Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

İstanbul’dan Şangay’a En İyi Türk Tasarımcıları!

By Ağustos, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

İstanbul’dan Paris’e, Londra’dan Milano’ya ve Asya’dan Afrika’ya kadar en popüler Türk moda ve hazır giyim tasarımcılarından bazılarını anlatan yazı dizimizin devamı ve sonuncusu…

2020’nin başından itibaren Türkiye’de moda ve lüks sektörlerinde yeni bir “ekolojik-moda” tasarım akımı başladı. Sizinle paylaşacağımız tasarımcıların birçoğu bu yeni akımın ve özellikle de sürdürülebilir ve “çevre duyarlı” modanın sembol isimleridir.

En büyük Türk modacıları da moda devriminin bir parçası! Aslında pek çoğu, ileri döngüye adanmış sürdürülebilir, döngüsel bir moda oluşturulması için bu küresel harekete katılıyor. En iyi temsilcileri arasında, kendi kurduğu NEJ markası ile sürdürülebilir koleksiyonlar geliştiren ve ekolojik malzemeler, organik kumaşlar kullanan ( özellikle ipek, keten, pamuk ve deri) , eko-moda uzmanı stilist Nejla Güvenc bulunuyor. NEJ Fransa, İngiltere, İsveç, Portekiz, Danimarka, Yunanistan, İsrail veya Güney Kore’de satılmakta .

Nejla Güvenc © Courtesy TFF

Nejla Güvenç aynı zamanda Teknosa için çevre bilincine dikkat çeken projenin sanat direktörlüğünü de yapıyor. Projede genç tasarımcılar kıyafet yapmak için geri dönüşümdeki elektronik cihazları ve bileşenleri, kabloları, kulaklıkları veya bilgisayar kasalarını kullanılıyor. İstanbul’da ve uluslararası platformlarda da tanınan girişimci, Türk Moda Tasarımcıları Derneği yönetim kurulu üyesi olan Nejla Güvenç, Türk modasını dünya sahnesinde temsil ediyor . Hugo Boss, Pierre Cardin, Gap, Nike, Banana Republic gibi markalarla işbirliği yapmakta. Ayrıca Zara veya Massimo Dutti – ve Goldman Sachs tarafından dünyanın dört bir yanındaki iş kadınlarına işletme yönetimi konusunda eğitim ve mentorluk sağlamak için oluşturulan “10.000 Kadın” programında seçilmiştir.

LES BENJAMINS, YÜKSELEN YAŞAM TARZI MARKASI

Diğer önemli ve tanınmış isim, 2011’de kurulan ve 2019’da Paris Erkek Moda Haftası’na İstanbul’dan katılan ilk erkek markası olan, erkek ve kadın hazır giyim koleksiyonuyla başarılı bir Türk markası Les Benjamins (1) ‘dir. Dünya çapında önemli satış ağı ve müşterileri arasında Jay-Z gibi ünlüler bulunmaktadır. Yükselen marka Les Benjamins, Nike ve Apple gibi uluslararası görünürlüğünü artıran güçlü işbirliklerine de sahip . Online olarak Farfetch ve Çin’de bir düzine mağazada satılmakta. Kurucu ortağı ve baş stilisti Bünyamin Aydın, düzenli olarak Avrupa ve Orta Doğu dergilerinin kapaklarında görülüyor . Erkek dergisi Edgar’ın kapağında yer alması bunlardan biri.

Les Benjamins tasarımları ünlülerle , erkek moda dergisi Edgar kapağında.

Les Benjamins’in Türkiye ve dünyadaki gelişimi, ayrıca yatırımcı Fethi Sabancı Kamışlı ve ailesinin sahip olduğu birinci dereceden bir ortak olan Esas grubunun – Türkiye’nin en büyük ailesinin sahip olduğu özel sermaye şirketi- sermayesinin girmesinin ardından da devam edecek gibi gözüküyor. Çevreye duyarlı yaklaşımı ve gençlerin istekleri ile uyumlu olan marka, “dünyaya bugünün modern Türkiye’sinin özgün vizyonunu yansıtmak ” ve her mevsimlik koleksiyon için ilhamını güncel sosyal veya jeopolitik farklı bir olaydan almak istediğini söylüyor.

SAFİYAA VE YILDIZLARININ ELBİSELERİ

Almanya doğumlu tasarımcı Daniela Kamuts tarafından 2011 yılında Londra’da kurulan Safiyaa (2), birkaç yıldır Türk modasının yükselen diğer bir yıldızı. Türk tasarımcı, Jennifer Lopez’den Kate Winslet’e dünyanın dört bir yanındaki ünlülerin tasarımlarını giymesi ile de daha da tanınmış durumda.

© Courtesy Safiyaa

Michelle Obama ve Meghan Markle’ın tercihi olan uzun gece elbiseleri ve sofistike tasarımlarının ardından Daniela Kamuts ve markası bir anda her kıtaya sıçradı! Rekor denebilecek bir sürede Türk modasının yeni yıldızı oldu.

Daniela Karnuts

Daniela Karnuts, tasarım yoluna hem gece elbiseleri hem de sade ve düz renkten oluşan hazır giyim takımları tasarlayarak, tüm kadınlar tarafından tercih edilen bir marka yaratmak istedi. Sonuç tam bir renk cümbüşü ve muazzam bir başarı!

(1) www.tr.lesbenjamins.com

(2) www.safiyaa.com