Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

Modada tüketime alternatif: Giysilerimizin ömrünü uzatmak

By Mart, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

Çevresel kaygılar, hepimizi, özellikle çevre üzerindeki olumsuz etkinin düzenli olarak işaret edildiği moda dünyasında, sürdürülebilir uygulamalara yönlendiriyor.

Faktör analizi, etik giyinmenin temelde 2 ilkeye dayandığını göstermektedir: kıyafetlerinizi satın aldığınız andan itibaren sorumlu seçimler yapmak ve ömürlerini uzatmak için onlara nasıl bakacağınızı bilmek.

Yılın başlangıcındaki iyi kararlar genellikle soğuk havalarla ilişkilidir … ve soğuğa kaşmirden daha iyi ne gelebilir? Elbette kaşmir asil ve kaliteli olduğu kadar bakımı da zor bir yün çeşididir, ayrı bir özen gerektirir. Kaşmir bir kazak, iyi bakım uygulamaları gerektiren uzun vadeli bir giyim yatırımıdır. Kaliteli bir giysi, hızlı bir moda ürününe kıyasla doğal olarak daha iyi bir yıpranma direncine sahip olsa bile, ekolojik anlamda ayak izi ancak azami özen gösterildiğinde tamamen olumlu olacaktır. Yünlü bir kazaktan üç kat daha fazla yalıtkan olan kaşmir kazak, her görünüme uyum sağlar: Ne kadar çok giyerseniz, o kadar çok giymek istersiniz!

Estetik duyarlılıkla etik kaygıları harmanlayarak, erken aşınma ve yıpranmaya karşı etkili bir şekilde mücadele etmek için işte birkaç ipucu:

Kaşmir bir kazak nasıl yıkanır?

Kuru temizleme yasak! Kaşmir suyu seven doğal bir malzemedir. Sanılanın aksine, koruyucu bir file içine konulması, soğuk yıkama programı (özel yün programı) seçilmesi ve asla 30 ° ‘yi geçmemesi kaydıyla çamaşır makinesinde yıkanabilir. Deterjan miktarını az tutun ve yumuşatıcı kullanmayın ( kaşmir doğal olarak yumuşaktır, ihtiyacı yoktur). Kaşmir liflerin özelliklerini uzun süre korumak istiyorsanız, sıkma programını maksimum 400 ila 600 tur arasında ayarlayın.

El yıkama talimatları da aynıdır: Yumuşatıcı içermeyen ılık su, uzun süre bekletmeden hızlı bir suya daldırmak, örgünün yapısına zarar vermemek için nazikçe döndürerek kurutmak yeterlidir.Kaşmirin keçeleşme riskine karşı kuruturken kazağını bükmeyin, bir havlu arasına koyun ve fazla suyu emmesi için hafifçe vurarak havluyla fazla suyunu alın.

Peki nasıl kurutulur?

Çamaşır mandallarını ve asmayı unutun, ister elektrikli ister doğal olsun, herhangi bir ısı kaynağından uzakta, düz bir şekilde kurutmalısınıız. Kurutmada gösterilen tüm özene rağmen biraz ütüleme gerektiriyorsa, bol buharlı ılık bir ütü kullanarak ters yüzünden ütüleyin.

Tüylenmesini nasıl önleriz?

Kaşmir kazağın kalitesi, eğirme sırasında kullanılan hammaddeye bağlıdır. Keçinin tüyü ne kadar uzun ve ince olursa, örgü ne kadar sıkı olursa, tüylenme olasılığı o kadar azdır. Bununla birlikte, yeni kaşmir bir kazağın genellikle fazla miktarda ham tüy döktüğü unutulmamalıdır; yalnızca arka arkaya yapılan yıkamalar, asıl tüylenme kaynağı olan üretim sürecinde kullanılan fazla kaşmiri çıkaracaktır. Tüylenme belirli bölgelerin düzenli olarak ovulmasından kaynaklanıyorsa, dikişleri parmaklarınızla çekmeyin, bunun yerine uygun bir kumaş tıraş bıçağı kullanın.

Nasıl katlanır ve saklanır?

Kaşmir kazak asılmamalıdır. Kuru ve iyi havalandırılan bir yerde, ışıktan uzakta, doğal malzemeden yapılmış koruyucu bir örtü içinde katlanıp düz bir şekilde saklanabilir.

Tekstil ürünleri, doğal kaynakları en çok tüketen ürünlerdir, bu da zamansız olduğu kadar dayanıklı olan parçaların seçilmesinin ana nedenidir. Aşırı giysi tüketimine karşı mücadele etmek, aynı zamanda favori kumaşlarımızın uzun ömürlü olmasını sağlayan günlük refleksleri nasıl benimseyeceğimizi de bilmek anlamına gelir: etiketlerdeki talimatlara bakın, yıkama tavsiyelerine uyun, kurutma makinesini aşırı kullanmayın … çünkü her küçük ve basit hareket, gezegenimizi korumaya büyük bir destek!