Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Moda Endüstrisini Etkileme – Sanal Güzellik & Fiziksel Güzellik

By Nisan, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

IFA Paris’in bir sonraki Moda Tasarımı ve Teknolojisi lisans programı mezuniyet fuarında güzellik konusuna farklı bir açıdan yaklaşmayı seçmesi tesadüf değildir; “Güzellik”, gerçek bir görünüm özgürlüğü duygusunu teşvik ederken, kadın ve erkek özelliklerinin tüm kodlarını içerecektir. Etkisiz moda, mütevazı moda ya da ileri dönüşümden esinlenen parçalar, vücuda ve giysilere yenilikçi bir bakış isteğimizi yansıtacaktır. Bununla birlikte, klişelerin kaldırılması; estetik normların küreselleşmesiyle bağlantılı mutlak güzellik için bu dizginsiz arayışın bir yansıması anlamına gelir.

Güzellik pazarı, yolumuz ne olursa olsun, idealist bir mükemmellik elde etme arzusunu doğrulayarak toplumumuzun değişme hızını ortaya koymaktadır. Beden, bir sosyal konumlandırma aracı haline gelmiştir, bu nedenle güzelleştirme uygulamaları sürekli olarak reddedilmektedir. Belirlenen standartlar çoğu kadının asla ulaşamayacağı derecede o kadar gerçekçi olmuyor ki. Çok sayıda düzenlenmiş fotoğraf ile medya ve reklam dünyası tarafından desteklenen bu görsel ve sanal ipuçları, herhangi bir ayırt yetisi olmadan sadece bedenden utanma veya beden algı bozukluğu olgularını güçlendirir. Bazı aktörlerin imajlarına fazla zarar vermeden uzaklaşmaya çalıştığı üzücü gerçeklik.

Virtual Beauty

Büyük lüks markaların çoğu, yeni iyi hal kodları üzerinde gururla iletişim kuruyor: artık Moda Haftası defileleri sırasında çok zayıf modeller için podyumlara erişimi yasaklı … Ama yine de bir soru var. “Model Yasası” nın (fotoğraf düzenleme + IMC kontrolünü) uygulandığı iki kararname bu seçimi etkilemedi mi? Konuyla ilgili tam bir sessizlik!

Konuyla ilgili omerta (tam sessizlik)!Tartışmaların ve girişimlerin ortasında, moda endüstrisi başka bir güzellik biçimi sunarak alternatif bir çözüm buldu! Lil Miquela, Shudu Gram, Bermuda en büyük markalar için çalışma özelliğine sahipler: Prada, Chanel, Balmain onları elde etmek için uğraşıyorlar … Ama onları çevrimdışı çekimde aramıyorlar, ancak moda teknolojisinde. tarihi ya da kültürel işaretlerin ötesinde, yeni bir güzellik yolu var: dijital güzellik.

Yapay zekanın kahramanlığından doğan bu yeni tür modeller, sahte iddiaların mükemmelliğini sorguluyor. Bu süper dijital modeller, aynı zamanda, insan modellerinin kadın çeşitliliğinin gerçekçiliğini daha spesifik olarak yansıtmaya davet edildiğinde garip bir şekilde ortaya çıkıyor.

Başarı mı, gerileme mi? Bu, sanal modellerin yeni güzellik standartları üzerindeki etkisini ölçmek için henüz çok erken. Bununla birlikte, bu ütopik yaratıklar (ancak yine de saf insanın hayal gücünden kaynaklanan), gerçekte uzak olduklarından dolayı, güzellik standartlarıyla ilgili kimliğe ilişkin sıkıntıların iyileşmesi konusunda hala şüphe var.