Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Moda Fotoğrafçısı Nurdan Usta ve Türkiye’de Moda Fotoğrafçılığı

By Eylül, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

Son zamanlarda Türk moda fotoğrafçıları uluslararası platformda başarılı projelere imza atıyorlar. Fotoğraf, modaya benzer bir şekilde, her sene sezonsal değişimlerden etkileniyor. Nurdan Usta, genç ve başarılı moda fotoğrafçısı, bizimle kendi bakış açısından fotoğraf sanatını ve kendi kariyer yolundaki değişimleri bu özel röportajda paylaştı.

Moda fotoğrafçılığının amacı, içinde sanatsal öğeler barındıran görseller meydana getirmektir. Bu anlamda, fotoğrafçılara kendi hayal güçlerini kullanma fırsatını vermektedir böylece sıradan bir ürünü tanıtırken hayal gücünden faydalanarak, tüketicileri harekete geçirmeyi hedefler. Pandemi süresinde online alışverişin en çok atış gösterdiği bu dönemde ise, satın alma davranışlarını etkileyen unsurlardan oldu.

Tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda Türkiye’deki moda fotoğrafçıları da uluslararası işlerde başarılı çalışmalar yapmaktadır. Moda da olduğu gibi, her yıl ve her sezon moda fotoğrafları da değişen trendlerden payını almaktadır. Son dönemlerde facetime üzerinden yapılan kapak çekimleri çok konuşuldu.
Türkiye’de en bilinen moda fotoğrafçıları ; 1998 yılında ‘Fabrika’ ismindeki fotoğraf stüdyosunu kuran Tamer Yılmaz, 2005’te ‘Pantene Png’ pek çok ödül alan Nihat Odabaşı, 2003’ten bu yana ünlü moda dergilerinde fotoğrafları yayınlanan Koray Birand, bunların yanı sıra Lara Sayılgan, Şenol Altun, Nurhan Artar, Murat Sargın, Sedef Delen, Onur Doğu, Koray Erkaya, Hasan Hüseyin, Bennu Gerede, Zeynel Abidin Ağgül, Adil Gültekin, Cüneyt Akeroğlu sayılabilir.

Son dönemde Türkiye’de başarılı işlere imza atmış genç moda fotoğrafçılarından NURDAN USTA , yaptığımız özel röportajımızda sizlerle moda sektörü ve fotoğraf sektöründeki kariyer yolunu paylaştı.

IFA Paris Istanbul: Moda sektörüne ve fotoğrafçılığa nasıl başladınız?

Nurdan Usta: Mimar Sinan da moda okurken fotoğraf klubüne girmem ile  tanıştım.
Farklı yönleri olması, işin kendi içindeki dinamizmi çok çok çekti beni. Bir daha sınavlara hazırlanıp fotoğraf bölümüne girdim. 2 sınıf itibari ile asistanlık yapmaya başladım. Eşim her zaman destekçimdi. Sonrasında zaten bir şekilde çok şükür ki istediğim şeylere doğru kapılar açıldı.
IFA Paris Istanbul : En zor kısmı ve en keyifli yanı nedir yaptığınız işin?

Nurdan Usta: Yaptığım işi sevdiğim için zor diye tanımlayamıyorum ama deneyim kazanmak gereken şeylerden bahsederken estetik göz, teknik bilgi vs harici- onlar olmazsa olmaz – kriz yönetimi çok önemli diyebilirim.

Nurdan Usta Kareleri


IFA Paris Istanbul: Portre çekimleri nasıl geçiyor, her birinin hikayesi özel olan yeni insanlarla tanışmak, işlerine şahit olmak nasıl bir duygu?

Nurdan Usta: Ben genel olarak değişik şeyler yapmayı çok seviyorum. Çektiğim işlere bakınca da bu görülüyor zaten. Farklı alanlarda ama yine kendi tarzımla yorumlamayı seviyorum. Portre, moda, çocuk modası, moda portre, dekorasyon ve yemek çekiyorum. Hepsi çok değişik alanlar ama o vermek istediğiniz duyguyu verebilme yetisine sahip olunca ve estetik bir bakış açısına da sahipseniz bir çok şeyi yapabiliyorsunuz.
Bu biraz bir çok enstrüman çalan bir müzisyen gibi diyebilirim. .Ama tabii ki ben de en çok insanlarla çalışmayı seviyorum. Çekerken de bir çok farklı ruh haline ve duyguyu çekime yansıtabiliyorum.
Belki bir parça farklı olan şey bu yönü olabilir benim çalışmalarımın.
Uzmanlaşmak bence önemli bir şey.
Bunu asla es geçemem. Ama benim beynim böyle çalışıyor ve bu beni besliyor.
İnsanlarla çalışırken de bir çok sektörlerden insanlarla olmak çok iyi geliyor. Hepsinden farklı bir şey görüyorum. Öğreniyorum. Çok değerli insanlarla tanışma fırsatı yakalıyorum. Ve bu bana çok şanslı hissettiriyor. Sanatçılar, oyuncular, modacılar, çocuklar ,iş insanları gibi.

IFA Paris Istanbul: Moda sektöründe ne gibi değişimler gözlemliyorsun yıllar geçtikçe, gelecekte moda da değişen neler olacak?

Nurdan Usta Kareleri

Nurdan Usta: Bence daha sürdürülebilir ürünlere doğru yöneleceğiz. Değişik teknoloji ile üretilmiş kumaşları tasarımlarda daha çok göreceğiz sanki. Belki daha uzun süreler bir şeyleri kullanmak isteyeceğiz. Bilemiyorum açıkçası bu yeni dönem neler getirecek hep birlikte göreceğiz. Belki antivirüs kumaşlardan tasarımlar giyeceğiz… 1 sene öncesine kadar maske yoktu. Şimdi kuşlu, yıldızlı maskeler var.
Ve Dünyadaki moda devleri yanında lokal tasarımcıların daha yükseleceğini düşünüyorum. Özellikle Türkiye de harika işlere imza atan dünya standardında modacılarımız var.
Ekonomik olarak zor dönem olsa da uzun vadede yükseleceklerini düşünüyorum.

IFA Paris Istanbul: Pandemi ardından fiziksel temas ve seyahat kısıtlanınca ürün ve koleksiyon fotoğraflama daha da önem kazandı, ne dersin?

Nurdan Usta: Kesinlikle insanlar online olarak kendilerini göstermek istediler. Bu bir ihtiyaç olarak ortaya çıktı. Zaten vardı ama daha minik firmalar bile bunun ihtiyacını gördü. Kapıdan müşteri girmeyince satış yapamadılar çünkü. Kendilerini online pazarda buldular.

IFA Paris Istanbul : Moda haftalarının dijitalleşmesi konusunda düşüncen nedir, eskiye döner miyiz sence?

Nurdan Usta Kareleri

Nurdan Usta: Bu dijital showlar runway’ler bir ihtiyaç sonunda çıktı. Mücbir sebep kalkınca normalleşiriz belki ama bazı şeylerin online olarak yürüyebileceğini de gördük. Dijital çok iyi bir alternatif oldu uygulanabildiği her alanda. İstanbul’da oturup facetime üzerinden Amerika ve Almanya’daki birinin fotoğraflarını çektik. Ayrıca virüslerle yaşamaya alışacak mıyız? Öyle  diyorlar.. Eğer bu böyle olursa kısa süreli tutunduğumuz çareler normalimiz haline gelebilir.

IFA Paris Istanbul : Moda öğrencilerine deneyimlerine dayanarak moda sektöründe başarılı olmak için ne önerirsin?

Nurdan Usta: Moda öğrencileri için çok çalışmak, çok araştırmak, pes etmemek, sebat etmek diyebilirim.
Bu sadece moda için değil başarılı olmak isteyen her kişinin yapması gereken bir şey. Yenilikçi olmak, akışta olmak her şeyden önemlisi iyi niyetli iyi insan olmak.