Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA PARİS İstanbul MBA Öğrencileri Öğretim Görevlisi Aydan Baktır ile Güzellik ve Kozmetik Temelleri Dersinde Ünlü Gazeteci Safa Tekeli ile Buluştu

By Kasım, 2022No Comments

MBA öğrencilerimiz ilk Güzellik ve Kozmetik dersini kendi reklam ajansıyla ünlü öğretim görevlisi Aydan Baktır ile yaptılar.

Aydan Baktır

İlk derste kozmetiğin tarihini incelediler. Özellikle kozmetik sektörünün moda dünyasının aksine 20. yüzyıla kadar daha yavaş bir seyir izlediğini gördüler. Çok daha sonra, sinema ve diğer endüstrilerin evrimi ve 20. yüzyıla bağlı köklü değişikliklerden sonra, kozmetik ana dal olarak geliştiğini öğrendiler. Günümüzde de hemen hemen her birey cinsiyetten bağımsız olarak kozmetik dünyasından yararlanmaktadır. Makyaj, kişisel bakım, hijyen ürünleri ve parfüm hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir.

Bu evrimin diğer sektörlerle nasıl bir ilişkisi olduğunu da daha iyi anlamak için Türkiye’de ünlü bir gazeteci olan Safa Tekeli, Baktır ile birlikte derse katıldı. Ülkenin en büyük ulusal gazetelerinden biri olan Milliyet’te yazılar yazan Tekeli, öğrencilerimize gazeteciliğin ve yayıncılığın lüks kozmetik ve güzellik reklamcılığı üzerindeki etkisini ve karşılıklı olarak birbirlerini nasıl etkilediklerini gösterdi.

Safa Tekeli

Günümüz trendleri doğrultusunda insanların geri dönüşüm, yeşil çevre, hayvan bilinci, sürdürülebilirlik ve ırkçılık gibi temel konulara duyarlı olmaları gerekmektedir. Bu trendler kozmetik dünyasının rotasını şekillendirir. Tekeli, izleyiciyi yönlendirecek ve farkındalığını artıracak ana kaynağın yayıncılık alanının akıllı kullanımı olduğu görüşünü ekliyor.

Öğretim üyesi Baktır ve konuk konuşmacı Tekeli ile öğrenciler de özellikle günümüz tüketicisinin eski tüketicilerle olan bağlantılarını ve alışkanlıklarını inceledi.

Ders, kozmetik yolculuğunu inceleyerek ve İpek Yolu’ndan bir kez daha geçerek günümüze taşıyarak günümüz dev kozmetik endüstrisinin yaşam döngüsünü öğrenmelerini sağladı.