Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Röportajı: Zak Koné – Ifa Paris Moda Stüdyosu Kısa Eğitim Mezunu

By Ağustos, 2018Nisan 14th, 2022No Comments

Zak Koné: “IFA Paris’teki zamanım, yaratılış açısından hissettiğim her şeyi ortaya çıkarmada yardımcı oldu.”

Kendi tarzına sahip ve Fildişi Sahili’nin gurur kaynağı. Yeteneklerinin yardımıyla, Zak Koné yaptığı her işte başarıyı yakalıyor. O, gelecek vaadeden şık ve ihtişamlı kadın modasının ve Andrea Kakou’ya (Bayan Fildişi Sahili 2015) tasarımcılara yönelik Miss World yarışmasının ilk 10’una ulaşmasına izin veren PELEBE markasının yaratıcısı.

Michel Temman: Öncelikle kendinizi tanıtıp, bugünkü hayatınız ve kariyerinizden biraz daha bahsedebilir misiniz?

PELEBE (Zak Koné)

Zak Koné: Ben yaklaşık 30 yaşında kendini eğiten Fildişi Sahili’li bir stilistim ve Paris’te IFA Paris’e geldiğimden beri artık bir modacıyım. 2013’ten beri küçük ekibimle, kişiye özel kreasyonlar ve koleksiyonlar, PELEBE kokteyl elbiseleri ve abiye kıyafetleri üretmek için Zakstyle atölyelerini başlattık. Daha öncesinde, bugün benim ana figürüm olarak düşündüğüm Fildişi Sahili’li bir tasarımcı olan mentorum Aya Konan’dan çok şey öğrendim.

M.T.: Fildişi Sahili Abidjanlısınız. Bize Abidjan’ı anlatabilir misiniz? Doğup büyüdüğünüz yer mi burası?

Zak Koné: Biz Fildişi Sahilliler, çok genel bir şekilde, Abidjan’ı ekonomik ve kültürel açıdan dinamik bir şehir olarak kabul ederler. Topluluklar gittikçe daha açık fikirli ve dünyaya açıktır. Ülkenin başka bir yerinde, Man adlı bir şehirde doğdum ve eğitimimi sürdürmek için 2002 yılında Abidjan’a gittim.

M.T.: Nasıl sonunda modayla buluştunuz? Bu özel tıklama ne zaman oldu? Zamanda geriye giden bir hobi mi bu?

Zak Koné: Nasıl sonunda modayla buluştunuz? diyorsunuz. Bu ilginç, çünkü gerçekten hiç modayla buluşmadım… Aslında her zaman modanın içinde olduğuma inanıyorum – muhtemelen moda her zaman benim içimdeydi. Ne yapmak istediğimi her zaman biliyordum, çünkü çocukluğumdan beri bu evrende evrim geçirmeye kararlıydım. Bu nedenle, hiçbir tıklama yoktu. Belki eski bir hobi? Emin değilim, ama ilk çizimlerim 6 yaşlarıma dayanıyor anneme göre, ama hatırlamıyorum.

M.T.: IFA Paris’te Moda Stüdyosu kısa dönem eğitimine devam ettiniz. Bu deneyim ne kadar değerliydi?

Zak Koné: Gerçekten de, Mart’tan Mayıs 2017’ye kadar, IFA Paris’teki Moda Stüdyosu kursuna katıldım, Paris’te moda ve dikiş teknikleri öğreten bir kurs. Benim için büyük bir keşif oldu, yaratılış açısından hissettiğim herşeyi gerçekleştirmenin bir yolu. Bugün çalışmamda, bu eğitimin atölyede çalışma biçimimde değiştiğini hissediyorum. Artık giyim konseptlerimde yaşadığım soruların tüm cevaplarına sahibim. Ama şimdi, IFA Paris’in MBA’ine kayıt olmak istiyorum! “MBA Lüks Marka Yönetimi” için amacım, lüks endüstrisinin kodlarını daha iyi ustalaştırmak ve PELEBE markamın kalitesi ve konumlandırılmasında bana yardımcı olması, “Cote d’Ivoire’’da yapılan” bir lüks!

M.T.: PELEBE markasının yaratıcısı sizsiniz. Bu isim özellikle bir şey ifade ediyor mu? Markanın en güncel gerçekliği nedir?

Zak Koné: PELEBE, Senoufo etnik grup lehçesinde verilen ve esas olarak Fildişi Sahili’nin kuzey kesiminde yer alan ve burada bulunduğum yer olan bir isimdir. “Kardeşler füzyon”, “kardeşlik füzyonu” anlamına gelir. Bu isim, kardeşliği, bağı ve kardeş sevgisini simgeliyor. Aynı zamanda babamın babasından miras aldığım isim. Anektod için, büyük bir aile anlaşmazlığının ardından, büyükbabam büyük kardeşleri tarafından dövüldü, soyuldu ve mirastan men edildi. Hiçbir şey olmadan, kıyafetsiz yalnız bırakılmıştım. O gün, bir komşu ona geldi ve ona eski bir Fransız sömürgeci ceket verdi. O, ölümüne kadar onun tek parça kıyafetiydi. Bu nedenle, ilk oğlunun oğlu olan, onun ismini miras alan Pelebe’nin kıyafetleri yaratması benim için tesadüf değil. Bunu manevi buluyorum, değil mi? Kanıt gibi. Kendime, bunun hayattaki pozitif intikam olacağını söyledim. Sanki bir şekilde dedemi, bir giyim markası olarak hayata döndürdüm. Bir şekilde, çıplak olarak bulunan, şimdi dünyayı giyiniyormuş gibi! Bu hayatın bir saygı kaynağıdır.

M.T.: Başlıca ilham kaynaklarınız neler?

Zak Koné: Benim için her şey bir ilham kaynağı… bir görüntü, bir renk, bir kişi, bir hikaye…Her zaman yaratım sürecimde hislerimin taşkınlık yapmasına izin veririm.

M.T.: PELEBE ile hedefleriniz neler? Bugün neler yapıyorsunuz?

Zak Koné: Bugün PELEBE, tek sloganı stil, şıklık ve kalite olan, kişiye özel bir çizgidir. Umarım yeni hazır giyim koleksiyonları yakında oluşturulacak. PELEBE ile, ekibim ve ben bugün Afrika’da ve esas olarak Fildişi Sahili’nde gerçek bir yaratıcı endüstrinin devam ettiğini kanıtlamak istiyoruz – sürecin tüm “folklor kodlarını ve ona bağlı olan temel gelenekleri unutmak”. Bugün Afrika genç, dinamik ve bilinçli, bizim ana motifimiz. En yeni hazır giyim koleksiyonlarımızdan biri “çikolata” olarak adlandırılmıştır. Bu PELEBE’den ilk gerçek başarılı koleksiyondur. Bu koleksiyonu yakalayabilen Lübnanlı fotoğrafçı, kalben bir Afrikalı Bilal Moussa’yla mutluyum. Çekimler Fas’ın Casablanca kasabasında gerçekleşti.

M.T.: Bağımsız bir tasarımcı olarak başarmak istediğiniz bir hayal var mı?

Zak Koné: Bir hayal! Evet: Afrika moda endüstrisi adına, Afrika’ya özgü, Afrikalı stilinde, Afrika’da yapılan yeni bir moda stili getirmek istiyorum Afrika’ya… bunun hayallerden ziyade hırsla ilgili olduğunu göreceksiniz!

M.T.: Afrika moda sahnesinin çok dinamik olduğunu ve sizin de onun sembolik tasarımcılarından birisi olduğunu biliyoruz. Bugün Fildişi Sahili’nde moda endüstrisinin durumu nedir?

Zak Koné: Fildişi Sahili’nde, “Afrika modası” hakkında konuşmak bana biraz indirgeyici geliyor. Biz tasarımcılar, “Afrika’da moda endüstrisi” için çalışmalıyız. Bunlar benim için çok farklı iki şey. Moda evrenseldir ve belirli bir alana veya bölgeye bağlı olmamalıdır. “Afrika modası” yerine sadece moda hakkında konuşmayı tercih ederim. Öte yandan, “Afrika tarzı”nı dayatmalıyız. Kodlarımız, kültürümüz ve tarihimiz güçlü yanlarımızdır ve kıtamızın coşkusunu açıklar!

Bu kisa e hakkında daha fazla bilgi için, ziyaret edin: Moda Stüdyosu Kısa Eğitimi