Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Gözler Türk Moda Tasarımcılarının Üzerinde

By Haziran, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

Bir çok tasarımcı, desinatör, moda, aksesuar, dekorasyon ve lüks eşya tasarımcısı son yıllarda hem İstanbul’da hem de yurt dışında atılım yaptılar. Türk tasarımcıların İstanbul ve uluslararası düzeyde başarıları mercek altında! Bugünkü yazımızda, Boğaz’ın şık, havalı ve gözalıcı modellerini yaratan en iyi tasarımcılarından birkaçını konu ediyoruz.

Yıllar içinde İstanbul yeni bir moda başkenti olarak kendini gösterdi. Türkiye kesinlikle dünyanın önde gelen tekstil ihracat güçlerinden biri olma yolunda hızla ilerlemekte. Her yıl içlerinde Hugo Boss, Balmain, Michael Kors ve Zara gibi ünlü firmaların da yer aldığı 160 ülkeye, yaklaşık 15 milyar ABD doları değerinde ihracat yapmakta. Ancak endüstriyel kapasitesinin artmasının yanı sıra, uluslararası tasarım pazarında Türk tasarımcıları, stilistlerinin ve yeteneklerinin giderek ön plana çıkması ile , daha fazla tanınmaya başlandı. Paris, Londra, Milano, New York, Şanghay veya Bangkok’taki moda haftalarında sezon koleksiyon tanıtımları sırasında Türk katılımcılardan (marka, tasarımcı ve endüstriyel grupların tamamı) yapılan satın almalarla elde edilen satışlar ve kârdaki hızlı artış, değişimi gösteren en önemli işaretlerden biridir.

STİL VE KLAS SAHİBİ DICE KAYEK

Atıl Kutoğlu, Selma Çelik, Dice Kayek ve Vakko hem Türkiye’de hem de yurt dışında başarı gösteren İstanbul’un en ünlü Türk tasarımcı ve markalarından bazıları. Bunlar daha çok kadın-erkek hazır giyimi, kumaş, moda aksesuarları, lüks parçalar ve ayakkabı tasarımlarıyla ön plana çıkmaktadırlar. Bu isimlerin henüz Amerika, Afrika, Avrupa ve Asyalı Y kuşağının yanı sıra Batılı uluslararası kamuoyu tarafından bilinirliği olmasa da, Zegna, Prada ve Burberry gibi en büyük uluslararası moda ve lüks ürün markaları tarafından çok iyi tanınmakta ve hatta iş birliği yapmaktadırlar.

Cornucopia’nın kapağında Dice Kayek.

İki Türk kardeş Ece ve Ayşe Ege tarafından kurulan Dice Kayek markası dünyaca ünlü Vogue Dergisinin 2019 sayılarından birine harika bir açılış konusu ile konuk oldular. Tasarımlarını yalnızca Osmanlı sanatsal ve kültürel mirasından değil, aynı zamanda yaşadıkları modern Paris’ten esinlenerek hazırlamaktalar. 1992’de, ikisi birlikte sanat, mimari geometriler, sinema ve kendi anılarından esinlenerek , balerin elbiselerinden, beyaz ipek satenden tuniklerle dar ve renkli drapelerden oluşan, oldukça hayal perest ve duyulara hitap eden kadınsı silüetlerle, şiirsel ama alışılmışın dışında olmaktan geri kalmayan bir tarza hayat veren bir evren yarattılar. Dice Kayek her zaman şık ve klas bir tarz yaratır.

ATIL KUTOĞLU AVUSTURYA PRENSESLERİNİ GİYDİRİYOR

Türk moda sahnesinin diğer başarılı bir ismi de İstanbul merkezli tasarımcı Atıl Kutoğlu. Türkiye’nin tarihi mirasından ilham alan Kutoğlu , Vakko ve Beymen markaları ile birlikte Avrupa modasında tanınır bir tasarımcıdır. Kendi adını taşıyan markasıyla Milano, New York, Münih ve Düsseldorf’ta düzenlenen bir çok moda haftasını yönetti ve Avusturyalı prensesler Camilla von Habsburg ve Francesca von Habsburg’dan, Naomi Campbell ve Karolina Kurkova’ya, tanınmış isimleri giydirerek büyük üne sahip oldu.

İstanbul’da yaşayan başarılı genç tasarımcı Özgür Masur, zarif ve modern kadın için olağanüstü, romantik kıyafetler tasarlamakta. 2008’de Türk ünlüleri arasında çok popüler hale gelen ilk koleksiyonunu ve daha sonra da markasını kurmadan önce kendini Avrupa, Fransa ve Almanya’da kısmen tanıttı. Tıpkı 1998’de markasını yaratan ve o zamandan beri İstanbul’dan Milano’ya, Paris’ten New York’a kadar tüm fuarlara ve moda haftalarında yer alan ünlü tasarımcı Arzu Kaprol (2) gibi. Kaprol, sürekli olarak ince geometrilerin damgasını vurduğu koleksiyonlarını, cesaretle desteklenen özgürlükle ve kıyafetlerinin çoğuna koymayı sevdiği şaşırtıcı detaylarla sergiliyor.

Baskı markası Dogo© Dogo’nun izniyle yayınlanmıştır

Türk tasarımcıların yarattığı ünlü logo ve markaların ortaya çıkması, Boğaz’da herkes tarafından bilinen basit isimlerde veya kısaltmalarda gizlidir. Bunun en güzel örneklerinden birisi dünyada ilk kez ayakkabılar üzerine yaratıcı tasarımlar yapmak suretiyle 2006’da piyasaya sürülen, çok popüler Dogo amblemidir (3). Sadece ayakkabılar ve çantalar için değil, aynı zamanda giyim ve ev dekorasyon ürünleri için tasarlanmış beş bin orijinal modele sahip.

1992 yılında kurulan Kayra (4) markası, dünya çapında ihracatı yapılan yıllık yarım milyon adet üretim kapasitesi ile Türkiye ve İstanbul’un öncü şirketlerinden biri haline gelmiştir.

Türk modasının amiral gemisi olan Vakko (5) markası, kadın ve erkekler için tekstil, deri eşya ve aksesuarlar üretip satmak suretiyle Türkiye’deki lüks segmentin önde gelen markası olmayı başarmıştır!

(1) www.dicekayek.com
(2) www.arzukaprol.com
(3) www.dogostore.com
(4) www.kayra.com
(5) www.vakko.com