Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

#whomademyclothes – 20 Nisan’da IFA Paris Öğrencileri!

By Nisan, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

Neredeyse 6 yıldır, Moda Devrimi hareketi, moda endüstrisindeki tüm oyuncuları daha şeffaf olmaya ve daha etik bir tüketimin avantajlarını desteklemeye teşvik ediyor. 20-26 Nisan tarihleri arasında, bu girişime yol açan felaketin anısına, IFA Paris, bir kez daha topluluğun Fransız şubesiyle birlikte çalışacak ve tutumları değiştirmek için daha kararlı davranacak.

24 Nisan 2013, ne yazık ki bütün hatıralarda kazınmış olarak kalacaktır. Bangladeş’in başkenti Dakka’da, eski 8 katlı Rana Plaza 2 dakikadan daha az bir sürede çöktü. Bina, çalışma koşulları korkunç derecede tehlikeli olan ve tamamı büyük uluslararası firmalara taşeronluk yapan 5.000 tekstil işçisini barındırıyordu. Her biri tekstil endüstrisi adına kurban edilen 1.100’den fazla ölüm ve 2.000 yaralı, faturası çok ağır … tek yararı farkındalığı arttırmak olan toplu bir endüstriyel cinayet.

Moda Devrimi

Bu ölümcül felakete cevaben, tasarımcılar Carry Somers ve Orsola de Castro, moda endüstrisinin Moda Devrimi’nin sosyal ve çevresel etkileri konusunda farkındalığı arttırmak için küresel bir kampanya başlattı. Amaç, acımasız eylemlerin tüm tekstil endüstrisi zinciri üzerinde doğrudan etkisi olan markaların sorumluluğunu enine ifşa etmekti. Bazı hızlı moda markaları, bulundukları ülkelerde ve dalgalanma etkisiyle, tüketicilerin çoğunluğunun bulunduğu gelişmiş ülkelerde her türlü sürüklenmeye izin verir.

Bu mastodonların dikkatini çekmek için, eylemci hareket, vatandaşları, yıllık bir kampanya aracılığıyla, bu devleri; faaliyetleri, iştiraklerinin standartlara uyumu, üretim koşulları veya çalışma koşullarıyla ilgili yönleriyle doğrudan sorgulamaya davet eder. Giysiler, görünür etiketler, isimsiz insanlar tarafından #whomademyclothes-#kiyafetlerimikimyapti etiketiyle birlikte sosyal medyada yayınlanmaktadır. Viralitesi artık 100’den fazla ülkede bulunan 275 milyon İnternet kullanıcısı ile tanışan hızlı bir yayılım ….

IFA Paris, bu etkinliği neredeyse 2 aydır sahne arkasında hazırlıyor.

20 Nisan’da, Emmaüs giyim mağazası ve Redress derneği ile işbirliği içinde okul, 3 ayrı bölümden oluşan bir hackathon gününe ev sahipliği yapacak; ileri dönüşüme dayanan bir stil gösterimi, ardından okul yerinde bir defile ve sürdürülebilir kalkınmanın temel ilkelerinden habersiz bir izleyici için açıklayıcı bir video gerçekleştirilmesi. Bilgi, hayal gücü, teknik ve yaratıcılık beklenmektedir!

Çevre dostu bir modada acemi olan tüketici, aşırı tekstil tüketimine alternatif çözümler bulacak. Tasarım öğrencilerimiz tarafından güzelleştirilen ikinci el kıyafetlerden oluşan görünümlerle desteklenmiş somut öneriler. Kullanılmış giysilerin katma değeri, herkesin yaratıcılığındaki ve yeniden kullanma becerilerinde yatmaktadır: Bu geri dönüşüm teknikleri, tüketim alışkanlıklarını yeniden tanımlamak isteyen herkesin erişimine açıktır. Yapısızlaştırma ve yeniden şekillendirme süreçleri doğuştan gelmez, edinilebilir.

Sürdürülebilir kalkınma bilincinin sınırları aşmasını sağlamak için, IFA Paris aynı olayı iki zaman diliminde daha düzenleyecektir. Türkiye’de Born Again Vintage ve IFA Paris kampüsü ile olan ortaklığı sayesinde aynı ileri dönüşüm atölyesi New York, Paris ve İstanbul’da neredeyse eş zamanlı olarak yapılacak.

IFA Paris ayrıca, büyük sürdürülebilir kalkınma projesinin inşasına katkıda bulunmak için ihtiyaç duyduğunuz becerileri edinmenize yardımcı olacak İleri Dönüşümlü Moda kısa eğitim kursları vermektedir.

Bu Kısa Kurs hakkında daha fazla bilgi edinmek için: İleri Dönüşümlü Moda

IFA Paris Direktörü Jean-Baptiste Andreani ve Proje Koordinatörü Delphine Durieux ile röportaj:

Jean-Baptiste, IFA Paris Direktörü olarak, moda endüstrisinin eksikliklerinden tamamen haberdarsınız. Yakında CSR sertifikası alacak olan okulunuz, sürdürülebilir kalkınmaya tamamen bağlı. Hangi kesin sebeplerden dolayı moda endüstrisinin geleceğinin böyle olacağına bahse giriyorsunuz?

Bahis kavramını kullanıp kullanmayacağımı bilmiyorum, çünkü sektörün dönüşümünü sürdürülebilir kalkınma temelinde herkesin bilmesi gereken bir kaçınılmazlık olarak görüyorum. Sandra Wielfaert (CSR danışmanımız) ve Helene Gille (Sürdürülebilir Moda uzmanlık alanımızı geliştirmemize yardımcı olan UNESCO danışmanı) ile yaptığımız çalışma oturumları sayesinde, sürdürülebilirlik ve etik konularını derinlemesine ele alma konusunda öğrencilerimizin yaratma ve pazarlamaya karşı yaklaşım şeklini değiştirmek için eğitimciler olarak bir görev üstlendiğimizin hemen farkına vardık. Satılmayan stokların bu sektörde yaygın bir uygulama olarak tahrip edilmesinin analizi, modayı en basit ticari ifadesine indirgemektedir. Bizim için moda, aynı zamanda değişim vektörü olan bir dildir. Bu nedenle, sürdürülebilir moda etrafında yeni bir diyalektik inşa etmek için uygun bir kelime öğrenmemiz gerekiyor.

Delphine, bu etkinliğe katılacak öğrencilere hangi mesajı iletmek istersin? Bu tür bir eylemle yeteneklere gizlice ilham vermeyi umuyor musunuz?

Amacımız, katılımcıların atık azaltma ve ürün ömrünün uzatılması konularında farkındalıklarını artırmak. Atölye katılımcılarına, çevre üzerindeki etkinin farkında olurken yaratıcı olabileceğimizi de göstermek için Eco-Chic yarışmasından mezunlarla birlikte programlarımızı geliştirmek için aktif olarak çalıştığımız bir “Redress” partneri olduğumuz için şanslıyız. 20 Nisan’da öğreteceğimiz ileri dönüşüm tekniği, yeni başlayanların giysileri söküp yeni tasarımlar yapabilmelerini bile sağlıyor. Herkes yapabilir; Tek bir Euro harcamak zorunda kalmadan gardırobunuzu yenilemenizi sağlayan eğlenceli bir egzersiz!

Hackathondaki katılımcılar için birçok sürpriz olacağını anlıyorum. Onları gizli tutmayı mı tercih edersiniz, yoksa bir kısmını bize açıklayabilir misiniz?

Aslında, tüm katılımcılara, ister İstanbul’da, ister New York’ta, ister Paris’te olsunlar, “Bu yaz Modanın İleri Dönüşümü” başlıklı kısa programımız için% 30 indirim kuponu sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Kurs, Born Again Vintage’in kurucusu ve New York’taki Moda Teknoloji Enstitüsü’nde profesör olan Bridgett Artise tarafından öğretilecek. Paris’te bize katılacak olan katılımcılar için biraz fazladan: kampüsümüzde bir defile ile gün sona erecek. Katılımcıların kreasyonlarını bir jüri değerlendirecek ve kazanan grubun kreasyonlarının bir fotoğraf çekimi yapılacak.

Bu etkinlik ve kampüsümüzde 20 Nisan’daki hackathon’a nasıl katılacağınız hakkında daha fazla bilgi için, buradaki ayrıntılara bakın: https://www.facebook.com/events/2227020194011630