Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

İleri Dönüşüm Lisans Moda Tasarımı ve Teknolojisi 2. Yıl Projesi: Modanın Geleceği Herkesin Elinde…

By Aralık, 2018Nisan 17th, 2022No Comments

Moda endüstrisinin karbon etkisinin farkında olan IFA Paris, sorumlu bir moda okulu olarak moda sektörüyle yakından ilgili sosyal ve çevresel kaygıları programlarına entegre ediyor. IFA Paris yakın zamanda bir KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) enstitüsü olarak tasdik edilecek ve öğrencilerini bu gerekliliklere uyma gereğinin farkında hale getirecek. Lisans Moda Tasarımı ve Teknolojisi programında sunulan yeni Uileri Dönüşüm projesi, iki aşamalı bir hedefi yerine getirmek için bu yaklaşıma uygundur: hiçbir atık üretmeden yaratımları optimize etmek. Sürdürülebilir kalkınma fonuna karşı sorumlu bir tasarım….

Benzer atölyeler, geçen yıl herhangi bir koleksiyonu Özel Tasarım’a dönüştüren, kavramsal bir dahi yaratıcısı olan Margiela sergisinin bir parçası olarak başladı. Onun eşsiz tekniklerinden ilham alan öğrencilerimiz, daha sonra daha iyi yeniden yapılandırma için benzersiz ve orijinal parçalara ikinci el kıyafetlerini demonte etti. Özellikle kotların ve kıyafetlerin geri dönüşümüne katkıda bulunan Jana Blank ve Rafiga Hajili için bu malzemelere asalet mektuplarını geri veren büyük bir başarı.

Bu başarıya dayanarak, IFA Paris, sıfır atık ürün üretmek için tüm sanatsal ve teknik becerilerini kullanmak zorunda kalacak olan Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı 2. sınıf öğrencileri ile operasyonu yeniliyor: gelecekteki moda atıklarının tasarımcıları arasında farkındalık yaratmaya odaklanan bir proje.

Ekonomi yaratıcılığın özüdür; küresel bir koruyucu stratejiye dayanan yeni üretim tekniklerinin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Tasarım aşamasından değişimin yolunu açmak için gerekli görünen ve böylece yeni ve daha saygılı bir sektör için başlangıç noktasını belirleyen bir farkındalık.

Yaratıcı ve üslup yönlerini birleştirirken, aktörler çevresel etkiyi azaltmak için şimdi sürdürülebilirlik standartlarına doğru ilerlemelilerdir; çünkü bunun için acil bir tepki gerekiyor. Kaynak tüketimini ve bunun kirletici emisyonlarını yeniden gözden geçirmek için acil bir ihtiyaç var: Hammaddelerin aşırı üretimi (pamuk), atılan kıyafetlerin hacmi, tehlikeli üretim süreçleri (deri boyama veya kot yıkama) … Halk tarafından bilinmeyen veya gönüllü olarak göz ardı edilen tüm konular hem gezegen hem de insanlık için son derece yıkıcı. Hareket zamanı!

7 haftalık çalışmanın sonunda, en iyi çalışmalar, seçilen genç tasarımcılar arasından en iyi sürdürülebilir tasarımcısı seçecek olan Redress Tasarım Ödülü yarışmasına gönderilecek. Bu nedenle, bu meydan okumada başarılı olmak için tek bir kelime slogan: israfı en aza indirmek için yeteneği en üst düzeye çıkarmak!

Bu atölye çalışmasını sunan program hakkında daha fazla bilgi edinmek için: Lisans Moda Tasarımı ve Teknolojisi