Skip to main content
Moda Teknolojisi

MBA Moda Teknolojisi Öğrencileri Moda Şeffaflığının Mevcut Sınırlarını Araştırıyor

By Şubat, 2022Nisan 12th, 2022No Comments

Geçen dönem, IFA Paris’in MBA Moda Teknolojisi öğrencileri, daha şeffaf bir moda endüstrisi yaratma olanaklarını araştırmak için yeni kurulan Abel ile işbirliği yaptı. ‘4. Sanayi Devrimi’ modülüne entegre edilmiş bir endüstri projesi olan öğrenciler, moda tedarik zincirinin şu anda sunduğu zorluklara ve engellere derinlemesine daldılar. Bir moda ürününün nerede ve nasıl yapıldığından hammaddelerin kaynağına ve tekstile kadar uzanan bir yelpazede. Özet, hangi yeniliklerin moda tedarik zincirini daha şeffaf hale getirebileceğini ve bunun nasıl uygulanabilir bir çözüme dönüşebileceğini araştırmak ve kavramsallaştırmaktı. Altı haftalık proje, gerçeğin yoğun bir şekilde ortaya çıkarılmasıydı.

Moda, birçok markanın ürünlerinin nasıl yapıldığına dair tüm detayları bile bilmediği opak bir tedarik zincirine sahip olmasıyla kötü bir üne sahiptir. Bununla birlikte, birçok tüketici, moda ve iklim krizinin arkasındaki etik değerlere yanıt olarak, satın aldıkları ürünlerin nereden geldiğini bilme hakkını talep ediyor. Clear Fashion ve Fashion Revolution gibi şirketler sürdürülebilir moda gündemini ileriye taşıyor. Bunu, herhangi bir moda markasının çevre üzerindeki etkisini ölçerek ve açıklayarak araştırmaları ve çözümleriyle yapıyorlar. Radikal, evet. İşe yarıyor mu? Belki o kadar değil.

Öğrenciler tarafından çizilen içgörüler, tüketicilerin ürünlerin nereden geldiği hakkında daha fazla bilgi istemesine rağmen, ortalama bir müşterinin anlaması için hala nispeten kafa karıştırıcı olduğunu gösterdi. Moda markalarının ürünlerinin menşeini nasıl beyan etmeleri gerektiğine dair herhangi bir standart veya düzenleme olmaması gerçeğiyle birleştiğinde, veriler şu anda anlamlı ve faydalı bilgiler oluşturacak bir standartta değil. Son olarak, endüstrinin çoğu, moda şeffaflığını tam olarak hayata geçirmek için teknolojik yenilikleri henüz yakalayamadı.

Sürdürülebilirlik, moda inovasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve endüstri işbirlikleri üzerinde çalışma fırsatına sahip olmak istiyorsanız MBA Moda Teknolojisi programımıza katılabilirsiniz.