Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Moda Sahnesi: Çin, Moda ve Lükste Liderlik Arıyor

By Mart, 2018Nisan 18th, 2022No Comments

Basında ve iletişim ajansı The Place To Be’yi başlatan Şanghay’da bulunan Michel Temman bir gazeteci ve yazar. Japonya’da Fransız Gazetesi Libération (2002-2012) için muhabirlik yapıp ELLE, Next, Challenges ve Vogue Homme için yazdı ve düzenli olarak Canal + ve France Télévisions için Capa Ajansı ile işbirliği yaptı. 2008’den bu yana, aynı zamanda Tokyo, Seul ve Şanghay’ın Louis Vuitton şehir rehberlerinin yazarı veya eş-yazarıdır ve IFA Paris’in yanı sıra güncel sanat için Fondation Cartier ile işbirliği yapmaktadır.

Lanvin’in Fosun tarafından satın alınması son derece heyecan yarattı. Ancak haberler de şöyle bir trendi gösteriyor: Çin’deki giyim sektörünün dönüşümü, bazen Batı pençeleriyle rekabet etmeye hazır olan Çinli markaların yaratılması ve uluslararasılaşması için bir kutup haline geliyor.

Paris’in şık ve zarafetinin sembolü olan en eski Fransız moda evi Lanvin’in (1889’da Jeanne Lanvin tarafından kurulan) satın alınması haberi, 21 Şubat 2018’de Çinli holding grubu Fosun (2015’ten beri sahibi ve Club Med’in% 100’ü) tarafından doğrulandı. Lanvin House, Tayvan’da bir iş kadını, Shaw Lan Chu-Wang ve bir Alman girişimci olan ve şu anda azınlık payını elinde bulunduran Ralph Batel tarafından % 75 oranında alındı. Eğer haberler daha az görkemli geliyorsa, Fosun’un moda ve lüks sektörüne olan ilgisi yeni değil. Haziran 2016’da, Fosun Fashion Group, 2005’te Paris ve New York arasında Arik ve Laurent Bitton, iki eski müzik üreticisi tarafından oluşturulan kentsel ve lüks Iro markasının% 25’ini satın almıştı. Lanvin genel müdürü Nicolas Druz, “Fosun’un Avrupa ve küresel pazarlardaki güçlü tecrübesi ile desteklenen anlayışı, Fosun’un, uzun vadeli stratejik bir proje için mükemmel bir ortak olduğunu düşündürüyor” dedi. Fosun International Yönetim Kurulu Başkanı Guo Guangchang, “Dünyaca ünlü bu markanın büyüme potansiyeli hakkında hiç şüphe duymuyoruz.” Diyor. Fosun’un kaynaklarımız ve global uzmanlığımızla Lanvin’e güçlü katma değer sağlayabileceğine inanıyoruz. Fosun Moda Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Joann Cheng, Fransa ve İtalya’da yapılan koleksiyonların sıra dışı kalitesinin ve sıra dışı kalitenin “olduğunu söyledi.

Çin lüks alışveriş yapıyor

Yüzlerce Yeni Çinli Marka

Sektördeki dünyanın en büyük 2. ekonomisinde mevcut eğilimi gösteren açıklamalar: dönüşüm ve uluslararasılaşma. Uzun zaman önce, Çin ve bugünlerde hala aynı durumda olsa bile – tekstil ve konfeksiyon sektörü için bir üretim ve üretim merkezi olarak görülüyordu. On yıldan daha kısa bir sürede, gelişmiş altyapı ağı, artan iş gücü kalitesi ve aynı zamanda e-ticaretin oldukça çarpıcı patlaması sayesinde, ülkedeki imalat sanayi, kreasyon üzerine da merkez ekonomisine geçti. Moda ve lüks sektörlerdeki yüzlerce yeni Çin markası, önce yerel pazarları için, daha sonra yavaş yavaş uluslararası alanda hizmet vermeye başladı. Güzel bir marka imajı oluşturmak ve bundan yararlanmak için endişeleri beraberinde getirdiler.

Çinli tüketiciler, zaten dünyanın lüks mallarının ilk alıcıları seyahat ettikleri zaman, Çin yaratıcılığına daha fazla ilgi göstermeye başladılar. “Çinli müşteri bugün çok eğitimli: kodları, stilleri ve trendleri çok daha iyi bir yaklaşıma sahip. Tasarım açısından, on yıl önce Çin’de gördüğüm şey açıkçası ortalamaydı. Benim üzerime düşen, Şangay’daki geçitleri çoğalttım Kanton’da mümkün olduğu ve kaliteli bir yaşam tarzı olarak göründüğümüzü gösterdim. Fikir, geleceğin moda markalarını başlatmaktı ”diyor IFA Paris moda okulunun kurucu ortağı tasarımcı Olivia Chai.

Çünkü her şey değişti: Çin markalarının menzillerini ve kalitesini, algılarını, trendlerini, tasarımını, Çin lüksünün gelişini – Shang Xia markası gibi algılaması algısı Hermes’in bayrağı altında geçti. Dijitallerin Çin’e getirdiği devrinden bahsetmiyoruz bile.

Fosun

Çin tekstil fabrikaları Şangay çevresinde kurulu ve büyük siparişlerde yabancı hızlı moda firmaları sağlamalarına rağmen – H & M, Zara, Mango ve Uniqlo da Çin’de büyük başarılar elde ediyor – seri üretim ve ihracat için donanımlılar (Çin dünyada her zaman ilk dönem giyim endüstrisi olmuştur, yılda yaklaşık 45 milyar adet üretim ile), aslında perakende ve satış keskin bir şekilde daha iyi bir yapı tarafından çekilen, yüksek hızda değişen tüm yerel giyim, tekstil dahil, moda ve Çin lüks e-ticarette daha yüksek. Buna paralel olarak, altın majesteleri ve otuzlu yaşlarındaki Çinliler, Şangay, Pekin, Chengdu, Xiamen ve diğerleriyle bağlantılı olan insanlar, özellikle yerleşik markalardan online olarak alışveriş yaparken, nüansları, öğeleri ve markaları güçlü bir kimlik ile arayan alışverişe devam ediyorlar. Artık bu genç tüketiciler bazen ünlü logolardan ve gösterişli marka tarzından ziyade gündelik bir yer arıyorlar. Hızlı bir şekilde kazanma örnekleri: Ortak Cinsiyet, Çin grubu EPO Moda Grubu tarafından başlatılan hızlı moda ve üst seviye arasındaki erkeksi bir marka – Çin’de yerleşik moda okullarının mezunlarını genç insan gücü ve stilistleri işe alıyor. Daha az bilinen Çin markaları hakkında, birçoğu işi yüksek tutmak için bile olsa, iş modellerini sürdürebilmek için mücadele ediyorlar. “Talent stilistler yerel olarak ortaya çıkıyor ve uluslararası markalara bazen radikal bir şekilde meydan okuyorlar” diyor Mad Design Group’un sanat yönetmeni Sylvia Chan.Liderliğe Giden Yol

Lanvin

Bu aynı zamanda, birçok genç Çinli tasarımcı için yurtdışında, mağazalarda veya internette satışlarını genişletmek anlamına gelir. Ve çoğu başarılı oldu. Tasarımcı olarak Ji Cheng etno-merkezli stil ve çok sayıda yabancı etkiyle Çin ve yurtdışında takip ediliyor. Ya da Lu Kun, divaları giydiren – Paris Hilton gibi – gösterişli tarzıyla ya da Tina Couture markası Tina Fu, çok Çinli bir kimliği yansıtan değerli üslupla. Paris’teki kendi markasını yarattıktan ve 2013 yılında da, onun atölyesi tarafından kurulduktan sonra güzel bir başarıya sahip olan Newsweek’e göre, bu, “modern Çin’in beş yüzünden biri olan” tasarımcısı Fang Yang’ın durumudur. Küçük boyutlarda ve insan yüzü olan, küçük özel seri başına ayda birkaç düzine parçadan fazla olmayan alternatif bir üretim modeli. “Sektörün, özellikle Şanghay’da uluslararası sahnede, modada daha fazla değer yaratması ve yaratılması gerekiyor olsa da, tasarımda liderlik yoluna giden şekillerle yaratıcılık için verimli bir zemin üzerinde büyüyor, Fang Fang. Zaman içinde, birçok önemli ulusal markanın, sadece niceliğe değil, aynı zamanda kaliteye, çevreye ve uluslararası standardın üst düzeyine ulaşma arzusuna odaklanmış bir modelden, bir dönüşüm sürecine girdiğine inanıyoruz. yurtdışında Çin tasarımının gücünü duyurmak ve Şangay’ı hareket halinde dönen etkili levha yapmak. »Hiç başarısız olmayan bir rakam: 2025 yılına kadar, McKinsey’e göre, Çin bağımsız ve üst düzey moda satışlarındaki büyümenin% 45’ini açıklayacaktır!

Michel Temman