Skip to main content
Moda Teknolojisi

MBA Moda Teknolojisi: Malzeme Bilimi Modayı Nasıl Yeniden Şekillendiriyor?

By Ocak, 2022Nisan 13th, 2022No Comments

Moda endüstrisinde bazen gözden kaçan malzeme bilimi ve inovasyon, yapılması gereken önemli bir konuşmadır. MBA Moda Teknolojisi öğrencilerimiz, sürdürülebilir inovasyon ve kumaşlar konusunda uzman Christine Goulay ile tam da bunu yapma fırsatı buldu. Daha önce Kering’de Sürdürülebilir İnovasyon Başkanı olarak çalışmış olan Christine, şimdi teknoloji ve biyo-mühendislik ürünü kumaşlardan yapılmış moda ürünleri sunarak gezegeni kurtarma misyonunu üstlenen bir malzeme bilimi şirketi olan Pangaia B2B’nin Küresel Direktörüdür.

Öğrenciler, Christine ile birlikte kumaş inovasyon modülleri boyunca kumaşların geleceğini ve moda endüstrisi için ne anlama geldiğini keşfettiler. Öğrenciler, moda değer zincirinde bir “yürüyüş” yaparak, baştan sona yenilikçi kumaşlar yaratmak için gereken süreçleri ve adımları incelediler. Daha da önemlisi, sürdürülebilirlik ve kumaşların çevre üzerindeki uzun vadeli etkisi hakkında gerçekten düşünmek için kumaşlar için ‘ömrünün sonu’ hakkında bir konuşma ateşlendi. Her hafta, kendi Foundry Powered by IFA Paris girişimi RoundRack dahil olmak üzere öğrencilerle konuşan konuk konuşmacıların yanı sıra yeni bir tema keşfedildi.

Keşfedilen malzemeler arasında algler, örümcek ipeği ve portakallardan yapılanlar gibi tamamı organik maddeyi kullanarak ipliğe ve ardından kumaşa dönüştürülecek ham lifler oluşturan biyofabrikler yer aldı. Keşfedilen diğer konular arasında kaktüs, ananas veya elmadan yapılan bitki bazlı deriler gibi alternatif malzemeler ve çiçeklerden yapılmış kaz tüylerine vegan alternatifler yer aldı. Bu modül, modanın geleceği için gerekli olan ve değişime öncülük edecek bu yeni mezunlar için yeni materyallerin dünyasını öğrencilere açtı.

İşte MBA Moda Teknolojisi öğrencisi tarafından yapılan bir çalışma: Natalia Kim..

Yenilikçi malzemeler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Moda Sürdürülebilirliği Lisans Programımıza veya MBA Moda Teknolojisi Programımıza başvurabilirsiniz.