Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

IFA Paris’ten Jean-Marc Chauve’nın Kit Seng Lei’nin Son Koleksiyonu Hakkındaki Görüşü

By Mayıs, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

2000’den 2009 yılına kadar Nelly Rodi’nin pazarlama departmanına başkanlık yapmış, Maison Martin Margiela’nın moda tasarımcısı, bugün İmane Ayissi’nin Genel Müdürü ve aynı zamanda profesör ve moda eleştirmeni: Jean-Marc Chauve, ESC Dijon mezunu, Lyon Üniversitesi-2 Sosyoloji ve Moda ve Moda Tasarımı ve Moda Tasarımı ve Eski CMT / Mod’Art’ın Modellenmesi Semiyolojisi, şimdi IFA Paris’in keskin gözü: Moda ve Görüntü Yönetmenliği görevini sürdürüyor. Jean-Marc Chauve, Macao’da doğan genç tasarımcı Kit Seng Lei’nin ve IFA Paris’in yeni mezununun olağanüstü yaratıcılığını bu röportajda açıklıyor. Bu bir ilham anlatımıdır.

Michel Temman: IFA Paris’in yeni mezunu genç tasarımcı Kit Seng Lei, son moda koleksiyonunun moda defilesinin sonundaki sunumu sırasında sansasyonel bir ses çıkardığı görülüyor. Yaratıcı eserlerinde dikkatini en çok ne yakaladı?

Kit Seng Lei

Jean-Marc Chauve: MA, Çağdaş Moda Tasarımı mezuniyet defilesi misafirlerinin olduğu kadar koleksiyonunu değerlendiren jüri üyelerinin de takdirini kazandı Kit Seng Lei. Çünkü çok prefesyonel ve ilham kaynakları hem çok kişisel hem de tamamen güncel trendlere uygun. Daha genel olarak, sadece koleksiyonu değil, Kit Seng’in potansiyelini ortaya çıkaran tüm arka planı: önce Şangay’daki IFA Paris kampüsünde Moda Tasarımı ve Teknolojisi alanındaki Lisans eğitimini tamamladı ve onu Paris’te MA Çağdaş Moda Tasarımı Master’ı ile takip etti. Sadece yaratıcılık üzerine değil, aynı zamanda tekniği vurgulayan Moda Tasarımı lisans derecemizden mezun olmanın avantajı, Kit Seng’in tasarım, modelleme ve bilgisayar tasarımında edindiği tüm becerilerle Master’a başlayabilmesidir. Böylelikle, Paris çevresinin ilham kaynağı ve yaratma özgürlüğü konusunda tarzına neler katabileceğine odaklanabildi. Birkaç alt yüklenici ve tedarikçi ile çalıştı ve hem imalatta hem de malzeme ve aksesuarlarda hayal ettiğini tam olarak elde etmeyi başardı. Öğretmen olarak koleksiyon projesini çok yakından izledim ve nihai silüetlerin çizdiği eskizlere şaşırtıcı bir şekilde yakın olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca hangi yönde gitmek istediğini çok iyi bilirdi, o kadar ki bana düşen onu yaratıcı özgürlüğüne ve siluet ayarlamaları üzerine birkaç ipucu için teşvik etmekle sınırlıydı. Ayrıca Kit Seng, sadece çok yaratıcı bir tasarımcı değil, yaratıcı atölye çalışmaları, moda kültürü, yönetim veya iletişim modülleri olsun, aynı zamanda bu mezuniyet Master sınıfının en iyi öğrencilerinden biri idi. O daima çok çalışmış, çok çalışmış ve çalışmalarına koyduğu bu tutku, gerçekten yaratıcı bir tasarımcı ile çalıştığımızın bir işaretidir! Hem ultra yaratıcı hem de iş odaklı bir vizyona sahip.

M.T.: Çalışmaları profesyoneller tarafından nasıl karşılandı?

Jean-Marc Chauve: MA, Çağdaş Moda Tasarımı programında hazır bulunan profesyonellerin övgüsünün ötesinde, söylemek biraz erken. Aslında defile, bu ilk koleksiyonda gösterilen, kapasitesi üzerinde önemli bir iletişim çalışmasının başlangıç ​​noktası. Şu anda bu onun işi ve IFA Paris’in de bu süreçte ona destek olabileceğinden eminim.

M.T.: Stilini farklılaştıran ve onu benzersiz kılanın ne olduğunu düşünüyorsunuz? Onun stilini cüretkârlıkla nasıl tanımlarsınız?

Jean-Marc Chauve: Bence, karıştırmak, şaşırtıcı bir şey yapmak için zaman içinde havadaki ilhamları değiştirmek için kapasitesi var. Koleksiyonu 90’lı yıllardan ve bu on yılın sokak giyimininden esinlenilerek hazırlanmıştı. Çok moda olan bu cepler, o zamanlar popüler kızlar için yapılan bu oyuncaklardı. Aynı zamanda uyumlu ve gösterişli bir renk aralığı çizebildi, mizahlarla dolu baskılar ama görsel olarak çok baştan çıkarıcı baskılar. Bir giysinin aynı zamanda hacim meselesi olduğunu ve vücutla ilişki içinde olduğunu unutmamakta ve kesintileri, büyük boyları çok fazla takılı olanın hassas ve bilhassa iyi yapılmasıyla birleşti. Ayrıca, desen yaratmak için kullanılan farklı teknikler ve stil ve onun siluetlerini aksesuar haline getirme isteği gibi her ayrıntıyı düşünen ve bilen bir tasarımcıdır ve bu yine çok profesyonel bir görünüm kazandırmaktadır. Dahası, bu son koleksiyon da dahil olmak üzere, defile için şaşırtıcı kıyafetler ve plastik t-shirtleri veya renkli zincirlerle yaptığı olağanüstü bağlantılar gibi imajları yaratma kapasitesine sahip.

M.T.: Çin modasında yeni bir sahne ortaya çıktı. Çin’de ya da yurt dışında bulunan genç stilistler, bazen mizahi ya da tersine oldukça ayık ama yine de çok özgür olan farklı ve taze tonlar sunuyor. Kit Seng Lei, bu yeni yeteneklerden biri gibi görünüyor, çok umut verici değil mi?

Jean-Marc Chauve: Gerçekten de, uluslararası yaratıcılar ve lüks markalarla modernlik ve yaratıcılık açısından rekabet edebilecek Çin tasarımcılarının gelişine tanık oluyoruz.

Paris’te ya da Londra’da görünmek için çok fazla sayıda değiller ama inkar edilemez biçimde yeni bir nefes getiriyorlar. Şangay ve Pekin’de, bu genç yeteneklerin kıyafetleri, aynı zamanda onları dağıtan ve tanıtan Dong Liang mağazalarında bulunur. Bu tasarımcıların çok farklı evrene sahip oldukları, ancak iki ana eğilimi vardır: çok sofistike malzemelerin ana paya sahip olduğu minimalist bir akım, bazen oldukça karanlık. Bu akımın en iyi temsilcisi, bence Uma Wang, siluetleri bir şekilde 90’lı yıllardaki Anne Demeulemeester’in eserlerinden birini hatırlatabiliyor ama çok kişisel bir şekilde tekrar ziyaret ederek yapıyor bunu. İkinci eğilim, 80’lerin ve 90’ların tüm sokak akışlarından esinlenilmiştir, ancak çoğu zaman mizah dolu ve provakasyon hissi ile çok sofistike bir biçimde. Bu kategoride Sankuanz’dan bahsedebiliriz. Kit Seng Lei’nin koleksiyonu açıkça bu ikinci akışın parçasıdır ve sanırım, bu uluslararası “yaratıcı” sahneye katılabilecek yeteneklerden biri haline gelmek için tüm potansiyele sahiptir.

Kit Seng Lei’yi, onun geçmişini ve ilhamlarını açıkladığı MA Çağdaş Moda Tasarımı eğitimi sırasında yaptığı son koleksiyonu üzerine bir röportaj yaptık. Röportajı burada okunabilir: Mezun Röportajı Kit Seng Lei