Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs HaberleriModa Sektörü Haberleri

IFA Paris, Birleşmiş Milletler’in “Bilinçli Moda ve Yaşam Tarzı Ağı” programına katılmaktan gurur duyuyor

Avrupa ruhu ve uluslararası perspektifiyle IFA Paris, Fransız modasının zengin mirasına kök salmış özel bir akademidir. Okulumuz, uluslararası bir moda kariyeri hedefleyen tüm öğrencilere kapsayıcı bir eğitim deneyimi sunmak için bu mirası kullanma ayrıcalığına sahiptir. Endüstri trendlerini önceden tahmin etmeye kararlı olan IFA Paris, 2030 Gündemi’nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi ile faaliyetlerini uyumlu hale getirerek sürdürülebilir kalkınmayı misyonunun merkezine yerleştirmektedir.

“Conscious Fashion and Lifestyle Network,” Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen çevrimiçi bir platformdur ve moda endüstrisini, medyayı, hükümetleri ve BM birimlerini bir araya getirmektedir. Amacı, küresel paydaşların şeffaf ve kapsayıcı katılımını teşvik ederek sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin hızla gerçekleşmesine katkıda bulunmaktır. Bu girişim, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir ve kapsayıcı bir COVID-19 sonrası iyileşme için uzmanlık, inovasyon ve kaynakları harekete geçirmeyi amaçlamaktadır. Ağ, Birleşmiş Milletler Ortaklıklar Ofisi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Bölümü ve Moda Etki Fonu işbirliğiyle, BM takvimiyle uyumlu etkinlikler düzenlemekte ve ilerleme raporları yayınlamaktadır. Temel taahhüdü, herkesin sağlıklı bir gezegen üzerinde saygın, refah içinde ve barış içinde yaşayabilmesini sağlamaktır.

Bu programı, öncü eğitimimiz olan “Moda Sürdürülebilirliği Lisansı” içinde entegre ediyoruz. Öğrenciler, modada ve sürdürülebilir kalkınmada uzmanlar tarafından rehberlik edilmekte ve moda endüstrisinin değer zincirini yeniden düşünmek için “eko-inovasyon” adını verdiğimiz bir yaklaşımı benimsemektedirler. Sürdürülebilirlik vizyonumuzu paylaşan markalar ve moda şirketleri ile işbirliği yapmayı amaçlıyoruz ve onları yaratıcı ve çevresel mükemmeliyet arayışlarında destekliyoruz.

Bu üçüncü öğrenim yılı boyunca öğrencilerimiz, sürdürülebilirlik için daha yüksek hedefler belirlemeyi, ekolojik tasarımın sınırlarını zorlamayı ve “yeşil veya daha yeşil” ürünler geliştirmeyi öğreniyorlar. Vaka incelemeleri ve aktif endüstri işbirliği sayesinde, sürdürülebilir moda eğitimi için SDG’leri tamamen entegre etmeyi güçlendiriyoruz.

IFA Paris aynı zamanda küresel sürdürülebilir kalkınma gündemine değişim ajanları olan profesyoneller ve stratejik ortaklardan oluşan dinamik bir ağ oluşturma taahhüdündedir. Birlikte inovasyonu teşvik ediyor ve daha sorumlu bir moda endüstrisi için somut çözümler geliştiriyoruz. Program, Global Compact France, Batı Balkanlar’da Uluslararası Göç Örgütü, Fashion Green Hub ve diğer birçok önemli ortakların uzmanlığından faydalanacaktır. Sürdürülebilirlik Başkanımız Hélène Gille’ın aydınlatıcı koordinasyonu altında, IFA Paris, “Sürdürülebilir Moda Lisans Programı” programına etki yönetimi ve SDG’lere katkıları entegre etmek için yenilikçi bir çerçeve geliştirmektedir.

IFA Paris için programımızın etkililiğini sağlamak için SDG’lere doğru ilerlemenin ölçülmesi çok önemlidir. Öğrenci projelerinin çevresel ve sosyal etkilerini değerlendirmek için tanınmış raporlama standartlarını kullanıyor ve sürdürülebilir moda endüstrisine daha sürdürülebilir bir şekilde ilerlemeye yönelik somut adımları vurguluyoruz.

Birleşmiş Milletler ile bu ortaklıkla gurur duyuyoruz ve daha bilinçli ve sorumlu bir moda endüstrisi için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.