Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Sokak Fotoğrafçılığı – Bu Disiplin, Asfaltı Daimi Kırmızı Bir Halıya Nasıl Dönüştürür?

By Nisan, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

Uzun süredir markalar, saygın imajlarına zarar vermemek için sokaktan uzak durmak için her yolu kullandılar … Bu çekingenlik tamamen ortadan kalkmakla kalmadı, günümüzde markalar bir zamanlar çok yaygın şekilde hor görülen tüm bu kentsel etkilere daha fazla ilgi gösteriyorlar. Sakin lüks dünyası, onu yeni bir yüz edinmek için bir fırsat olarak görüyor; büyük şirketler iletişim stratejilerini, sokak sanatının yeni şirinliklerinden esinlenerek yapılan kapsül işbirliklerinin çoğalması yoluyla yeniliyorlar. Defileler sokaklar tarafından nüfuz edilir, tersi doru değildir. İster yaratıcı ister cesur ister kaprisli olsun, sokak kıyafetleri kodları izlenir, kopyalanır veya tekrar gözden geçirilir, ancak hepsinden önemlisi, yetenekli sokak fotoğrafçıları tarafından ölümsüzleştirilir, en önemlisi giydiğiniz şey değil, giyme şekliniz olabilir…

Bill Cunningham

Klasik fotoğrafçılık bazen ‘8. sanat’ statüsünü güçlendirmekte sorun yaşıyorsa, sokak fotoğrafçılığı moda dünyasında çizgilerini kazanmıştır. Sokağı şu an için en temsili ilham kaynağı yapan profesyoneller ve amatörler, geleceğin trendlerini ortaya koymak için bu yeni oyun alanından yararlanıyor.

Bununla birlikte fenomen, 20. yüzyılın ortalarında bu alandaki öncü, mesleğinin hizmetçisi ama istisnai bir amatör fotoğrafçı olan Vivian Maier tarafından başlatıldığından beri yeni bir şey değildir. Bu virtüöz portre ressamının çalışmaları neredeyse bir asır boyunca gizli kaldı, ancak sadece 2008 yılında kamuoyuna açıklandı! 60 yıldan fazla bir süredir Big Apple sokaklarında en karizmatik bireyleri, ideal çekimi bulmak için fotoğraflayan New York Times için bir stil avcısı olan bir başka büyük oyuncu Bill Cunningham. Ancak sokak fotoğrafçılığının temel taşı, moda fotoğrafçılığını bir blog olarak ilk kez kavramsallaştıran ilk kişi olan “The Sartorialist” in kurucusu Scott Schuman.

Sokak fotoğrafçılığı, modanın yenilenme arayışı içinde sadece ellerinde tutabildiği bu sosyal gerçeği göstermektedir. Görevi kolay görünse bile, kentsel moda manzarasına bakmak bir kameradan daha fazlasını gerektirir ..

Sokak Stili

Bu disiplinin tüm temel tekniklerini kazanmak için IFA Paris, Temmuz ayında gerçekleşecek olan, gazeteci, yazar ve sokak fotoğrafçısı Ana Garmendia’nın ev sahipliği yaptığı kısa bir kurs olan Moda Trend Avcılığı’nı düzenledi. Teorik kurslar ve tavsiyeler, pratik atölye çalışmaları ve Fransa başkentinin sokaklarına yapılan akınlarla değişecektir. Bu seminerin sonunda, moda trendlerini tanımlayabilecek ve yaşam tarzlarına dair daha kesin bir yaklaşıma sahip olacaksınız. Yeni ilham veren yerlerin işaret ettiği bu diğer moda vizyonu, tüm yaratıcı yeteneklerinizin yoğunlaşmasına yol açmalıdır!