Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

IFA Paris Moda Teknoloji Paneli: Perakende, Kreasyon ve Sürdürülebilirlik

By Ekim, 2018Nisan 17th, 2022No Comments

Bu Moda Teknoloji Paneli’nin her konusunu YouTube kanalımızda izleyin:

[Bölüm 1] Yapay Zeka Yaratıcılığı Öldürüyor mu? (Konuk Konuşmacı: Peter Jeun Ho Tsang)
[Bölüm 2] Yeni Perakende: Fiziksel Mağazanın Geleceği? (Konuk Konuşmacı: Sandy Bontout)
[Bölüm 3] Etkileyici Pazarlama Sürdürülebilir Modaya Yön Verebilir mi? (Konuk Konuşmacı: Kamila Boudova)
[Bölüm 4] Robotlar Geleceğin Moda Esnafları mı? (Konuk Konuşmacı: Jean-Marc Chauve)

İnsanlar, binalar, düzenli depolama alanları, maneviyat ve robotların ortak noktası nedir?

Moda teknolojisi programının başlatılmasının öncesinde IFA Paris, 26 Eylül Çarşamba günü, teknolojinin modern modadaki rolüne odaklanan bir panel düzenledi. Anastasios Sofroniou, tasarımdan üretime, perakendecilik ve sürdürülebilirliğe kadar moda teknolojisi arazisi üzerinde bir uçuşta uzman panelistler aldı.

IFA Paris Moda Teknoloji Paneli

Peter Jeun Ho Tsang, yapay zekanın yaratıcılık ve moda tasarımındaki artan rolünü çözerek geceyi açtı. Peter, moda tasarımında özgünlüğün kaynağı olarak insan ilhamının tahmin edilemezliğinin önemini vurguladı. Tasarım sürecinin hız ve verimliliğindeki gelişmeleri kabul ederken Peter, yaratıcılığın doğal olarak insani bir işlev olarak kaldığı, teknolojiyle kolaylaştırıldığı ve aktarıldığı bir gelecek öngörüyor.

Ardından Sandy Bontout, moda perakendesinin geleceğine bir pencere açtı. İnternetten yapılan siparişlerin yerine getirilmesinin verimliliğini ve mağaza içi alışverişin zenginleştirici deneyimini artıran verimli çoklu kanalların operasyonel ve finansal avantajlarını vurguladı. Sandy, bu eğilime karşı, müşterilerin hala ürünleri çevrimiçi olarak araştırmayı ve mağazada satın almayı tercih ettiğini belirtti. Bunlara ek olarak Sandy, tanınmış-ilgin yaratıcı yöneticilerin, tamamen yaratıcı yöneticiler atama geleneğine karşı yükselen trendini açıkladı. Bunu, dijital dünyanın moda üzerindeki sürekli artan etkisinin yanı sıra, tanınmış ünlü etkileyicilerinin bundaki rolüne de bağladı.

Peter Jeun Ho Tsang

Sürdürülebilir modada küresel bir ses olarak sahne alan Kamila Boudova gibi etkileyiciler sahnenin merkezinde kaldı. Kamila, etkileyiciler sürdürülebilir moda tüketimini yönlendirmeden önce sürdürülebilirlik perspektifini iyileştirme gereğini vurguladı. Modayı sürdürülebilirliğe götürmek için daha donanımlı olduklarını belirten mikro etkileyicileri övüyor. Daha da önemlisi, markaları sürdürülebilirliği içtenlikle sürdürmeye teşvik etme konusundaki tecrübesini paylaştı. Endüstri, bir gecede sürdürülebilir olamaz, ancak modadaki tüm oyuncuların zorladığı her milimetrede, geri dönüşümsüz bir şekilde sürdürülebilirliğe doğru hareket edebilir. Sürdürülebilir görünme çabalarında, yeşil yıkamaya ilişkin kısa vadeli kolaylığın sürdürülemez olduğunu belirterek, yeşil yıkama eğilimine karşı, ürün hattının küçük bölümlerine karşı uyardı. Bu açıdan bakıldığında, tüketicinin sürdürülebilir moda talebini yönlendirmedeki rolünü vurgulamaktadır. Kişisel deneyimlerinde daha güçlü bir manevi bağlantı sağlayan hakim anlaşma avcılığının yerini alan, değer odaklı bir yaklaşımı savunuyor. Giydiği kıyafetleri, kendisine hediye eden gezegene zarar vermediğini bilerek kendini iyi hissediyor.

IFA Paris’in Yaratıcı Direktörü Jean-Marc Chauve, robotların moda sanatçısı olma kabiliyetini değerlendirerek geceyi kapattı. Jean-Marc, lüks giysilerin robotik üretimindeki sınırlamaların neler olduğunu belirtti. Bir yandan, en gelişmiş makineler hala lüks giysilerin temelini oluşturan esnek kumaşları kullanamıyor. Dahası, makineler hala çoğu giysinin karmaşık ve çetrefilli tasarımlarını gerçekleştirmekte yetersizler. Bunun ötesinde, moda işletmeleri de otomasyona geçişin sosyal etkilerini göz önünde bulundurmalıdır. Geleneksel dış kaynak endüstrisini sarsan insan hakları ihlalleri ile insanların makinelerle tamamen yer değiştirmesinden kaynaklanabilecek iş kayıpları arasında, markaların robot sanatkarlarının getirilerini ve uyarılarını marka değerlerinde anlamaları gerekir.

IFA Paris’in moda teknolojisi programları hakkında daha fazla bilgi için, lütfen bakınız: Yüksek Lisans Diploması: Moda Teknolojisi İnovasyonu ve Kısa Kurs Gelecek Moda Teknolojisi.