Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Michael Lojacono İle Röportaj, WGSN’de Müşteri & Trend Uzmanı, IFA Paris’te Öğretim Görevlisi

By Mayıs, 2019Nisan 7th, 2022No Comments

IFA Paris, WGSN’de Müşteri ve Trend Uzmanı Michael Lojacono liderliğindeki cinsiyet akışkanlığı üzerine bir seminer düzenleyecek. MBA 2019 öğrencilerimizle Eylül 2019’da yapılması planlanan randevusundan önce onunla tanışma ayrıcalığına sahip olduk.

IFA Paris: Şu anda en prestijli trend ajanslarından biri olan WGSN’de çalışıyorsunuz. Bize birkaç kelimeyle bu uluslararası kurum içindeki birincil rolünüzü nasıl tarif edersiniz?

Michael: WGSN dünya çapında bir ajanstır. Fransız pazarının bir uzmanı olarak görevim uluslararası müşteri portföyümüzün, bilgi ve trend hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak. Doğru tüketiciye doğru zamanda ulaşacak modaya uygun ürünler geliştirmelerine yardımcı olmak. Trendler hakkında sunum yapıyorum, müşterilerimizi kütüphanelerimizin ve trend platformlarımızın kullanımı konusunda eğitiyorum, günlük gizli araştırmalarında onlara yardımcı oluyorum, atölye çalışmaları yürütüyorum ve onlara hizmetlerimizi ve tüketicilerini nasıl daha iyi anlamaları gerektiğini öğretiyorum. Fransız moda ve işletme okullarından öğrencilerle çalışabildiğim için çok şanslıyım, en sevdiğim rollerden biri: sektörlerimizin geleceğini değiştirecek insanlarla işbirliği yapmak çok heyecan verici.

IFA Paris: Tezinizi cinsiyet akışkanlığı sorunsalına ilişkin olarak yazmanızı sağlayan sebepler nelerdir?

Michael: Paris VIII Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesi ve Etudes Féminines et de Genre (“Kadın ve Cinsiyet Çalışmaları Merkezi”) departmanında Multidisipliner “Cinsiyet (ler), farklılıklar, cinsiyet ilişkileri hakkında düşünceler” için olan tezim, aslında Fransa’da ve Amerika’da feminist topluluklar tarafından transların tanınması ve transların kabul edilmesiyle ilgiliydi. Bir Amerikalı olarak, her iki bağlam için karşılaştırmalı çalışma yapmak ve transidentiter / transseksüel kadın topluluğunun feminist topluluklara önemini göstermek benim için çok önemliydi. Bununla birlikte, cinsiyet akışkanlığı beni her zaman büyüleyen bir meseledir, özellikle cinsiyetin kendi başına bu kadar çok olanaklı olduğu moda dünyasına ilk girdiğimde! Cinsiyet ve onun ifade gücü, bireyin bireyselliğini ifade etmenin ve toplumumuzun cinsiyet kodlarıyla oynamanın nihai yolu olarak görülebilir. Çok şık bir kitleye içerik yaratan bir şirketteki rolümün bir sonucu olarak, cinsiyetin etkisi ve cinsiyetin bu piyasalardaki akışkanlığı konusunda tutkuluyum.

IFA Paris: Akışkan cinsiyet tarzının moda dünyasında ne gibi özel bir rezonansa sahip olduğunu düşünüyorsunuz?

Michael: Erkeklik ve kadınlık, toplum ve moda üzerindeki etkimizi ifade ettiğimiz fiili araçlar haline geldi.

Zeitgeistimizin (genel görüşümüzün) bu önemli aynası aklımızın ifadesinin gerçek bir anahtarıdır. Akışkan cinsiyet tarzı, yeni kuşakların zihniyetinin bir sonucudur. Artık kendimizi basitçe “erkeksi bir erkek” veya “kadınsı bir kadın” olarak tanımlamak istemiyoruz. Şimdi kendimizi, ebeveynlerimizin ve büyükanne ve büyükbabalarımızın cinsiyet beklentilerine uygun olmayan kişilik özelliklerine sahip bireyler olarak nitelemek istiyoruz.

IFA Paris: Bugün en sevdiğiniz markalar hangileri? Veya bu niş içinde en önemlileri … aynı olmadıkça ?

Michael: Bazen onlar gerçekten aynı! Gerçekten sevdiğim bir marka olan İspanyol erkek hazır giyim markası, ancak ilk bakışta Palo Spain’e benzemiyor. Marka gerçek bir göz alıcı koleksiyon sunuyor ve hem şık hem de efemine bakışlar lehine erkeklerin PAP kodlarını ihlal ediyor. Şahsen, Martin Margiela’nın çalışmalarına ve diğerleri gibi kayıtlarına çok ilgi duyuyorum ve çalışmalarını, giyim ve siluetin nasıl sökülüp, çözülmeyeceğini, cinsiyetten bağımsız olduğunu ve erkeklik ve kadınlık kodlarını neredeyse parodik bir şekilde kullanması gerektiği hakkında çok düşünülmüş bir yansıma olarak görüyorum. Özellikle moda aksesuar pazarı aracılığıyla cinsiyet klişelerimizden kurtulmak için çok fazla fırsat görüyorum ve gelecekte daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Kıyafetler giderek artan bir nesiller üniforması gibi olurken, aksesuarlarının tasarlanma biçimi cinsiyetsiz bireysellik anlayışımızın bir ifadesi olacaktır. Önümüzdeki yıllarda bu pazarda gerçek bir toplumsal ve ticari fırsat var.

IFA Paris: Modanın döngüsel trendlere dayandığını herkesten daha iyi biliyorsunuz. Akışkan cinsiyet eğilimi bu aynı mekanizmanın binyıllık kısmı tarafından mı yönlendiriliyor, yoksa kimlik temelli yaklaşım estetik tercihlerini gölgeliyor mu?

Michael: Gerçekten de, eğilimler döngüsel görünebilir, ancak herhangi bir döngü gibi, bir döngünün temelinin aslında bir kalıp olduğuna inanıyorum! Trendler de doğrusaldır ve yeni umutlar oluşturmak için kendi arşivlerimizden ve bir endüstri olarak geçmişimizden ilham almamız gerekir. Cinsiyetin akışkanlığı ve modanın önemi, sadece bir eğilim değil, aynı zamanda erkek ve kadınların sadece ağır kimlik etiketlerinden memnun olmayan Y kuşağının yanı sıra Z kuşağı içindeki gerçek bir zihniyet değişikliğidir. Bu yeni nesiller, bireysel, parlak ve her şeyden önce canlı bir estetik bulmak için bu dar ve haksız ikililiğin kesin bir yolunu arıyor.

IFA Paris: Son yıllarda medya peyzajında her yerde yer almasına rağmen, cinsiyet akışkanlığı uygulaması gerçekte medya tarafından tasvir edilenden daha marjinal değil mi?

Michael: Hayır, aksi takdirde başka bir moda buna çok dikkat etmez! Bu temel eğilimin önümüzdeki birkaç yıl içinde endüstrilerimizi gerçekten etkileyeceğine inanıyorum. Bu nedenle, bu konu, 20. yüzyılda kadınların pantolon giymesi kadar hassas bir şekilde ele alınmalıdır.

IFA Paris: “Cinsiyetsiz” giysiler insan hakları ihlallerinde yaşanan yükselişe pasif bir cevap olur mu? Hoşgörü için bir övgü? Kişisel yorumunuz nedir?

Michael: Benim için “cinsiyetsiz” giysiler insan haklarının evrenselliği anlamına gelmiyor – benim için çok fazla Fransızca bir ifade. “Cinsiyetsiz” kıyafetler, dünyayı ve insanları gerçek bir eşitlik içinde giyimini görmek için yeni bir yöntemden bahsediyor.çünkü bu eşitlik deneyimli ve algılanan bir bireysellike bağlıdır.

IFA Paris: 50 ya da 60 yıl içinde kendimizi yansıtırsak, kadınlarla erkekler arasındaki ikililik koleksiyonlarda yine de anlamlı olur mu?

Michael: Tıpkı bir parodi veya nostalji olarak, olacağına inanmak istiyorum.

IFA Paris: Moda okulumuz ‘moda endüstrisinin evrimi konusunda kendi vizyonuna sahip ve MBA Moda İşletmesi programına tamamen cinsiyet akışkanlığına adanmış bir seminer eklemeyi tercih etti. Alanında uzman biri olarak, böyle bir pedagojik seçim hakkında ne düşünüyorsunuz? Neden müdahale etmeye karar verdiniz?

Michael: Dürüst olmak gerekirse, kendimi uzman olarak görmek çok zor! Bu semineri yürütmek IFA Paris tarafından ilk defa teklif edildiğinde gerçekten çok gururum okşanmıştı ve öğrencilerle etkileşimde bulunmaktan çok mutluydum. Cinsiyet akışkanlığından bahsetmenin, öğrencilere endüstrilerimizin geleceği hakkında ilham vermenin çok ilginç bir yol olduğunu düşünüyorum. Modanın geleceğini böyle görüyoruz, ilk önce insanlara basit ve kişisel bir soru sorarak: “Ne giymek istersin ve nasıl görünüyor?’’ Devrim, eğitim kurumlarında başlayacak ve öğrencilerle, cinsiyetin yaşamlarındaki önemi hakkında harika bir sohbet başlatmaktan mutluluk duyuyorum. Ben çok konuşkan biriyim ve moda öğrencileriyle konuşmaya başlamanın fikri büyüleyici bir fırsat, onlarla bu heyecan verici konularda konuşabilmekten gurur duyuyorum.

IFA Paris: Hedefiniz nedir? Öğrencilerinize ne aktarmak istersiniz? Öğrencilerin katılımından ne bekliyorsunuz? Müdahalenizi planlama şeklinizi nasıl anlayabilirler?

Michael: Daha önce de söylediğim gibi, bu gençlerin yansıma ufkunu açmak ve modaya yeni bir bakış açısı vermek istiyorum. Belki de bunun için çok umut var! Yine de, umarım hepimiz eğleniriz. Bu aynı zamanda amaç: cinsiyet akışkanlığı tıpkı moda gibi eğlenceli olabilir.

IFA Paris: Büyük başlangıcınızı beklerken sonuçlandırmak için mi?

Michael: Her devrim bir sohbetle başlar ve modadaki cinsiyet akışkanlığı için aynı olacak! Yapmayı umduğum tek şey birlikte yeni gelecekler hakkında düşünebileceğimiz bir kabul atmosferi yaratmak.

İlgili program hakkında daha fazla bilgi için, lütfen MBA Moda İşletmesi’ni ziyaret edin.