Skip to main content
Moda TeknolojisiModada Sürdürülebilirlik

Moda Endüstrisi Sürdürülebilirliği Elde Etmek İçin Teknolojiyi Nasıl Kullanıyor?

By Ocak, 2022Nisan 13th, 2022No Comments

IFA Paris’te, özellikle en yeni programlarımız olan MBA Moda Teknolojisi ve Moda Sürdürülebilirliği Lisans Programı ile moda sürdürülebilirliği ve teknolojisi konusunda eğitimin ön saflarında olmaya çalışıyoruz. Bunlar genellikle ayrı disiplinler olarak görülür, ancak bu iki konunun modanın geleceğini yaratmak için neden el ele gittiği konusunda güçlü bağlantılar vardır.

Teknoloji bir kolaylaştırıcıdır. Bu nedenle teknoloji, endüstriyi daha sürdürülebilir bir geleceğe yönlendirebilir ve yönlendirebilecektir. Örneğin, blok zinciri, yapay zekâ ve otomasyon gibi teknolojileri kullanan bağlantılı tedarik zincirleri, markaların daha iyi verimlilikler yaratmasını, karbon emisyonlarını azaltmasını ve atıkları her zamankinden daha etkili bir şekilde ele almasını sağlayacak. Ioncell ve Synflux gibi yenilikçiler, ürün geliştirme aşamasının çeşitli bölümlerinde atıklarla mücadele eden iki harika şirket örneğidir. Erken aşamadaki gelişmeler, yeterli kaynak ve yeteneklerin misyonlarına katılmasıyla birlikte, çok kirli bir endüstri için gelecek daha parlak görünüyor.

RoundRack

Geçen dönem, IFA Paris Sürdürülebilirlik Lisans Programı öğrencilerine, moda markalarının koleksiyonlarında yenilikçi tekstil kullanımını yönetmelerine yardımcı olacak bir platform oluşturan bir girişim olan RoundRack ile çalışma fırsatı verildi. Öğrencilere, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olacak bir sürdürülebilirlik, moda ve yenilik sınıflandırması oluşturma görevi verildi. Tesadüfen RoundRack, moda inovasyon laboratuvarımız Foundry Powered by IFA Paris’te sunulan Startup Programında önceki bir inkübatördü. Bu, öğrencilere teori ve gerçek yaşam bağlamını birlikte birleştirme şansı verdi.

Teknolojik engellerin indirildiği bir başka harika örnek de moda değer zincirinin sonunda. Özellikle tüketici ve bir giysinin sonu ile ilgili. E-ticaret sitelerini kodlamaya gerek kalmadan başlatma kolaylığı nedeniyle çok sayıda hizmet ve çevrimiçi platform ortaya çıkabildi. Rent The Runway ve Vestiaire Collective gibi şirketler, her yıl çöp sahasına atılan tonlarca giysiyle mücadele eden bu tür yeniden ticaret çözümlerinin simgesidir.

Bu makaledeki örnekler, buzdağının sadece görünen kısmı ve bir inovasyon devriminin başlangıcıdır. Yeni nesil moda profesyonellerini, sürdürülebilirlik ve teknolojinin iklim kriziyle mücadeleye nasıl yardımcı olabileceğini yansıtmaya teşvik ediyoruz.

Sürdürülebilir Moda Lisans Programı ve MBA Moda Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.