Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Pierre Cardin’e Son bir Veda

By Ocak, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

 

Modanın en büyük isimlerinden biri artık aramızda değil… Farklı yetenekleriyle bilinen, risk alarak başarının imzasını atmış olduğu 70 yıllık bir kariyerin sahibi Pierre Cardin yıl sonu hayatını kaybederek 2020 yılının son kötü haberini verdi. Öngörüsü ve hayal gücü yüksek estetik anlayışıyla sanatını icra eden Cardin, hem Haute Coutre giyimde hem prêt-à-porter giyimde başarısını kanıtlamıştı. Kimsenin beklemediği sektörlerde de kendini kanıtlamış, ismini uluslararası olarak tanınan bir markaya dönüştürmüştü. Başarılı iş adamı, provokatif ve yalnız kurt, ‘modanın imparatoru’ vefatından sonra da arkasında zengin bir miras bırakıyor.

‘Sevmek güzel, ama sevilmek daha da güzel!’ Hayata karşı aldığı zafer ve geri dönüşüyle hep gurur duymuştur Cardin. Çocukluğunda faşizmden kaçan Venedikli bir göçmen kimliğinden Paris’in Haute Couture elçisi haline dönüşen Pierre Cardin kendini tiyatro kostüm ve maskeleri yaparken göstermiştir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Jeanne Paquin’den eğitim alan, kısa süreliğine de Elsa Schiaparelli ile çalışan Pierre, Dior’da çalışmaya başlar. Dior’a olan derin sempatisi de hayatı boyunca devam eder. 1950’lerin başında girişimci ruhunun yükselmesi gece kıyafetleri ve haute couture üzerine moda evini açmasını sağlar.

Aslında Pierre Cardin’in Hepsini ben icat ettim’ söylemi kulağa fazla abartı gelebilir, fakat yaptığı her şey bu söylemini destekliyor…

Moda dünyasında Asya’yı fetheden ilk kişilerden biridir.. 1957 yılında İlk olarak bir süreliğine Japonya’ya kalıp tasarımı eğitimi vermeyen giden Cardin, 1979 ‘da da tasarımlarıyla Çin’i kasıp kavurmuştur.

Pierre Cardin tarafından moda tasarımı – 1969

Ancak Cardin moda evindeki asıl büyük değişiklik, 1959’da prêt-à-porter’ın öncüsü olduğunda gelmiştir. Kreasyonlarını herkese açık hale getirmek, Haute Couture’u demokratikleştirmek için tasarımlarını Paris’teki bir departman mağazası olan “Le Printemps” e bir köşe şeklinde yerleştirmiştir. Kadın modasının alışılmışlarını yıktıktan sonra 1960’ları erkek (“Cylindre” Koleksiyonu) ve çocuk (“Les Triplés” Koleksiyonu) prêt-à-porter koleksiyonlarının başlangıç noktası yapmıştır.

Her zaman emekli olmayı reddeden Cardin elbette kariyeri boyunca asla durmamış, bazen şaşırtıcı, her zaman yenilik yaratacak, çoğu zaman rahatsız edici olacak.

Paco Rabanne veya Courrèges ile aynı şekilde fütüristik modanın mucidi Cardin, yapılandırılmamış tasarıma, abartılı şekillere, geometrik desenlere cesaret etmekten kaçınmamıştır. Kabarcıklı elbiseden Beatles’ın giydiği Mao kostümüne, uzayın fethinden esinlenen cinsiyetsiz Cosmocorps koleksiyonundan kalıp üçgenlerden oluşan “Cardine” elbisesine kadar Cardin her tasarımında farklı stilini yansıtmıştır. Ancak Cardin’in en önemli farklı özelliği, geniş ölçekte dağıtmayı seçtiği bir marka olan ismini de tüm bunlarda yerleştirmeyi başabiliyor olması. Bu bazıları için dahiyane, bazıları için ise marka değerine ihanet. Cardin, Tasarımcı giysilerden sigara paketlerine kadar 800’den fazla çeşit ürüne adını koyarak çok kazançlı pazarlama stratejileri tercih etmiştir.

Pierre Cardin 98 yıldır her profesyonel zorluğu doyumsuz bir iştahla, her zaman yeni yollar keşfetme arzusuyla üstlenmiştir. Kostüm tasarımcısı, stilist, seçkin iş adamı, restoran işletmecisi ve otelci olarak sonsuza dek izini bırakmıştır. Kültür ve tasarım konusunda tutkulu, sanatın saygın bir hamisi olarak, Haute Couture tasarımı Güzel Sanatlar Akademisi’nin önemli bir alanı haline yükselten ilk modacı olmaya da devam edecektir.

Bulles Sarayı’nın ve Marquis de Sade’nin eski kalesinin ve 58 evin sahibi, 29 Aralık’ta son evine gitmek için aramızdan ayrılmış oldu Ne kendi seçtiği ne de süslediği evinde, şimdi sonsuza kadar dinlenecek…