Skip to main content
Yaşam Stili

DIY – Yeni yılın hediyesi yaratım ve duygunun birleşen gücü

By Aralık, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

Covid hayatımızın bir parçası olmadan önce “fait soit même ” diğer bir deyişle ‘DIY-Kendin Yap!’ zaten trend bir kavramdı fakat dünyanın her köşesinde arka arkaya gerçekleşen eve kapanmalardan sonra çok daha fazla telaffuz edilir oldu. ‘Kendin Yap’ piyasası şuan koca bir havuz! Hesaplı, etik ve terapi etkili bu trend her saniye kendine daha fazla kitle çekiyor. Bu yılbaşı ise, tüm yılbaşıları geride bırakarak ev yapımı hediyelerin en çok görüldüğü yılbaşı olarak kendine yer buldu.

DIY çılgınlığı aslında bizi klasik ticari sistemden özgür kılan ve sorumluluk sahibi kılan bir yaklaşım. Kendin bir şeyi yaratmanın verdiği tatminiyet dışında, DIY kültürü gereksiz tüketim çılgınlığından arınmak adına da fayda sağlıyor. El işi gerektiren aktiviteler bir hayat stiline dönüşüyor!

Hem çocuklar hem de çocuk kalan yetişkinler için artık yaratıcı ifadenin sınırı yok, boncuk kolye zamanları çoktan bitti! Dikiş, kozmetik, dekorasyon veya takı, aklınıza gelen tüm sektörler ‘Ev Yapımı’ trendini yakalıyor.

DIY çalışmalarında kullanılan malzemeler ekolojik oluşu ve malzemelerin geri dönüştürülmesi eylemi çoğu parçanın yeniden hayat bulmasını sağlarken modası geçmiş tabirine karşı da savaş vermiş oluyor. Geri dönüştürülmek üzere kullanılan parçalar tüketimin yarattığı çevresel ve sosyal etkileri hızlı şekilde azaltan zanatkaarlık anlamında yeni bir artisan form getiriyor. ‘Kendin Yap’ yaklaşımı tüketicinin her eylemine anlam kazandırırken tüketicinin daha bilinçli ve etik biçimde tüketim arzusunu da ortaya çıkarmış oluyor.

Ekolojik endişeler dışında, kendini ruhsal olarak doyurma hissi ve sosyolojik etkileri olan hobilerin dünyasını domine ediyor. Bu orijinal yaratımların hepsi tamamen kişiye özel tasarıma dönüşüyor, her biri kişisel bir dokunuş oluyorlar.

Tasarımcı topluluklar her geçen gün dijital teknoloji sayesinde daha da çok büyüyor: pratik yönergeler, bloglar, DIY üzerine kanallar, hepsi aynı takipçiler arasında sosyal bir bağlantı kurulmasına yardımcı oluyor. DIY trendine kendini adayan herkes paylaşmanın, birliğin ve ortak desteğin güçlü değerlerine bağlı bireyler.

‘Ben çok da yetenekli değilim’ diyenler de yeni yılın eğitim listelerine dikiş, örgü, işleme gibi kursları ekleyebilirler. Hatta IFA Paris’te İleri Dönüşüm & Upcycling Moda Kısa Eğitimi almak harika bir deneyim olabilir!

Eli işe daha yatkınlar için ise sevdiklerine elleriyle hediyeler hazırlamak ve bu yolla tüketim daha bilinçli tüketiciler olmak için daima zaman var. Sıfır atık ürettiğimiz, ikinci el kıyafetleri geri dönüştürdüğümüz, basit aksesuarların dönemine döndüğümüz pandemi sonrası yeni bir dünyaya ‘DIY’ Furoshiki hediye kutularla 2021’de merhaba deyin.