Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Who’s Next Fuarı – Geleceğin Modaya Yansıması

By Ekim, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

Who’s Next fuarı, bu dönemde gerçekleşen ender etkinliklerdendir ve son 25 yıldır, trendlerin tadını çıkarmak isteyen tüm moda profesyonellerinin mutlaka katılması gereken bir etkinlik haline gelmiştir. Satınalmacılara, influencer’lara, gazetecilere, alışveriş tutkunları veya styling sektöründekilere gelecekteki moda tarzlarının ve trend akımlarının ne olacağını önceden gösteriyor.

Her sene normalde, Ocak ve Eylül aylarında gerçekleşen fuar, yaklaşık 45.000 kişiyi Paris’teki Porte de Versailles’da 1.500 moda ve tasarım markasını keşfetmek için bir araya getiriyordu.

Who’s Next Ekim 2020

Bu sene salgın sebebiyle bir ay ertelenen Who’s Next fuarı yepyeni bir görünüme kavuştu ve Jardin des Tuileries’e taşındı. Paris Moda Haftası süresince, daha merkezi olan bu lokasyonda, maksimum sayıda ziyaretçiyi çekmek için Première Classe (aksesuar fuarı) ile birlikte gerçekleşti. Sokak modasından isimsiz markalara, doğa dostu yaklaşımdan son teknoloji kullanılan ürünlere kadar tüm sektörler burada yer aldı.

Son 2 yıldır markaların, tasarımcıların, kolektiflerin ve derneklerin buluştuğu bu merkez etik modaya adanmış durumda. Her katılımcının daha sürdürülebilir, daha sorumlu bir şekilde hareket ettiği geleceğin modası için yeni buluşma yerine de dönüştü. Konuşmacılar, sohbetler, konferanslar ve çalıştaylar aracılığıyla profesyonelleri piyasanın gelişimi konusunda aydınlatmakta ve daha erdemli bir modaya geçişin faydaları konusunda ikna etmeye çalışmakta.

Fuarın diğer etkinliği “Trafik”, moda markalarına ve perakendecilere yenilikçi çözümler sunmayı amaçlıyor. Atölyeler, sunumlar, yeni pazarlama stratejileri, uluslararası gelişim süreçleri, yenilikçi perakende çözümleri veya moda teknolojisine uygun fiyatlı yaklaşımlarla sektörde yeni trendlere paylaşım alanı da sağlamaktadır.

Who’s Next Fuarı, Kreatif Yaklaşım

Modanın ekolojik uyanışında Who’s Next, sadece pop-up mağazalarını ve yerleşik markaların showroomların yanısıra, genç tasarımcılar için harika bir sıçrama tahtası olacak deneyim paylaşımı, tüm eğilimleri anlamak ve sürekli değişen bir endüstrinin sorunlarını tahmin etmek için de harika bir platform sunuyor. Toplantılar, konuklar ve ilham verici yansımalarla, ziyaretçiler için de yenilik ve yaratıcılık için değerli bir laboratuvar gibi. Sektör liderleri ve trend analistleri, önerilerle bu 4 gün boyunca moda vizyonlarını gelenlerle paylaşıyor.

Moda endüstrisinin bir barometresi olan Who’s Next’un vizyoner yaklaşımı, onu Avrupa’nın önde gelen moda fuarı yapmakta. Katılımcı ve ziyaretçiler, potansiyel ilham kaynaklarını keşfeder ve yarının modasına dalmış olurlar… Trendlerin ritmini bildiğinizde ise sektörde başarılı adımlar atabilirsiniz.


Dünyanın en prestijli hazır giyim fuarı WHO’S NEXT Pret-a-Porter’nin Fuarı Başkanı Xavier Clergerie, kendi fuarları içinde Türkiye’nin İtalya, Japonya ve İspanya’nın ardından 4’üncü önemli ülke olduğunu aktararak, “Üretici ülkeden markaları, tasarımları olan bir ülkeye dönüştünüz. Avrupa’nın genç, dinamik, hem üreten hem tasarlayan Türkiye’ye ihtiyacı var” dedi.

Who’s Next Fuar Katılımcısı olan Türk Tasarımcılar

Özellikle 2014-2015 yılında 41’den fazla Türk tasarımcısı ve marka dünyanın en önemli hazır giyim fuarlarından biri olan Who’s Next’e katıldı. Mercedes Benz Fashion Week Istanbul’un aklınıza gelebilecek pek çok tasarımcısının yanı sıra, Fashion Incube Istanbul ve Urge tasarımcıları gibi pek çok başarılı projede yer alan isimler de 2014-2015 Sonbahar/Kış koleksiyonlarını satınalmacılarla buluşturdu. Bu sene Türkiye’den Covid-19 sebebiyle katılım düşük olsa da, hala satınalmacılarla buluşmak için yola çıkan marka ve tasarımcılar var.

Çiğdem Akın – Türk Tasarımcısı

Hemen hemen her sene fuara katılan Çiğdem Akın, fuar geri dönüşleri ile ilgili ” Geçtiğimiz senelerde dünyadaki farklı tasarım butiklere toptan siparişler alıyoruz. Avrupa’da yer almak ve markamın gelişimi açısından çok önemli. Who’s Next bu anlamda bize kapılar açtı. ” dedi.