Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

Moda Devrimi Haftası Sırasında IFA Paris x ISLA Kolektifi Yarışması

By Mayıs, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

24 Nisan 2013’te Bangladeş, Dakka’da Rana Plaza çöktü ve 1138 tekstil işçisinin ölümüne ve çok daha fazlasının yaralanmasına neden oldu. O zamandan beri, Moda Devrimi hareketi temiz, güvenli, adil, şeffaf ve hesap verebilir bir moda endüstrisi için kampanya yürütüyor.

Trajedinin 8. yıldönümü için Moda Devrimi Haftası, insan hakları ve doğa hakları arasındaki bağlantıya odaklandı.

IFA Paris son birkaç yıldır çeşitli etkinliklerde yer alarak moda devrimine olan bağlılığını gösterdi. IFA Paris, Modada Devrim Haftası için bu yıl vintage ve ikinci el kıyafetlerin bağımsız sanatçılar tarafından benzersiz parçalara yeniden işlendiği bir pazar yeri olan ISLA Collective ile birlikte ileri dönüşüme dayalı bir kapsül koleksiyonun oluşturulacağı herkese açık bir yarışma düzenledi. 

Paris bölgesindeki tüm sakinlere açık olan bu yarışma, IFA Paris’in öğrencisi olsun ya da olmasın, daha sürdürülebilir ve etik bir moda endüstrisi oluşturmak için bir topluluk olarak bir araya getirme amacıyla oluşturuldu.

Tüm hafta boyunca, katılımcıların ileri dönüşüm teknikleriyle nasıl kapsül koleksiyon oluşturacaklarını öğrenebilecekleri atölye çalışmaları ve Masterclass’lar düzenlendi.

Katılımcılar farklı takımlara dağıldı ve her takım kendi koleksiyonunu IFA Paris, ISLA Collective ve Fashion Revolution temsilcilerinden oluşan ve kazanan takımı seçmeyi hedefleyen bir jüriye sunabildi.

Nicole Moore ve Helena Carter, IFA Paris Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı ikinci sınıf öğrencileri ve ENSAPLV’de Mimarlık öğrencisi Alix Villemaud’dan oluşan Limonade, jüri tarafından seçildi.

İleri dönüşümlü koleksiyonlarının bu yaz piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Gelin moda endüstrisini hep birlikte değiştirelim!