Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Moda haftalarının tasarımcı satışlarına etkisi – 1

By Kasım, 2020Nisan 13th, 2022No Comments

Türkiye’den dünyaya ününü duyuran Raisa Vanessa , dijital defilelerin yansıması üzerine konuğumuz.

Değişen moda algısında en hızlı değişime ayak uyduran aktiviteler, hiç kuşkusuz dijitalleşen moda haftaları ve şova dönüşen defileler. Moda haftalarının dijitalleşmesinin, ev rahatlığında  herkesin ulaşılabileceği formata gelmesi ile satın almacılardan çok gerçek tüketiciyi nasıl etkilediğini merak ettik.

1970’ten bugüne, alışılmış modeli ile, bir platform ve bu platformda modellerin koleksiyonu sergilemesi ile ortaya çıkan moda haftaları, sadece ünlüler ve moda dünyasından isimler tarafından izlenirdi. Aktif tüketici ise basına yansıyan görseller ile konu hakkında fikre sahip olurdu. Defile dendiği zaman akla gelenler; VIP girişler, partiler, final selamı için sahneye anlık girip çıkan, siyahlar içinde utangaç bir tasarımcı idi.

Dijital lansmanlar, dijital defileler, koleksiyona ulaşılabilirlikle beraber tasarımcının hayal gücünü ve mekan-zaman kavramlarını özgür bıraktı.

Dijital defilelerin başlaması ile tasarımcının tüketici üzerinden bilinirliğine olumlu etkileri yanı sıra, tasarımcının iç dünyasını, hayal gücünü ve koleksiyon bütünlüğünü yansıtan videolarla, bazen film sahnesi bazen kuklaların geçiş töreni, bazen ise masalsı bir dünyanın yansıması olarak koleksiyon tanıtımları yapıldı. Bu şekilde tasarımlar boyutlandı; duyguların, hatta geçmiş ve geleceğin izlerini taşıyan şovlara dönüştü.

Türkiye’den dünyaya ününü duyuran Raisa Vanessa , dijital defilelerin yansıması üzerine konuğumuz.

1986 doğumlu ikiz kardeşler Raisa ve Vanessa Sason, ilk çantalarını tasarladıklarında 15 yaşındaydılar. Tiyatro ve Kostüm Tasarımı eğitimi aldıktan sonra 2011’de markaları Raisa Vanessa’yı kurdular. Tasarım anlayışlarını maksimalist ve cesur olarak tanımlayan kardeşler, Türk modasına dinamizm ve cesaret kattıklarına inanıyorlar.

Raisa Vanessa, New York Moda Haftası kapsamında gerçekleştirdikleri dijital defile ile yeni koleksiyonları Lake House’u sergiledi. Üçüncü sezonunda da tasarımlarıyla New York Moda Haftası’nda yer alan markanın kurucuları Raisa ve Vanessa Sason’un 71 look’tan oluşan yeni koleksiyonunda, altın deniz kabukları ile parlak payetlere eşlik eden kalın zincirler ilk bakışta göze çarpan detaylardan. Geleneksel zerafeti cüretkar bir feminenlikle buluşturdukları tasarımlarında, doğayla yeniden buluşmayı anlattıklarını belirten tasarımcılar, markada görmeye alışık olduğumuz ışıltıyı doğanın ışıltısı ile zenginleştirdiklerini söylüyor, bunu da gözalıcı Raisa Vanessa kadınının doğal ışıltısı ile resmetmek istediklerini dile getiriyorlar.

Yıllar içerisindeki katıldıkları defilerin sonucu olarak moda severler tarafından bilinirliklerinin artışı ve Trendyol gibi ülkenin en büyük online moda satış kanalı ile yaptıkları ortaklıkla da  satış rakamlarında ciddi bir artış gerçekleşti. Yaşlarının genç oluşu, enerjileri ve sektörde attıkları emin adımlarla haute couture ve hızlı giyim koleksiyonları ile iddialı tarzlarından uzun yıllar söz ettirecekler gibi duruyor.