Skip to main content
Moda Teknolojisi

Sonraki Çift Spor Ayakkabım bir NFT mi olacak?

By Ekim, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

Metaverse, her şeyin dijital, oyun, 3D ve alternatif evrenin buluştuğu sanal dünya. Second Life gibi platformlar on yılı aşkın bir süredir ortalıkta dolaşan yeni bir konsept olmasa da, şu anda moda ve dijital varlık tasarımcıları için sıcak bir konu. Sanal gerçeklik, 3D giyilebilir simülasyon yazılımı ve blok zincirindeki gelişmeler, bu kurgusal dünyada dijital varlıklarını güvenli ve özgün bir şekilde ticaretini yapan tasarımcıların istikrarını, geçerliliğini ve ticari uygulanabilirliğini artırdı.Bio Mechanical Dress - Alejandro Delgado

Bio Mechanical Dress – Alejandro Delgado

Bu nedenle, tasarımlarınızı dijital olarak satmak isteyen gelişmekte olan bir moda tasarımcısıysanız, tasarımcıların dijital varlıklarını NFT’ler kullanarak satan RTFKT, DressX veya The Dematerialised gibi yeni şirketlerle ortaklık kurmayı düşünebilirsiniz. Bir NFT, değiştirilemez bir belirteçtir. Bu jeton benzersizdir ve dijital varlıklarınıza atanır. Dijital bir tasarım, bir 3D moda parçası veya saatlerce yarattığınız bir film olabilir. NFT değiştirilemez, bu da tasarımınızın %100 doğrulandığı ve alıcınızın bunun sizden geldiğini anlayacağı anlamına gelir. Bu, tasarımcıların, başkalarının onu kopyalayıp kopyalamayacağı veya kendilerine ait olduğunu iddia edip etmeyeceği konusunda endişelenmeden çalışmalarının gerçek değerini takdir edebilecekleri anlamına gelir. Bu, tasarımların sürekli kopyalandığı moda dünyasında özellikle oyunun kurallarını değiştiriyor.

Gelişmekte olan tasarımcılar için bu, fiziksel ürünlerin yaratılmasını finanse etmek için çok fazla paraya sahip olmak zorunda kalmadan bir marka veya kariyer başlatmak için uygun bir yol olabilir. NFT’ler ve dijital moda henüz emekleme aşamasında olsa da, dünyanın dört bir yanındaki insanlar şu anda NFT ürünleri için deli oluyor. Tasarımcılar için yaratmanın ve satmanın bu yeni yolu, gelecekte sistemi hayal edebileceğimizden daha fazla şekilde değiştirecek.

Balenciaga x Fortnite

Balenciaga x Fortnite

IFA Paris ortağı Lablaco, genel olarak moda endüstrisi için NFT’lerin önemini araştırdı. Oculus Quests, L Plus ve Spin sistemleri sayesinde, IFA Paris’in Moda Sürdürülebilirliği Lisans Programı ve MBA Moda Teknolojisi öğrencileri NFT’nin genişlemesine katkıda bulunmak için pratik vakalar üzerinde çalışabilecekler.

Dijital moda ve NFT’ler gibi konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için MBA Moda Teknolojisi programımıza katılabilirsiniz.