Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Haute Couture Dünyasında Türk Tasarımcıların Engellenemez Yükselişi

By Temmuz, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

Çağdaş modanın başkenti İstanbul, aynı zamanda Paris, Londra, Milano’da podyumlara alışmış olan Haute Couture tasarımcılarına da ev sahipliği yapıyor.

Haute Couture İstanbul’da da sergileniyor! Avrupalı modacılara stil ve kalite konusunda taş çıkartan Türk tasarımcılarının başarısı uluslararası platformlarda kanıtlanmış ve kimi zaman yurtdışında da stüdyolar kurmuşlardır. Hollywood aktrislerini bile kendine aşık eden Türk Haute Couture tasarımları, gece elbiseleri belki de Boğaz’ın da çekiciliği ile, kırmızı halı da tercih sebebi olmuştur.

Bora Aksu © Courtesy Bora Aksu

Zarif ve romantik stili ile tanınan tasarımcı Bora Aksu da bunlardan biri. Dökümlü, nakış ve el işi detaylarında uzmandır ve dünyada bu konuda bilinirliği artmaktadır. Türk modasında neredeyse ikonik bir sembolü olmuş, en hassas ve nakışlı kadınsı tarzının yaratıcısı Bora Aksu, son yıllarda yurtdışında çok popüler ve bu tanınırlık önce Londra Moda Haftası ile başladı. İlk koleksiyonu 2003 yılında uluslararası moda basınında büyük ilgi gördü. İlk mini koleksiyonu Dolce & Gabbana tarafından satın alındı. O zamandan beri adı düzenli olarak Vogue, Elle, Glamour veya Harper’s Bazaar sütunlarında göründü. İngiliz mağazalarından Selfridges tarafından pencerelerini süslemesi için davet edildi – o zamandan beri yerleştiği Londra’da bir stüdyo kurdu. Ayrıca Nike, Converse veya Antropologie ile işbirlikleri gerçekleştirdi. Amerikalı şarkıcı Tori Amos’un , Yaşayan Sular Koleksiyonunun tasarımlarını giydiği ‘’Sinsüalite Turu” ile , 2005 yılı kariyeri bir dönüm noktası oldu. Bora Aksu moda dünyasında ünü dünyaya yayıldı. İlk kokteyl kıyafet koleksiyonu – mayo, georgette (hafif ve yarı saydam krep kumaş) ve ipek – Şubat 2009’da Paris’te sergilendi ve tüm konuklarını baştan çıkardı. Buckingham Sarayı’ndaki resepsiyonda Kraliçe II. Elizabeth’e sunulma fırsatını bile bulan tasarımcı , 2010 yılında İstanbul Moda Haftası’na katıldı. Bora Aksu moda dünyasında büyükler liginde yerini aldı!

Burçe Bekrek ve Siyah- Beyaz Çizgiler

Burçe Bekrek koleksiyonu Harper’s Bazaar Kapağında

Türk tasarımcılarından bilmeniz gereken başka bir önemli isim ise , Türk ve Avrupa podyumlarına ve parlak dergi kapaklarına da yansımış Burçe Bekrek (2). Burçe Bekrek, kendi moda markasını kurmadan önce Elle Stil Ödüllerinde ilk kez Genç Moda kategorisinde erken adaylık kazanan ve Porsche, Bentley gibi uluslararası müşterilere sahip, genç bir tasarımcı.

Modern olan kreasyonları, desen olarak sıkça kullandığı siyah-beyaz çizgileri ve kendine özgü zaman zaman kullandığı erkeksi olan bir geometrik formları ile tanınabilir. Yıllarca, Yves Saint Laurent gibi, ilk bakışta neredeyse rahatsız edici görünebilecek sade ve minimalist tarzını sofistike yorumu ile , sadeliğin zarafeti ve nefes kesen detaylarla harmanlayarak kendine özgü stili oluşturdu.

Arzu Kaprol tarafından giydirilen Milla Jovovich

Arzu Kaprol © Courtesy Arzu Kaprol

Moda dünyasının yükselen yıldızları ve Türk haute couture tasarımcıları arasında, her zaman yeniliğin ön saflarında yer alan, inovasyonda ve deri kullanımında öncülerden moda tasarımcısı Arzu Kaprol’dan (3) bahsetmek imkansızdır. Modacı bir aileden gelen Arzu Kaprol, couture ve hazır giyim arasında, neredeyse mimari geometriyle kendine özgün tarzını yansıtıyor. 2011-2012 Moda Haftası – sanatçı Arman’ın çalışmalarından ilham alarak – Paris’te ilk kez katıldığı moda haftasından beri, İstanbul’dan Paris’e, Londra’dan New York’a Dubai^den Tokyo’ya dünyanın dört bir yanındaki kadınlar tarafından beğeniliyor. Kendisi gerçek bir ilham kaynağı ve tasarımları New York Modern Sanat Müzesi’nde sergilendi.Bugüne kadar model Gisele Bündchen , oyuncu Milla Jovovich gibi dünyaca ünlü isimler tarafından giyildi. Arzu Kaprol gerçekten Doğu-Batı’nın yeni moda yıldızı!

(1) www.boraaksu.com
(2) www.burcebekrek.com
(3) www.arzukraprol.com