Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilir Kalkınmaya Adanmış Bir Merkez Olarak Yeniden Doğmuş Terkedilmiş Bir Tren İstasyonu!

By Ekim, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

Paris, Şanghay ve İstanbul’daki kampüsleri ve binlerce kozmopolit öğrenci ve öğretim görevlisi ile IFA Paris her zaman uluslararası bir moda ve lüks vizyonuna sahip olmuştur. Ancak bazen, yerel projelere dünya çapında bir bakış açısı yerleştirilebileceğinden, çok uzaklara gitmeye gerek yoktur. Parisli kökleri ile IFA Paris, döngüsel ekonomideki diğer oyuncularla birlikte çok yakında Paris’in 19. bölgesinin kalbinde yeni bir konuma genişleyecek ve alternatif bir ekosistemin başarısına katkıda bulunacaktır.

Son on beş yıldır, Paris şehri ve SNCF (Fransız Demiryolu şirketi), Küçük Demiryolu Kuşağı (Paris’in her yerindeki antik Demiryolu Ağı) çevresinde yenilikçi projeler oluşturmak için çalışıyor. Ana amaç, çeşitli rehabilitasyon programlarını teşvik ederek ve şehirdeki göze batan her türlü kentsel alanı sakinler için gerçek bir yaşam alanına dönüştürerek şu anda SNCF tarafından kullanılmayan araziyi geliştirmektir.

IFA Paris moda okulu, 105 Rue Curial’daki eski kömür istasyonunu rehabilite etme projesi üzerinde birkaç aydır çalışıyor. “Au fil du rail” adı verilen program, tekstil ve gıda temaları etrafında 4 seviyeye yayılmış 700m² alana yatırım yapmayı hedefliyor.

Au Fil du Rail Architect View

Au Fil du Rail Architect View

Sorumlu gayrimenkul şirketi Bellevilles, mimarlık kooperatifi Grand Huit, Espace 19 ve Rosa Parks sosyal merkezleri, Les Couleurs de Pont de Flandre, Mam’Ayoka ve Textilerie derneğinin yanı sıra, IFA Paris yaratıcı deneylere dayalı dairesel bir dayanışma ekonomisi inşa etmeyi hedefliyor.

Katılımcıların ortak vizyonu, 3 ana federasyon kutbu etrafındaki mevcut alanı ifade etmek olacaktır: sürdürülebilir giyim uygulamalarının farkındalığı, sağlıklı gıda ve herkes için kültüre erişim.

Tekstil bilgi birikimine ayrılmış alan, kapsayıcı atölyelere, etik bir tekstil laboratuvarına, bir butik ve bir geri dönüşüm merkezine ev sahipliği yapmayı planlıyor. Her kurum, döngüsel ve kapsayıcı modanın erdemli yönlerini teşvik etme ve öne çıkarma misyonuna sahip olacaktır.

Mahalle sakinlerine sıfır atık, kapsayıcı ve sürdürülebilir gıdanın faydalarını vurgulayan bir restoran sunulacak.

Kültürel açıdan, çok amaçlı mekanlar defilelere, festivallere, atölyelere, sergilere, gösterilere veya diğer konserlere ev sahipliği yapacağı öngörülüyor.

Au Fil du Rail, tamamen sosyal girişimciliğe ve sorumlu ekonomik kalkınmaya adanmış olacaktır. “Kültürlerarasılığı” teşvik etmek, nüfusun yeni sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve modayı döngüsel ve sürdürülebilir faaliyetlerin geliştirilmesi için yeni bir kaldıraç haline getirmek için tasarlanmıştır.

Yakında yerinden çıkacak yarasaların büyük hoşnutsuzluğuna karşın, 105 rue Curial yeni sakinlerini ağırlamak üzere! Demiryolunun 19. bölgenin döngüsel ekonomisinin yeni öncüsü olabileceğini hayal etmek heyecan verici.

Au Fil du Rail’in 2023’ün başlarında resmi olarak açılması planlanırken, mahallenin ve Paris’in sakinlerini gelip mekânı keşfetmeye teşvik etmek için bir etkinlik programı geliştiriliyor. IFA Paris, tamamıyla Moda Sürdürülebilirliği Lisans Programına kayıtlı öğrencileri tarafından yönetilen bağlantılı giyinme odası satışları, konferanslar, atölye çalışmaları ve defileler gibi etkinlikler önerecektir.

Bu projeyle ilgili düzenli güncellemeler için bizi izlemeye devam edin!