Skip to main content
Moda Teknolojisi

Le New Black Project: Yarının Showroom’unun Nasıl Olacağına İlişkin 7 Fikir

By Ekim, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

Pandemi öncesinde moda dünyası dijital teknolojilere oldukça kapalıydı. Markalar, koleksiyonlarını sunmanın yeni yollarını bulmak zorunda kalarak, sonunda yeni bir kitle çekmelerini sağlayan bu geçişi başlattılar.

Bu geçişin başarısı göz önüne alındığında, gelecekteki showroomların, moda haftalarını ve şovları uzaktan takip edebilecek daha geniş bir izleyici kitlesi toplamak için bu teknolojilere güvenmeye devam etmesi muhtemeldir. Ayrıca dijital teknoloji defilelerin sahnelenmesi için sınırsız olanaklar sunuyor.

Bu bağlamda, markaların ve perakendecilerin birlikte iş yapması için yenilikçi bir çözüm olan Le New Black, IFA Paris MBA Moda Yönetimi – Giyim Anadalı ve MBA Moda Yönetimi– Lüks Anadalı öğrencilerine yarının showroomlarını oluşturmak için yenilikçi çözümler bulmalarını önerdi.

Böylece her iki programı karıştıran 7 grup öğrenci, en son teknolojileri entegre eden konseptleri daha önce hiç görülmemiş Le New Black’e sunmak için çok çalıştı.

Le New Black digital solution

Le New Black digital solution

Bu 7 grup arasında, Glocal giysileri sergilemek için sanal bir gerçekliğin yaratıldığı kavramsal bir deneyim sunarak hem fiziksel hem de dijital olarak adlandırılan, bugün “phygital” olarak adlandırılan bir moda geleceği düşündü. Kullanıcılar dijitalleştirilebilir ve giysiler 3D taranabilir.

Glamify‘a gelince, giysiyi farklı bağlamlarda görmek için ayarlanabilir aydınlatmaya sahip sanal bir showroom düşündüler. Giysiler 360 derecelik bir görünümle 3D olarak gösterilecektir. Alıcıların sergilenen giysiler hakkında soru sormalarını sağlamak için bir sesli aktivasyon ve bir sohbet aracı kurulacak.

Paradigma, giysilerin ilk olarak dijital olarak tasarlanacağı ve fazla üretimi sınırlamak için sipariş edilmeden ve üretime gönderilmeden önce sanal modeller tarafından giyildiği şekilde gösterildiği sanal bir showroom konsepti sunar.

LNB Couture, dünyanın her yerinden gelişmekte olan tasarımcıları tamamen özelleştirilmiş tasarımlara olanak tanıyacak müşterilere bağlayan bir platform aracılığıyla bir B2C konsepti sundu.

Le New Black Virtual Showroom

Le New Black Virtual Showroom

Tech à la mode ile ilgili olarak, geleneksel bir showroom’da en çok talep edilen duyulardan biri olan dokunma duyusuna odaklandılar. Bu hissi yeniden üretmek için Tech à la mode, kullanıcıların sanal bir ortamda kuvvetler, titreşimler veya hareketler uygulayarak nesneleri tasarlamasına, modellemesine ve manipüle etmesine olanak tanıyan bir iletişim sistemi olan Haptic teknolojisini kullanır.

EnterCommune, benzersiz bir atmosfer yaratmak için sesleri ve renkleri birleştirerek ve kullanıcıların etkileşime girmesine izin verecek bir platformla birlikte kişiselleştirilmiş bir etkileşimli arayüz ayarlayarak Le New Black’in platform kullanıcılarının deneyimini geliştirmeyi teklif ediyor.

Confashional‘a gelince, yeni çıkan tasarımcıların deneyimli tasarımcılarla fikir alışverişinde bulunabilecekleri, sosyal medyaya benzer bir platform hayal ettiler. Bu platform, herkesin kendi ana dilinde değiş tokuş yapabilmesi için anında çeviri sağlayan bir eklenti ile gelecek. Bu platformun amacı uluslararası bir moda topluluğu oluşturmaktır.

Le New Black, tüm bu konseptler arasında, sürekli yenilik yapmalarını sağlayacak çözümleri bulacaktır.