Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

MA, Çağdaş Moda Tasarımı Mezuniyet Defilesi 2017 – Paris Haute-Couture Haftası

By Ocak, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Paris’te 26 Ocak, Haute Couture haftasının son günüydü, Haute Couture takvimine yeni katılanların günü. Ama aynı zamanda yeni nesil tasarımcıların da günüydü, o gün IFA Paris MA, Çağdaş Moda Tasarımı mezuniyet günüydü.

Victoria Nguyen

Aslında, bu programın en iyi altı öğrencisi, Iris Van Herpen veya Yuima Nakazato’nun iki gün önce gösterilerine ev sahipliği yapmış bir mekan olan La Maison des Metallos’da moda profesyonellerinden ve editörlerden oluşan bir kitleye ilk koleksiyonlarını (11/12 kombin) sergileme fırsatı buldu.

Bu yılın MA, Çağdaş Moda Tasarımı mezuniyet şovu çağdaş eğilimleri ve modanın önümüzdeki yıllara doğru ilerleyeceği yönleri yansıtan çok farklı 6 koleksiyon ile oldukça eklektik, bazen şaşırtıcıydı;

Yükselen trend olan “athleisure” üzerinde gezinen Ruonan Sun bokstan, akıcı saten ve kalın metalik derilerin karışımından, gece partileri için hazırlanmış mikro büstiyerlerle yapılış günlük elbiselerden ilham aldığı bir koleksiyon hayal etmekte.

Gala Limon

Aktif spor giysilerini teknik ve yenilikçi kumaşlardan yapılmış silüetler giymek üzere yeniden tasarlayarak modanın geleceğine bakan Une Vereckyte ile tekrar spor giyim.

Meksika’da tanınmış bir tasarımcı olan Gala Limon, ilhamını kendi ülkesinin tarihinde ve özellikle de Meksika devrimi sırasında kadınların rolünden aldı. Sonuç hassas cübbeler, kişiselleştirilmiş renk grubu, vücudu saran çok renkli elbise modelleri, tamamlayıcı çok renkli parçalar, yerel Amerikan toplulukları tarafından yapılmış el işi nakışlar.Paola Gutierrez‘in koleksiyonu neo-romantizmin mizah ve ironi dolu bir hikayesidir. 70’li yıllardan esinlenerek ipek krep ve tiftikten yapılmış uzun ve akışkan silüetleri, renkli iş parçacıkları, payetler ve yün ponponları ile işlerken biraz sürrealistik olmakta.

Kitseng Lei

Buna karşın, Kitseng Lei‘nin kusursuz stilize ve aksesuarlaştırılmış koleksiyonu, iyimser bir Kaliforniyalı enerjisi ile doluydu, ancak yine de ironik ve mesafeliydi. Aynı on yıl boyunca ünlü 90’ların sokak tarzından ve “pollypocket”dan (küçük kızlar için oyuncaklar) esinlenerek erkek ve kadın siluetleri ile çocukluğuna geri dönmeye çalıştı. Büyük boy naylon rüzgarlık, transparan plastik tişörtler ve eğlenceli baskılar yarının kentsel modasının tadını çıkarmak için mükemmel.

Victoria Nguyen, çarpıcı drapeli, elle boyanmış katlarla kaplı hassas ham keten veya haşlanmış paşminden yapılmış eterik dekonstrüksiyon elbiseleri ile büyülü ormandan çekilen bir tür masal prensesini uyandırmayı tercih etti.

Altı farklı stil, moda üzerine altı farklı bakış açısı, yaratıcı olmanın altı değişik yolu… Hepsi çok kişisel ve güçlü bir evreni ifade ediyor. Bu tasarımcıların gelecekte en ilham alınan tasarımcılar olmaları için kişisel dünyalarına çok fazla hayran çekmeyi başaracaklarını umuyoruz.

6 mezunun moda koleksiyonlarının tamamını görmek için, lütfen aşağıdaki fotoğraf galerisine gidin: MA, Çağdaş Moda Tasarımı Mezuniyet Defilesi 2017