Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Paris Moda Haftası İlkbahar / Yaz 2021

By Ekim, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

Kaygı dolu beklemelere rağmen Paris, Moda Haftası İlkbahar-Yaz 2021’in düzenlenmesi ile bir moda başkenti statüsünü kesin olarak doğruladı. Etkinliği desteklemek, formatlarını çeşitlendirmek ve ortaklıklarını çoğaltmak için FHCM (Haute Couture Modası Federasyonu) endüstrinin tüm kaynaklarını hizmete sundu.

Dior 2021 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

“Tamamen dijital olan geçen Moda Haftaları bizi canlı şovların yanında içi boş hissettirdi “. Moda tarihçisi Olivier Saillard’ın sözleri durumu mükemmel bir şekilde özetliyor. Moda şovu geçen baharda % 100 dijitaldi ve kesinlikle yenilikçiydi fakat oy çoğunluğuyla moda dünyası tarafından onaylanmadı. Bir kez daha, ekonomik duruma, yabancı satın almacıların veya gazetecilerin yokluğuna, azalan ziyaretçi sayısına uyum sağlamak zorunda kaldık. Bununla birlikte, bazı rakamlar yaratıcı dinamizme de ihtiyaç olduğunu gösteriyor , her moda haftası yarattığı fırsatlarla yaklaşık 2 milyar Euro getiri sağlıyordu.

Bu baskı sırasında, 19 büyük lüks marka “gerçek-canlı podyumlara” girişti. Dior, Balmain, Hermès ve Chanel (Saint Laurent yoktu), çoğu Fransız ve maskeli, özenle seçilmiş bir seyirciyi heyecanlandırdı ve podyumlardaki şovların geri dönüşü memnun ediciydi. Uluslararası kamuoyu, Paris Moda Haftasına özel platformdaki canlı veya akış takibinden memnun kaldı.

Diğerleri (Marine Serre, Margiela, Balenciaga ….) ise 2021 İlkbahar-Yaz koleksiyonlarını, COVID-19 salgını tarafından empoze edilen paranteze saygı gösterdiler ve yalnızca dijital bir formatta sunmayı seçtiler. Sanal moda gösterilerinden video içeriğine, konferanslar, röportajlar, podcast’ler ve kültürel ziyaretlere kadar 45 kadar dijital etkinlik gerçekleşti.

Özel sunumlar ve organizasyonlarla, tasarımcılar hibrit bir versiyonla tanıtıldı. Tasarımcılar ziyaretçi sayısını kontrol etmeyi seçtiklerinden (Alexis Mabille, Alexandre Vauthier, Giambattista Valli) koleksiyonlar yalnızca önceden randevu ile gazetecilere ve satın almacılara bu olay için ayrılmış showroomlarda sunuldular.

YouTube, Google, Instagram ve Facebook tüm etkinliklerde her zamankinden daha fazla aktifti. Federasyon haberlerin Asya kıtası üzerindeki etkisine özellikle dikkat etti. Hylink (Çin’deki bağımsız bir dijital iletişim ajansı) ile yapılan işbirliği, Paris Moda Haftası’nın Çin’de kullanılan sosyal ağlarda yayılmasını kolaylaştırırken, Japon gazetesi The Asahi Shimbun tüm Paris moda haberlerine geniş yer verdi.

ABD’de moda haftası New York Times tarafından ele alındı, olumlu yansımalar dergide yer aldı. Fransa’da moda haftası, medyanın (“Paris Modası” için Canal +, RadioNova) ve kültür kurumlarının (Palais de Tokyo, Château de Versailles, Palais Galliera ve Marsilya’daki MUCEM) desteğinden yararlandı. Institut Français de la Mode, markaların ek içerik sunabildikleri bir derginin yayınlanmasında işbirliği yaparken, yeni showroom “SPHERE” de yükselen markaları destekleme politikasını güçlendirdi.

Son birkaç ayın istisnai koşullarına rağmen, Fransız başkentinin en önemli olaylarından birinin hayatta kalmasını sağlamak için çok çaba sarf edildi. Bu yeni moda haftası “Birlik güçtür” atasözünü mükemmel bir şekilde doğruluyor.