Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

2021’de moda endüstrisi: Zorlu dönemde umut arayışı

By Mart, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

2021 yılında da pandemi endüstri trendlerini belirleyici olacak. Alışveriş daha da fazla dijital kanallardan gerçekleşecek ve tüketiciler marka seçimlerinde eşitlik ve sosyal adalet kavramlarına bu yıl da her zamankinden daha fazla önem vermeye devam edecekler.

Covid tüm sektörlerde büyük yıkım yaratsa da olumlu sonuçlar doğurabilecek aksiyonların alınmasında da itici bir güç haline dönüştü.

Çoğu moda markası pandemi sürecinde işletme modellerini yeniden şekillendirmenin ve tüketiciye yönelik planlamalarını güçlendirmenin önemini farkına varıp harekete geçti.

2021 yılının moda endüstrisinin ajandasında covid sonrası iyileşme için ise anahtar tema, bilinçlenen tüketicinin diijital kanallara yönlenmesine, sosyal ve ekonomik adalete dayalı tercihlerde bulunmasına yönelik piyasada gerekli olan verimli, basit ve toplumsal farkındalığı yüksek yeni iş modelleri ve pazarlama stratejileri yaratmak olacak gibi görünüyor.

Virüsle Yaşamak

Virüs, II. Dünya Savaşın’dan bu yana milyonlarca insanın yaşamında, global ekonomi ve ticarette, sağlıktan modaya tüm sektörlerde topluma en büyük yıkımı getirdi. 2021 yılında etkilerinin daha fazla görüleceği de başka bir gerçek.

Toplumsal psikoloji 2020’de bu yıkımın üstesinden gelebilmek için belli alanlarda daha fazla tüketime yönelmişti fakat kenardaki kaynaklar yeni yılda tükendi, artık herkes bu yıl daha sıkı ve bilinçli bir politika izliyor olacak.

Tam bu sebepten de pandemiyle beraber süregelen bilinmezliği yönetebilmek ve 2021’de sahnede kalabilmek için moda endüstrisi marka imajlarında, giyim trendlerinde, yönetim şekillerinde esnekliği adapte etmek ve inovasyon adına hızlı karar alma becerierini geliştirmek zorundalar.

Az ama Öz

Pandemi sürecinin ortaya çıkardığı en önemli gerçek, daha fazla ürünün daha fazla kar getirmediği. Endüstri artık daha çok talep bazlı, sürdürelebilirlik politikası güden, sade ve kaliteli üretime yönelik yaklaşımlar getirmek zorunda.

Tüm bu öngörüler ve sektörden beklenen değişimler karşısında moda işletmeleri ne kadar çözümsel olacak ve yeni yılı ne kadar başarıyla karşılayacaklar yıl boyunca gözlemleme fırsatımız olacak.

Değişimin gerçekleşip gerçekleşmediğini görebilmek bu sene çok daha kolay. Çünkü artık bu değişimin ana öznesi endüstri değil, tüketicilerin kendisi. Artık moda endüstrisi tüketiciyi izleyecek, izleyen de sahnede kalmaya devam edecek.