Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Modada Cinsiyet Akışkanlığı Yeni Bir Trend Mi?

By Ocak, 2019Nisan 17th, 2022No Comments

Son zamanlarda sosyologlar tarafından tespit edilen toplumsal cinsiyet akışkanlığının yeni trend olduğuna inanmamızı istediler. Pek emin değiliz … peki ya Coco Chanel ve onun 1920’lerde çocuksu saç kesimi? 70’lerde Yves Saint Laurent’in pantolon takımları, 80’lerde Jean Paul Gaultier’in İskoç eteği?

“Cinsiyetsizlik ” tarzı ve onunla birlikte belli bir karışıklığın yanı sıra pek çok soru da modada her zaman var olmuştur. Daha yeni olan bu fenomenin medya ilgisi. Bir moda enstitüsü olarak IFA Paris, bazıları için bir pazarlama aracı ve diğerleri için de gerçek bir felsefe arasında salınan bu trend hakkında kendisini sorguladı.

Moda, bu kadın-erkek ayrımından daha önce hiç bu kadar var olmayan unisex markörlere doğru ilerliyor. Hazır giyimden (H&M, Zara) özel tasarıma (Maison Margiela ile John Galliano veya Louis Vuitton, Gucci veya Givenchy), bunu görmezden gelmek çok zor.

Eğer birçok marka zaten bu “Nötr Cinsiyet” esintisine karşı koyamamışsa, bunun nedeni hızla değişen bir toplumun talebini karşılamasıdır. Cinsiyet, insanlığın en mahrem kısmını değiştiren 20. ve 21. yüzyılların politik, sosyal ve ekonomik ayaklanmalarıyla yakından ilişkilidir: Kimlik. Feminist eylemler, LGBT talepleri, X, Y veya Z kuşaklarının yükselişi, çok uzun zamandır kurulmuş olan farklı “öz kimlikler” ve sorgulanmış kodlar üzerine düşüncelerin açılmasını mümkün kılan tüm topluluklar. Peki neden bireyleri kesinlikle cinsiyete göre ayırmak istiyoruz? Cinsiyet ayrımı gözetmemek, nihayetinde özgürlük alegorisi değil midir, ne istersen, ne zaman istersen, standartlar ne olursa olsun giyme hakkı değil midir?

Bu nedenle, ekonomik oportünizm için bazı markalar, erkekler ve kadınlar arasında sınır koymak istemeyen bin yıllık kuşağın arzularına adapte olmuş ve herhangi bir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan ırkına ait olma hakkını iddia etmiştir. Cinsiyet içermeyen ürünler toplumsal bir olguya dayanıyorsa, onlar aynı zamanda bir pazarlama aracı ve sözde “pembe vergiye” tabi olan ürünlere yönelik bir küçük resimdir. Cinsiyet yok, vergi yok ama her zaman iş …

Diğerleri, tüketiciler ve giysiler arasındaki engelleri mümkün olduğu kadar azaltarak yenilikçi bir sistemi desteklemeyi taahhüt eder. Mahkumiyet dışında, herkes için tarafsız odalar yaratmaya ve modayı iktidarsızlaştırmaya başladılar. Özellikle cinsiyet klişelerini ortadan kaldıran unisex markalar. Diğer markalar arasında Rad Hourani, VEEA, One DNA, normların, alışkanlıkların, bariz ikili temsillerin ötesine geçme eğiliminde olan bir zihniyet geliştirmek için çalışıyor … ve kendi kitlesi var!

Son tüketicinin motivasyonları ne olursa olsun, “tarafsız cinsiyet” tarzı göründüğü kadar tarafsız olmayabilir. Bu sadece endişe kaynağı olmayan bir kimliğe ait olma arzusunun sonucu değil midir? Kişiye mahsus markalar ve tasarımcılar yalnızca bu çok gerçek tüketici talebine cevap veriyorlar …