Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

Daha Sürdürülebilir Bir Moda için İzleyebileceğiniz 10 yol

By Mart, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

1. Araştırın
En sevdiğiniz markaların kurumsal sosyal sorumluluk projelerine dair iddialarını araştırın. Bu konuda neler yaptıklarını bilmeniz sürdürülebilirlik adına da ne tarz bir politikaya sahip olduklarıyla ilgili size bakış açısı kazandıracaktır.

2. Eski Kıyafetlerinizi Tamir Edin
Kıyafetleriniz yırtılınca veya ayakkabınızın topuğu kırılınca hemen çöpe atmayın. Tamir etmesini öğrenebilir veya bir terzi ve ayakkabıcıya giderek tamir ettirebilirsiniz. Yenilerini almak yerine size maliyeti daha az olacaktır.

3. Yerel Butiklerden Alışveriş Yapın
Direkt kendinizi alışveriş merkezlerine ve hızlı moda mağazalarına atmayın. Hem yerel satıcıya hem de kendi bütçenize fayda sağlayın. Aynı zamanda üretim ve tedarik zincirini de en az indirger ve satın aldığınız parçaların nasıl ve neyle yapıldığını bilirsiniz.

4. Miktar Değil Kalite
Geçici trendlere kanmayın. Daha fazla parçaya sahip olmak daha stil sahibi olmak demek değildir. Az ama daha kaliteli parçalar almak demek gardırobunuzun ömrünü uzatmak anlamına da gelir. Satın alırken kaliteli parçalar için daha fazla para harcıyorsunuz gibi gelebilir ama uzun vadede bütçenize uzun ömürlü ürünler oldukları için fayda sağlar.

5. Neye Para Saçtığınıza Dikkat Edin
Yalnızca bir defa giyip dolabınızın en dibine atacağınız şeylere para yatırmayın. Onun yerine kaliteli ve daima giyebileceğiniz bir kot alabilirsiniz. Zamanla gurur duyacağınız sürdürülebilir ve severek giydiğiniz stabil parçalardan oluşan bir dolap yığınla giyilmeyen parçalarla dolu bir dolaba göre sizi daha mutlu edecektir.

6. Kıyafetlerinizi Daha Az Yıkayın
Daha sürdürülebilir olmak demek daha fazla enerji ve kaynağı tasarrufu sağlamak demektir. Kıyafetlerinizi bir kere giyip direkt makineye atmayın ve kurutma makinesi yerine kendi halinde kurumaya bırakın. Tüm bunları uygulamak yüzde 40 enerji tasarrufu sağlamak anlamına geliyor.

7. Gardırobunuzu Düzenleyin
Gardırobunuzu düzenlemek, dolabınızda ne olduğunu görmenize ve daha az satın almanıza yardımcı olacak ve onları şekillendirmenin yeni yollarını bulmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda daha az dağınıklık ve daha sakin alan demektir.

8. Bağış Yapın
Giymediğiniz kıyafetlerinizi atmayın. Muhtemelen daha ömürleri var ve bağışlanabilirler. Bağış yapmak, kıyafetlerinizin iyi bir amaca hizmet edeceği ve başka birinin sizin eski parçalarınızla daha sürdürülebilir olmaya bir adım daha yaklaştığı anlamına gelir.

9. İkinci el veya vintage parçalardan alışveriş yapın
Bir taşla iki kuş. İkinci el alışveriş yaparak, sadece karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda hep sahip olmak istediğiniz benzersiz parçaları çok daha ucuza satın alabileceksiniz.

10. Her mevsime uygun parçalara yatırım yapın
Yıl boyunca giyebileceğiniz parçalar satın alın. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız sadece yazlık kıyafet almak akıllıca bir yatırım olmayacaktır. Mont, ceket, kot pantolon, tişört ve klasik elbiseler gibi temel parçalara yatırım yapın.