Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Moda Sahnesi: Parisli Colette Kapandı – Bu Konsept Mağazaların Sonu Mu Demek?

By Ocak, 2018Nisan 18th, 2022No Comments

IFA Paris’in sanat direktörü Jean-Marc Chauve şu anda Imane Ayissi markasının danışmanlığını ve direktörlüğünü yapmakta. Chauve pazarlama, moda tasarımı ve modanın sosyo-semiolojisi eğitimlerini aldı ve daha önce Nelly Rodi ve Maison Martin Margiela markalarında çalıştı.

20 Aralık 2017’de Parisli ünlü konsept mağaza Colette sürekli olarak kapılarını kapattı. Resi kapanış nedeni kurucularının bıkkınlığı olsa da bu sinyal konspet mağazalarının sonu mu demek? Ve bu durum moda perakendesinin geleceği için ne anlama geliyor?

Wu Yong Store (Beijing)

Açılışından 20 yıl sonra Parisli ünlü konspet mağaza Colette 20 Aralık 2017’de kurucusu Colette Rousseau artık dinlenmek istediği ve kızı Sarah Andelman da bu maceraya annesi olmadan devam etmek istemediği için kapılarını kapattı. Sarah Andelman’ın Vouge röportajında söylediği gibi moda dünyasında konspet mağazalarının kazançlı olmadığı üzerine durulmasına rağmen Colette için durum bugünün dünyasında çok daha uygun görünüyordu.

“20 yaşın iyi bir yaş olduğunu görmeye başladığımızda kesin bir nokta vardı. Ya herşeyi baştan aşağıya değiştirmemiz gerekiyordu ya daher şeye sıfırdan bir başlangıç yapmalıydık.” (Amy Verner’İn Sarah Andelman Röportajı, Vouge.com, Aralık 19, 2017)

Konspet mağazaları, özenle seçilmiş marka ve ürünleri kapsayıcı bir tema oluşturarak sergiler. Ve Paris’ten Berlin’e, Seul’den Lagos’a büyük şehirlerde yeterli payı alarak başarılı olmuşlardır. Sadece Paris’te Merci, Broken Arm ve Centre Commercial gibi ir çok konspet mağaza bulunmakta. Colette konsepti yeteri kadar iyi değildi artık. Büyük markalar bile artık konspet mağazalara benzer ve hatta içinde kafe, kitapçı gibi farklı aktiviteler bulunan mağazalar açıyor. Seul’deki Dior “Flagship” mağazası bu evrimin mükemmel bir örneği.

Gentle Monster (Shanghai)

Herşeyin online satın alınabildiği ve eve geldiği bir çağda fiziksel mağazaya ihtiyaç duyar mıyız? Retail Prophet’ın kurucusu Doug Stephen’ın Business of Fashion’a verdiği bir makalede açıkladığı gibi “fiziksel mağazaların rolü artık ürünü satmak değil; müşteriye eşsiz deneyimler yaşatmak ve markayla müşterini bir ilişki yaratmasını sağlamak olacak”. Bu, mağazada satacak bir şey olmayacak anlamına gelmiyor, sadece fiziksel mağazanın ilk amacının satış olmayacağı anlamına geliyor. Doug Stephen’a göre bu evrim şu anlama geliyor; “mağazayı düşünmeyi bırak ve hikayeleri düşünmeye başla, ürünleri düşünmeyi bırak üretimi düşünmeye başla” (“To save retail, let it die” Doug Stephen, Business of Fashion, 5 Eylül 2017)İki güncel marka bu geleceğin perakendesini sahipleniyor görünüyor: ilki Çinli tasarımcı Ma Ke’nin markası Wu Tong. Tek mağazası, Pekin’in dış çevresinde ve diğer lüks noktaların uzağında bir yerde, eski bir baskı dükkanının popüler Çin geleneklerinin yaşayan bir müzesi haline gelmiş halidir.

Ziyaretçiler, mağazaya, geçmişten gelen karmaşık sahneler ve nesnelerle karşılaştıkları geniş bir sergi alanından girerler. Çiftçi evinden esinlenmiş bir sonraki bölüm dekor ve satılan ürün arasında net bir çizgi çekmeden ziyaretçiyi el yapımının gücü ve güzelliğiyle bir araya getirmeyi amaçlıyor. Her ne kadar fikir birliği olmasa da, bu yerin sağladığı tecrübe daha da güçlüdür çünkü etik ve ekolojik olarak sorumlu, kendini tanımlayan marka kimliğiyle ve kültürel mirasın bir taşıyıcısı olarak mükemmel bir şekilde uyumludur.

Gentle Monste (Shanghai)

İkinci örnek Koreli gözlük ve güneş gözlüğü markası “Gentle Monster”. Mağazalar, Seul ve diğer Güney Kore şehirlerinde, Pekin, Şangay ve Los Angeles’ta da bulunur. Her mağaza farklı olsa da, hepsi yüzlerce metrekare ticari yüzey alanlarında yayılmış inanılmaz ve gerçeküstü evreleme, dekor ve makineleri içerir. Bu, satılan tek ürün gözlük olduğu için aşırı görünebilir, ancak mağazaya yapılan her ziyaret, eğlenceli ve şaşırtıcı bir deneyimdir ve tasarımları mağaza ile duvarın dışında olan bu gözlük markasıyla benzersiz bir ilişki yaratır.
Gelen şey, konsept mağazalarının sonu değil, gelecekteki dönüşümü. Bu, perakende endüstrisinin tek bir ürün yelpazesi fikrini nasıl attığını ve tüketicilerle marka ile bağ kurmaya yönelik bir deneyim yaratmayı nasıl benimsediğini gösterir. Bu nedenle, 2020 Colette’in hala icadı bekleniyor.

Jean-Marc Chauve