaştığımızı fark ettiğimizde SALT Gallery doğdu. El kitabındaki çalışmaların çoğunu kendimiz yaparak, nihayet geçen Ekim ayında ilk resmi gösterimize ev sahipliği yaptık.

SALT Gallery konsepti hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

SALT Gallery’sinde Vik Milan

Vik: Bu soruyu cevaplamak için öncelikle bir sanat galerisinin tam olarak ne yaptığından bahsetmek önemlidir.

Bir sanatçının bağımsız olarak eserleri satabileceği birçok yol vardır ve bir sanat galerisi aracılığıyla satışta önemli bir değer vardır. Bir galeri, solo veya grup gösterileri düzenleyerek ve sanatçının başka türlü tanışamayacağı bir alıcılar ağı getirerek bir sanatçının ve eserinin tanıtımına yardımcı olacak özel kaynaklara sahiptir. İyi bir sanat galerisi, orijinal sanat eserlerini çerçeveleme, tarama ve sayısallaştırma gibi şeylere sahip sanatçılara ve [veya bizim durumumuzda] sanatçıların kullanması için bir atölye alanı sağlamasına yardımcı olur. Ek olarak, bir galeride satışa sunulan sanat, yalnızca hangi sanat eserini çekeceklerini değil aynı zamanda iyi ve kaliteli bir yatırım olacağını düşündüklerini belirleyen alıcılara yardımcı olan çalışmalara meşruiyet katabilir. Bazı galeriler çok çeşitli eserler satabilir, bazıları ise “programlarını” belirli bir sanat dönemi, konu, ortam veya başka bir alana odaklar.

SALT Gallery programı, çeşitli ortam ve konulara yayılmış çağdaş, sürrealist çalışmalara odaklanmaktadır. Misyonumuz; davetkar, caydırıcı olmayan ve dikkatlice sergilenen galeri deneyimi yaratarak, yeni ortaya çıkan ve yerleşik sanatçılar ile müşterileri birleştirmektir. Sanat satın alma sürecini açığa çıkarmak ve onlarla konuşan parçaları toplamaya başlamak için daha genç demografik görünümlere hitap etmek istiyoruz ve 50 dolarlık bir baskı veya 15.000 dolarlık bir resim olsun, onların günlük yaşamlarını geliştireceğiz.

SALT Gallery Küratörü olarak ne rolü üstleniyorsunuz?

Vik:  Küratörlük” galeri programımıza uygun, çalışmalarına inandığımız ve destekleyebileceğimiz sanatçı bulma sürecidir. Aynı zamanda sergiler, tasarlamayı ve hangi sanatçılara yer vereceğimize, hangi parçaları seçeceğimizi ve bir sergideki eserlerin birbirini daha da geliştirecek şekilde nasıl gösterileceğini belirlemeyi içerir.

Vik Milan

Bunu etkili bir şekilde yapmak için, sanatı değerlendirme biçimimi değiştirmek zorunda kaldım – kişisel olarak beğenip beğenmediğimden ziyade, amaçlanan mesajını veya fikrini ne kadar etkili şekilde ilettiğine dayanan bir parçayı değerlendirmek zorundayım. Ayrıca, SALT Gallery iş ortağımın SALT markasının bir uzantısı olduğundan, birincil hedefim, markanın uzun vadeli hedeflerini destekleyecek şekilde büyümemizi sağlamaktır.

Teknik olarak bir sanat galerisi müdürüyken, kendimi bu şekilde tanıtmak istemiyorum. Max ve ben galeride birden fazla şapka giymenin yanı sıra sorumlulukları paylaşıyoruz. Günden güne beni beyaz boya ile duvarlar arasında dokunmaktan ya da bir heykeltraşın yanlışlıkla sıva ile tıkadığı bir lavabonun nasıl tamir edileceğini bulmaktan baş aşağı geldiğimde beni görme ihtimaliniz daha yüksek. (Merak ederseniz diye cevap sirke ve sabırdır.)

IFA Paris’ten mezun olduktan sonra iki işletme kurdunuz. Bu işletmeleri oluşturma ve yönetme konusundaki deneyiminizi paylaşır mısınız?

Vik: İç tasarım yapmaya ilk başladığımda ana odak noktam potansiyel müşterileri göstermek ve net bir Ink & Opium marka estetiği oluşturmak için güçlü bir çalışma portföyü oluşturmaktı. Bu, finansal kayıpta ya da en iyi senaryoda, en başa dönüşte pek çok tasarım projesi yapmak anlamına geliyordu. Bu gibi durumlarda motive kalmak bazen zordu, ama yaptığım işi sevdim ki bu, momentumumu korudu. Tam zamanlı bir şirkette çalışırken, işletmeyi yönettiğimden beri Ink & Afium da yavaş bir evrim oldu. Bu, üstlendiğim iç tasarım çalışmalarının miktarını sınırlandırdı; ancak her zaman dört gözle gerçekleştirmeyi istediğim beklemede olan proje kuyruğum olduğu anlamına geliyordu. Şimdi tam zamanlı olarak kendime çalışıyorum ve tasarım hizmetimi sosyal ve profesyonel ağım dışındaki müşterileri bulmak için daha iyi tanıtmayı öğrendim. Bir işletmeyi pazarlamak, buluşmaya çok benzer – insanların kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı bilmesini istersiniz ancak ne kadar çaresiz olabileceğinizi belli etmek istemezsiniz.

SALT Gallery, iş ortağım Max Wunderlich ile galeriyi birlikte sahiplendiğimizden ve birlikte çalıştığımız bir yere sahip olduğumuzdan beri çok farklı bir deneyim oldu. Bir çok iş yükünü paylaşabiliyoruz ve fikir alışverişinde bulunabiliyoruz. Ayrıca bir iş ortağına sahip olmak, birinizin düşük enerji hissettiği veya tükenmiş olabileceği günlerde momentumun devam etmesine yardımcı olur. Zamanımızı, becerilerimizi ve kaynaklarımızı bir araya getirerek, işi tek kişilik bir operasyondan çok daha hızlı bir şekilde büyütme avantajına sahip olduk.

Proje yönetimi konusundaki deneyiminiz bu işletmelere nasıl katkıda bulundu?

Vik: Endüstriden bağımsız olarak, proje yönetiminin temelleri aynı: Zamanında çalışmayı tamamlamak için gereken bütçeleri ve paydaşları yönetirken, daha küçük, sıralı görevlere büyük bir girişimin ayrılması. Tabii ki gerçek hayat böyle değil.

Proje yönetimi, kaos yönetimi gibidir; görevler balonu karmaşıklıkta şişerken düzeni ve akıl sağlamayı korumak ve yeterli gelmeyen az bir zamanda yapılmaması gereken çok fazla iş vardır. Esasen bir iş kurmanın ve yönetmenin gerektirdiği şey budur ve farklı ülkelerdeki projeleri zorluklar ve paydaşlarla birlikte yönetme deneyimim, her şey yolunda gitmediği ya da beklenmedik meseleler ortaya çıktığında bile düzenli ve gerçekçi kalmama yardımcı oluyor.

Mezuniyetinizden bu yana olan yolculuğunuzda MBA Lüks Marka Yönetimi alanında en değerli olan yönler nelerdi?

Vik: MBA yapmak için kariyerimi ilaç endüstrisinde bırakmaya karar verdiğimde, bir gün kendi markama başlamak niyetiyle yaptım. O zamanlar erkek giyimine ilgi duydum ancak ilgi alanlarım değiştiği takdirde beni diğer endüstrilerle tanıştıracak bir program bulmak istedim. Lüks marka yönetimini ilgi çekici buldum çünkü lüks markalar marka tasarımının doruk noktasıdır. Eğer Hermès 50.000 dolara bir el çantası satabilirse, muhtemelen öğrenilecek bir şey olduğunu düşündüm.

IFA Paris’teki bu MBA programı, kurs teklifine ve Paris ile Şangay kampüsleri arasındaki bölüme dayanarak benim için en uygun seçimdi. IFA Paris’teki deneyimimden keyif aldım çünkü MBA programı bize ilgilendiğimiz markaları, endüstrileri ve pazarları grup projeleri ve bireysel projelerimizde incelemekte yaratıcı özgürlük verdi. Proje çalışmalarımın çoğunu erkeklerin yaşam tarzı markalarına veya güzel sanatlara odaklayabildim, her ikisi de iç tasarım işimi kurmamda ve şimdi de SALT Gallery’de bana yardımcı oldu.

Vik Milan

MBA programında öğrendiklerim, yeni bir iç tasarım müşterisi için bir tasarım konsepti oluştururken veya yeni bir girişim için bir iş planı veya marka stratejisi geliştirirken benim için değerli olmaya devam ediyor. Profesyonel kalitede ilham panolarını nasıl bir araya getireceğimi öğrenmek, görsel olarak iletişimde daha etkili olmamı sağladı.

Çağdaş sanat dünyasında çalışmak, çok özel bir topluluğa girmenizi gerektirir. Bu alanda nasıl gezindiniz?

Vik: Güzel sanatlar dünyası, özellikle galeriler, sanatçılar ve alıcılar arasındaki ilişkileri özel ve yakından koruyan bir klişedir. Kalabalığın tamamen siyah kalın çerçeveli gözlüklerle göründüğü sanat etkinliklerine katılmak da nadirdir – her zaman en çekici ortam değildir.

Bu toplumu nasıl “parçalayabildiğim” konusunda, çaba ve şans kombinasyonuyla oldu. Güzel sanatları bir işletme olarak tanımladıktan sonra, içine girmek konusunda ciddi olduğum için, mümkün olduğunca çok sayıda müze sergisine, açık sanat galerisine ve sanat fuarına katılacağımdan emin oldum. Arkadaş grubumda birkaç tanınmış sanatçıya sahip olduğum için şanslıydım ancak galeri topluluğuyla hiçbir bağlantısı yoktu. Galerileri ziyaret etmek ve soru sormaktan korkmamak, sanat dünyasında daha rahat olmamı sağladı – gerçek ilginizi gösterirseniz, çoğu insanı samimi ve arkadaşça buldum.

Sanat dünyası özel olabilir ama korkutucu gelmemeliydi. Hala öğrenecek çok şeyim var ve sanat dünyasına henüz “açıldığımı” söyleyebileceğimden emin değilim, ancak bunu yapmak ömür boyu sürecek bir çalışmayı sürdürecek ve hem kendi gelişimimi hem de SALT Gallery’nin gelişimini sürdürecektir. Muhtemelen daha fazla siyah kıyafet almam gerekecek.

Ink & Opium ve SALT Gallery ile bu yıl için ne kadar önemli kilometre taşları bekliyorsunuz?

Vik: Bu yıl Ink & Opium’da yeni iç tasarım projeleri yürütmeyi ve umarım ticari tasarım projesinde çalışmayı dört gözle bekliyorum. Ayrıca, bu yıldan sonra küçük bir markalı ev aksesuarları serisi piyasaya sürmeyi planlıyorum.

SALT Gallery için, bu yıl galeriyi güzel sanatlara odaklanan ve SALT markasını tamamlayan ek ürünlerden oluşan titizlikle seçilmiş ek ürünler sunan bir konsept mağazası olarak yeniden düşünmeyi dört gözle bekliyoruz. Ayrıca stüdyo ziyaretlerine daha fazla zaman ayırarak, sanat fuarlarına ve festivallere katılarak sanatçı ile ilişkimizi güçlendirmek istiyoruz.

Başka bir öncelik, dijital galerimizi inşa etmektir, böylece birçok alıcının sanat araştırmaları yapmayı ve satın almayı tercih ettiği çevrimiçi sanat eserlerini sergileyebilir ve satabiliriz. Dijital galeri aynı zamanda Los Angeles dışındaki müşterilere erişmemize ve fiziksel galeri alanında yapabileceğimizden daha geniş bir çalışma yelpazesi sunmamıza izin verecek. Şu anda dijital galeride güzel sanatlar baskıları sunuyoruz ancak daha değerli orijinal parçalara genişletmeyi planlıyoruz.

Vik Milan

Sanat dünyasına girmek isteyen öğrenciler için ne gibi önerileriniz var?

Vik: Bir sanat işletmesini yönetmek ve sergileri bir araya getirmek; güzel sanatlar, sanat dünyasındaki eğilimler hakkında bilgi sahibi olmayı ve sanatçılar, galeriler, çerçeveler, askılar, nakliyeciler, sigortacılar ve diğerlerinin ağına dokunmayı gerektirir. Ayrıca sanat piyasası sürekli değiştiği için sürekli öğrenme gerektirir. Bu, sanat dünyasına ilgi duyan öğrencileri korkutmamalı, bunun yerine ilginç bir meydan okuma sağlanmalıdır. Sonunda deneyim yoluyla bir şey öğrenebilirsiniz.

Sanat sektörüne girmek isteyen öğrencilere tavsiyem, hem bireysel çalışma yoluyla hem de sanatla uğraşma veya sanat tarihi üzerine ders alarak mümkün olduğunca öğrenmeye devam etmektir. Aynı derecede önemli olan, birçoğu çevrimiçi olarak listelenen ve halka açık olan ziyaret edilebilecek galeri gösterileri ve müze sergileridir. Sanat müzelerine gitmek, sanat tarihi, belli başlı sanatçılar ve zaman periyodları, ortamlar vb. hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Ek olarak, bir sanat galerisi açmanın zorlu bir iş olduğunun söylememenin öğrencilere zarar vereceğini düşünüyorum – satışlar, satış olmadan uzun süre düzensiz olabilir ve sektörde şiddetli bir rekabet vardır. Yeni galerilerin pazarda bir yer bulması veya karşılanmayan bir müşteri ihtiyacını karşılamaya yardımcı olması gerekir. Ayrıca, uzun bir süre boyunca geliri olmadan işi sürdürecek kaynağa sahip olmadığınız sürece, başlangıç aşamalarında etkinlikler, alan kiralamaları veya açılır mağazalar aracılığıyla bir galeri alanından para kazanmanın birçok yolunu düşünmek de önemlidir.

Bu sektörde yaratıcılık hem benzersiz markanızı nasıl tanımladığınız, hem de işinizi nasıl yönettiğiniz konusunda uzun bir yol kat ediyor. Sanat dünyası hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir ancak işleri kendi yolunuzda yapmak daha önemlidir.

Vik’in okuduğu program hakkında daha fazla bilgi için şimdi MBA Lüks Marka Yönetimi sayfasını ziyaret edin.