Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

Ya Lüks Eşyalarımızın Ömrünü Uzatmak İçin Bakımını Yapsaydık?

By Kasım, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

Büyük bir moda evinden bir “designer” ürünü alma fikrinden hiç heyecan duymadığını kim söyleyebilir? (Ve evet, bilmeyenler için, lüks bir eşya olduğunda semptomlar genellikle daha güçlüdür!) Bu eşyaya düşmeden önce, yoğun bir flört süreci gerçekleşir. Lüks eşya fark edilir, imrenilir, arzu edilir ve hatta bir saplantıya dönüşebilir! Satın alma yapılır yapılmaz, ikiniz için güzel bir hikâye başlar, büyük bir özen göstermeniz gereken ya da zamanla solup gitme riskini göze almanız gereken samimi bir ilişki…

@blumtreasures

@blumtreasures

Sürdürülebilir modaya ayrılmış kurslarımıza ek olarak, IFA Paris, kıyafetlerinin veya aksesuarlarının ömrünü uzatmak isteyenlere düzenli olarak faydalı ipuçları sağlar. Daha sorumlu moda taahhüdümüzün bir parçası olarak, herkes tarafından kolayca uygulanabilen daha ekolojik uygulamalar aşılayarak insanların zihniyetlerini değiştirmeye çalışıyoruz. “Bakım” bölümümüzde düzenli olarak deri, ipek veya kaşmirden yapılmış bitmiş ürünlerin bakımı hakkında tavsiyeler bulacaksınız. Bu ay, nihayet mevcut ürünleri yenileyerek veya yenileyerek sürdürülebilir kalkınma trendine katılmaya karar veren lüks endüstrisinin yeni çılgınlığına odaklanıyoruz.

@establissements.bonnet

@establissements.bonnet

Konumlandırması tarafından iletilen kalite kavramları sürdürülebilirlik değeri çıkarsa da, lüks uzun bir süre çevresel kaygılardan uzak tutulmuştur. Tasarımcı aksesuarları, gerçekleşen 180 derecelik değişimi kısmen açıklıyor. Lüksün büyüleyici dünyasına açılan bir kapı olarak kabul edilen aksesuarlar, markaların tercih edilen hedefi olan Y kuşağına giderek daha fazla hitap ediyor… İşte bu vicdanlı kuşağa hitap etmek için markalar, eskimelerini öngörerek ürünlerinin yenilenmesi ve yenilenmesi etrafında hizmetler geliştiriyor.

Hermès veya Chanel deri çantaları veya eşarpları yenilemeyi teklif ettiğinde, bazı bağımsız deri ustaları (örneğin Atelier Beaumarchais, Paris) bu segmentte uzmanlaşır. Ancak son birkaç aydır piyasada devrim yaratan Louis Vuitton’un modaevi. Avenue Montaigne butiği bir deneme operasyonu sunuyor: monogramlı eşarpların yenilenmesi. Nitelikli ustalar bu şirin aksesuardaki tüm küçük tümsekleri ve morlukları onarmak için çalışıyor: boncuklanmaları gidermek, püskülleri çözmek, kopan ipleri onarmak… Yaklaşık iki ay bekledikten sonra, eşarp neredeyse yeni durumda sahibine iade edilir!

Hermes

Hermes

Mümkün olduğunca az yeni ürün satın almaya çalışarak gezegenin kaynaklarını korumak, lükste bile artık mümkün… ve fikir çekici görünüyor. Kanıt olarak, Instagram hesabında ikinci el lüks veya üst düzey aksesuarların yenilenmesiyle ilgili ipuçları veren May Berthelot’un artan takipçi sayısı. Videdressing ve Leboncoin web siteleri için imaj ve sahteciliğe karşı mücadeleden sorumlu olan Berthelot’un uzmanlığı ve değerli tavsiyeleri için istekli 140.000 takipçisi var.

Erdemli lüks, lüks modanın basmakalıp imajını aşamalı olarak tahttan indiriyor gibi görünüyor. Lüks ürünlerin kalitesi, dolaylı olarak, bizi daha az tüketmeye, ancak daha iyi tüketmeye teşvik eden uzun vadeli ve dolayısıyla sürdürülebilir bir yaklaşımın parçasıdır. Hermès ‘in eski Başkanı Jean-Louis Dumas’ın yaklaşık 30 yıl önce “Lüks, onarılabilen şeydir” diyen vizyoner yansıması buydu. Bu ifade her zamankinden daha alakalı görünüyor ve bu en iyisi!