Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Şangay’da Panel: Çin Holdingleri İle Kurulan Moda Markalarının Muhafazası

By Haziran, 2018Nisan 17th, 2022No Comments

21 Şubat 2018’de, en eski Fransız lüks moda markası Lanvin, 2015 yılında Club Med’i satın almasıyla tanınan en büyük Çinli şirket olan Fosun tarafından satın alındı. Moda endüstrisindeki bu büyük olay, gözlemlenen bir fenomeni aydınlatıyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde: gittikçe daha fazla Çinli şirket, moda ve lüks endüstrilerinde Batılı şirketleri devralıyor. Aralık 2010’da, Fransız moda markası Cerruti, Çinli bir giyim perakendecisi olan Trinity Limited tarafından 70 milyon dolar karşılığında satın alındı.

Bu yüzden IFA Paris, bu konudaki en son panelini düzenlemeye karar verdi. CAC (Kariyer ve Mezunlar Merkezi) ve ekibinin yöneticisi Adile Cretallaz’ın rehberliğinde, Michel Temman, Asya ve özellikle de Çinli holdinglerin karşılaştığı Batılı şirketlerin geçmiş ve şimdiki durumlarının çok düşündürücü bir analizini yaptı.

Özetle, Çin modasının en önemli zorluğunun yurtdışına ihraç edilmesi gerektiği, ancak Çin’in en büyük Batı moda gruplarının hisselerini satın alarak ve hatta bu şirketlerin bazılarını satın alarak finansal ve kültürel gücünü yaydığı görülmektedir. YGM Trading (Shandong Ruyi) Mart 2017’de İngiliz trençkot markası Aquascutum’u 117 milyon dolar karşılığında satın aldı; Septwolves, Ağustos 2017’de 36 milyon dolar karşılığında Karl Lagerfeld Greater China Holding’in% 80 hissesini satın aldı. Fosun ve iç çamaşırı markası Wolford veya tekstil devi Shandong Ruyi ve SMCP (Sandro, Maje ve Claudie Pierlot) – Shandong ile yakın zamanda tekrar oldu Ruyi ayrıca, 2018 şubat ayında 700 milyon dolarlık bir meblağ karşılığında Bailly marka lüks markanın çoğunluk hissesini satın aldı.

Şangay’da Panel

10 panelistimiz, Çin’in moda endüstrisindeki gücü hakkında ilginç bakış açılarını paylaşırken, aynı zamanda turizm ya da film gibi diğer endüstrilerde de, bu endüstriler üzerinde olumlu ya da olumsuz etki yaratacak etkiyi sorguladılar. Çinli holdingler bu moda evlerinin doğasına değişmeye ve kendilerini uygun olmaya mı çalışacaklar?

Çin, aynı zamanda, endüstride alakalı kalmak için mücadele eden bazı markalar için de çözüm olabilir: tartışma modadan çok ileri gitti ve yönetim ve ekonomik yönetim alanlarına ulaştı.

Görünüşe göre, Çin’in güçlenmesi sadece 2018’in Çinli şirketler için büyük fırsatlar ile dolu olacağını gösteriyor. McKinsey Çin’e göre, Çin piyasası kendi başına bağımsız ve üst düzey moda satışlarının% 45’ini artıracaktır.

Bu panelin katılımcıları (yukarıdaki fotoğrafa bakınız): Hearst Advertising’den Hugues de Vautibault; Florentia Köyü’nden Claudio Grillenzoni; IFA Paris’ten Adile Cretallaz; Dolce & Gabbana’dan Luca Paschetto; Karen Banks Danışmanlık’tan Karen Banks; FashionEx’ten Vincent Djen; Michel Temman, gazeteci; Li & Fung Limited’den Elsa Wang; Yeni Deli Renk’ten Mark Liu ve Pier Giraudi.