Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Sanat Olarak Moda

By Nisan, 2015Nisan 18th, 2022No Comments

IFA Paris MBA öğrencileri tarihi mimarisi ve uzun geçmişi ile ünlü bir yer olan Şangay’ın 240 Doğu Pekin Yolu’nda düzenlenen « Sanat Olarak Moda » Sergisini ziyaret etti.

IFA Paris öğrencilerinin bugün ziyaret ettiği ofis binası, bugün birçok yaratıcı firmanın bir arada bulunduğu bir ofis bloğu. Sergi ise aslında bu binanın koridorunda sunuluyordu.

Sanat Olarak Modayı sunanlar SuperChina ve Magda Danysz Gallery, sergi ise çizimler, fotoğraflar ve heykellerden oluşan bir sanat ve moda vitrini. 20. Yüzyılın en büyük moda tasarımcılarından olan Frédérique Mory’nin çizim ve taslak koleksiyonunun yanında, Gianfranco Ferre, Kenzo Takada, Pierre Cardin, Hubert Barrere, Thierry Mugler ve Emanuel Ungaro (Bloc-Mode, Editions de La Martinière, 2008) gibi isimlerin eserleri de var. Ünlü fotoğrafçılar Liu Bolin ve Erwin Olaf’ın fotoğrafları sergileniyor, Haute Couture yorumlarına yer veriliyor. Wang Keping heykelleri ve Julien Serve çizimleri de kadın figürlerinin güzelliğini ortaya çıkarıyor.

Bu sergi bizi sanatçının yaratıcı çalışma sürecini görebilmek için nadir ve özel bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda da Moda ve Sanat’ın arasındaki derin ve puslu sınırlara götüren bir yolculuk; bir çizimin ilk fırça darbeleri hem Haute Couture, hem de Güzel Sanat eserlerinin oluşturulmasının temellerini atıyor. Her tasarımcının hafif ve narin dokunuşlarının ışığında, fantastik hayallerin akışkan siluetleri şekilleniyor ve yeni bir koleksiyonun ruhu gözlerinizin önüne seriliyor.

Bu gezinin enteresan bir kısmı da, bu yaratıcı firmaların çalışma ortamlarına öğrencilerin büyük bir ilgi duymuş olmasıydı. Aynı zamanda organizatörlerden biri olan Fransız bir Halkla İlişkiler ajansı olan Superpress, IFA ile işbirliği yaparak bizden stajyerler almak istediğini belirtti. Öğrenciler için heyecan verici bir tecrübe olacağı kesin.