Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

Mütevazı Moda: Tüm Din ve Düşüncelerden Kadınların Ortak Modası

By Kasım, 2018Nisan 17th, 2022No Comments

Mütevazı modanın çıkışı her ne kadar daha çok Müslüman ülkelerden olsa da, Amerika Birleşik Devletleri bu akıma yeni bir ilgi uyandırdı: Her türlü dışlamaya karşı mücadele.

Dini etkiler, geleneklere saygı, kişisel gelişim ve tekrarlanan polemikler arasında bu sözde hassas moda için gelecek, yıllar içinde kimileri için ekonomik bir faktör ya da politik bir gösteri haline geldi.

Mütevazı ve en cüretkâr kadınlar arasındaki fark azalıyor gibi görünüyor, çünkü artık tek bir moda akımı değil, tüm kadınların kendini gerçekleştirebileceği akımların olduğu gayet açık. Etkisini tüm dinlerden alan ve aynı zamanda kültürel çeşitlilik, dini inançlar ve kimliklere saygı duymayı amaçlayan güçlü bir tekstil eğilimi mevcut. Kıyafetlerin birincil rolünün ötesinde, “mütevazı giyim” eğilimi, kadınların tarzlarını ve dinini arka plan olarak toleransla birleştirerek vücutlarının kontrolünü yeniden kazanma isteğinin bir işareti.

Gelişen bir niş pazar olan bu eğilim, dünyadaki izleyicisini buldu; bu gerçeklik, endüstride böyle bir fırsatı tam olarak anlayanların ellerinden kayıp gitmedi.

Hem giysinin modelinde, hem de hazırlanmasında ticari bir uygunluk söz konusu.

Nike spor başörtüsü tasarlıyor, Dolce & Gabbana başörtüsü ve çarşaf ürünleri geliştiriyor. Gap, tesettürlü mankenlerini vitrinlerde gururla sergiliyor, H&M ise amaca yönelik tasarlanmış bir koleksiyon başlatıyor (LTD) ve tesettürlü mankenleri reklamlarında gösteriyor. Mango, De la Renta, Uniqlo… Hepsi ticari başarının çağrısına uyuyor.

Dolce and Gabbana

Bu kampanyalar sistematik olarak tartışmalı olsa bile buzz pazarlama, bu endüstrinin çift haneli yıllık büyümesini 44 milyar dolar olarak tahmin edilen bir segmentte sürdürmesini sağlamalıdır…

Mütevazı moda Fransa’ya da geliyor, 2018’de MBA Lüks Marka Yönetimi mezunu Amal Sultan, Fransa’daki Crillon Otel’de ilk tesettür defilesini düzenledi.

“Modaya olan ilgisini, dini ilkelerine aykırı olmadan kabul etmek” mütevazı modanın orijinal tanımı olabilir.

Üreticilere gelince, efsanevi dürüstlüğüyle, konuyla ilgili tepkisini belirten Pierre Bergé’in sözünü hatırlayacağız: “Paradan vazgeç, inançlarını koru.”

“Mütevazı moda eğilimi, moda endüstrisinde etkisini gösterirken, markalar ticari başarıları için kampanyalarında mütevazı modayı sıklıkla kullanıyor.