Skip to main content
Röportajlar

Ünlü Tasarımcı Meltem Özbek Fashion Week 2021 Koleksiyonunu IFA Paris İstanbul’a Anlatıyor

By Nisan, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

Sonbahar/ Kış koleksiyonunu, dijital platformlar üzerinden gerçekleşen Mercedes Benz Fashion Week İstanbul 2021’de sunan Meltem Özbek ile 25 Nisan Pazar günü IFA Paris İstanbul Instalive etkinlikleri kapsamında bir araya geldik. Gerçekleşen etkinlikte Meltem Özbek’in dünden bugüne kariyeri, şifa, özgürlük ve hava odağında şekillenen “Revival” isimli koleksiyonu hakkında konuştuk.

Üniversitede lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler üzerine yapan Meltem Özbek, “Geçmiş yıllarda annem resim yapar, anneannem ise sürekli bir şeyler dikerdi. Ben yağlı boyaların ve dikişlerin yapıldığı bir evde büyüdüm. Bu durum bana içsel olarak yaratma isteği uyandırdı ama bu isteği ve merakı nereye akıtmam gerektiğini bilemiyordum. 2009 yılında Moda Eğitim Kursuna katılarak 1 sene eğitim aldıktan sonra Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda deri kategorisinde birinci oldum. Aldığım bu sonuç benim için büyük motivasyon kaynağı oldu ve gerekli diğer eğitimleri de aldıktan sonra modaya atılmış oldum” sözleriyle kariyerine nasıl başladığını izleyicilerle paylaştı.

Meltem Özbek duygulardan yola çıkarak oluşturduğu Fashion Week 2021 kapsamında defilesini gerçekleştirdiği “Revival” isimli koleksiyonu için geçmişten esinlenip bugüne uyarlama yaparak, yenileme, yeni bir nefes ve bakış açısı getirme düşüncesiyle kıyafetlerini tasarladığından bahsetti.

Tüm dünyada etkileri devam eden pandemiden dolayı defilelerin dijitale taşınmasıyla ilgili insanların tepkisini canlı olarak gözlemleyebilmeyi özlediğini, defile atmosferini ve enerjisini yaşamanın ne kadar değerli olduğunu dile getiren Özbek, dijitalde sunum yapmanın avantajı olarak da başından sonuna kadar koleksiyonuyla ilgili hayal ettiği her şeyle kendisinin ilgilenebilme fırsatı bulmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Ayrıca izleyicilere küçük tüyolar veren Meltem Özbek yaz dönemi için neon ve çift renklerin ön planda olacağının haberini verdi.

Son olarak kendisini izleyenlere tavsiyelerde bulunan ünlü tasarımcı, “Ben modaya dair eğitim almaya 27 yaşında başladım. Yani bu işin yaşı yok diyebilirim. Ama benim gibi geç başladıysanız daha fazla çalışıp aradaki farkı kapatmanız gerekiyor. Bir şeyi gerçekten çok istiyorsanız, gönülden emek veriyor ve aşkla yapıyorsanız halledemeyeceğiniz hiçbir şey yok. Ruhu ne besliyorsa onu işe dönüştürdüğünüzde ortaya çok başka bir şey çıktığını göreceksiniz” diyerek programa veda etti.