Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Jean-Paul Gaultier’in Fashion Freak Show’unun Yapımcısı Thierry Suc İle Özel Röportaj

By Mart, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

“Jean-Paul Gaultier, moda hakkında sadece ayrıcalıklı bir azınlık için olmayan gerçek bir gösteri yaratmak istedi!”

Thierry Suc, en ünlü Fransız sanatçıların yönetici ve yapımcılarından biridir. Juliette Greco, Mylène Farmer, Valérie Lemercier, Mc Solaar, Michel Sardou, Calogero, Zazie, Etienne Daho ve Yannick Noah’ın hayatlarının ve turlarının filmlerini yaptı. Priscilla, Çöl Kraliçesi, Sydney, Toronto, Londra, Milan, Sao Paulo veya Broadway gibi müzikallerin ortak yapımcılığını üstlendi. Son üç aydır ve 16 Haziran 2019 tarihine kadar Paris’teki Folies Bergères’te “Jean-Paul Gaultier Fashion Freak Show” un yapımcılığını yapıyor ve sorularımızı cevaplamayı kabul etti. Bu IFA Paris’e özel bir röportaj.

Michel Temman: Thierry Suc, Fashion Freak Show’un kaynağı neydi? Bu şov nasıl doğdu? Hiç şüphe yok ki Jean-Paul Gaultier’i uzun zamandır tanıyorsunuz: oldukça erken (hemen hemen 1991’den beri değil mi?), yapımcısı olduğunuz şarkıcı Mylène Farmer’ın sahne kıyafetlerini yaptı?

Thierry Suc: Jean-Paul Gaultier ve ben, yaklaşık on yıl önce Stade de France’deki kostümleri hazırladığı Mylène Farmer’ın şovu için bir araya geldik. Ardından 2012’de Bercy’deki Florence Foresti şovu için ve tekrar 2013’te Mylène Farmer için birlikte çalıştık. Bu toplantıların sonunda, Jean-Paul Gaultier görüşmek için bir gün önerdi ve bana moda konusunda gerçek bir gösteri yaratma arzusundan bahsetti, çünkü defilelerini her zaman gösteriler olarak sundu, ancak ne yazık ki sadece ayrıcalıklı bir azınlık için. Bu fikri çok yenilikçi buldum ve dört yıl önce bugün dünyada ilk moda, dans ve müzik gösterisi olan bu projeyi geliştirmeye başladık: Fashion Freak Show.

“Dünyadaki ilk moda, dans ve müzik programı” © TS Productions

M.T.: Mylène Farmer’ın yanı sıra Etienne Daho, Mc Solaar, Calogero, Zazie, Raphael, Valérie Lemercier, Jamel Debbouze, Laurent Gerra ve birçokları … gibi konserlerin ve turların yapımcısı olarak biliniyorsunuz. Binicilik sizin için bir gösteri bir gala mı? Bunu nasıl tarif edersiniz? Zorluklar nelerdi ve Jean-Paul Gaultier ile nasıl çalıştınız?

Thierry Suc: Tam olarak bir müzikal ya da aslında bir inceleme olmayan bu gösteri, yine de bu iki kategorinin kodlarına karşılık geliyor. Böyle bir maceraya başlamadan ve atılmadan önce ve bir gün yatırımınızı iptal etmeyi ummadan önce ağır finansal riskler almalıyız. Bu yüzden Jean-Paul etrafında bir grup yaratıcıyı bir araya getirmek önemliydi. Çeşitli yetenekler bize katıldı: yönetmen yardımcılığı için Tonie Marshall, film müziği için Nile Rodgers, koreografiler için Marion Mottin ve kitapçığın yazımı için Raphael Cioffi.

Thierry Suc © TS Productions

M.T.: Jean-Paul Gaultier’in mükemmeliyetçiliği, Folies Bergères sahnesinde estetik ve güzellik arayışıyla ilgili bize bir ya da iki anekdot verebilir misiniz?

Thierry Suc: Jean-Paul her yerde ve her zaman hazır bir şekilde aylardır orada. Tabii ki, yine de yılda iki tane özel tasarım defilesi oluşturması gerekiyor, ancak Fashion Freak Show’un 2018 yazından beri onu tamamen kaçırdığını söyleyebiliriz. Gözleri her şeyi görür ve kulakları her şeyi algılar. Nezaket ve insanlık dolu, en küçük ayrıntılara keskin bir şekilde bakıyor.

M.T.: Bu şovu Asya’ya götürmeyi planlıyor musunuz? Çin’de?

Thierry Suc: Bu gösteri dünyayı dolaşmak için tasarlandı. Pek çok Asyalı yapımcı ilgileniyor ve elbette en büyük Çin şehirlerinde gösterilebileceğini umuyoruz. Sadece gelecek söyleyecek!

Jean-Paul Gaultier Fashion Freak Show, 16 Haziran 2019 Pazar gününe kadar Folies Bergères sahnesinde Paris’te. Daha fazla bilgi için: www.jpgfashionfreakshow.com