Skip to main content
Moda TeknolojisiYaşam Stili

Lüks ve Teknoloji – Bu Yakın İlişkiyi İnceleme

By Mart, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

Lüks markalar ve teknoloji arasındaki ilişkiler, çoğu zaman nihayetinde yatırım yapmayı seçmiş olsa bile, her zaman pastoral olmamıştır. Lüks son zamanlarda yetişmeye başladı ve uygulamalarının bitmeyen kapsamı göz önüne alındığında, IFA Paris’in memnun olduğu yeni bir dönüşe giriyor gibi görünüyor.

Moda teknolojisi MBA Programı sayesinde, öğrencilerimiz yakında yeni uzmanlarının gelmesini bekleyen bu harika oyun alanına katılabilecekler.

Lüks meselesi, teknolojiye geldiğinde karmaşıktı: kişinin imajını modernize ederken kimliğini nasıl koruyacaksınız? Bir yandan, pozisyonları onlarca yıldır değişmeyen ve teknolojik yollarla kendilerini yeniden icat etmeye çok istekli olmayan büyük şirketler. Öte yandan, hizmet bazlı ürünlerin cazip teklifi ve öngörücü araçların sağlanması.

Büyük soru? Müşteri deneyimini geliştirmek için doğru alternatifi bulmak. Efsanevi bir özgünlükten ayrılmamak. Lüksün rüya yönünü, ürünün tek işlevselliğine dönüştürmeden …

Akıl almaz isteksizlik nedeniyle, yansıma ve geçiş bu nedenle diğer sektörlere göre daha yavaştı … ancak eskimeye hızla batma tehlikesinin farkında olan lüks sektörü, acil müdahale etme ihtiyacını kavradı.

Bu dönüşümde özellikle etkili olduğu düşünüldüğünde, y kuşağı bu çok özel lüks ilişkisini değiştirmiştir. Değişken “yeni nesil” tüketiciler, yalnızca baştan çıkarılmak isteyen aşırı bağlanabilirlik, dolaysızlık ve deneme arayışı içinde. Bu nedenle Nesnelerin İnterneti standartları, bu yeni potansiyel müşterilere ulaşmak ve beklentilerini karşılamak için kendilerini yeniden icat etmek için bir fırsattı.

Pek çok yeni işletme şimdilerde X ve Y nesillerinin zevkine bu dijital geçişte markalara yardım ediyor.

Giysiler ve aksesuarlar birleştirilmiş ve akıllı giyilebilir kumaşlara dönüştürülür. (Örneğin, Louis Vuitton, gerçek zamanlı olarak izlenebilir bir izci ile donatılmış bir çanta olan “Horizon” coğrafi konumlu valizini geliştirmiştir).

Apple Hermes Saati

Müşteri deneyimi zenginleştirilir ve markalar fiziksel ve dijital denemeyi harmanlayarak verilerden yararlanır. Bu yeni ‘phygital strateji’, müşteriye duygusal bağın yoğunlaşmasına dayanan eşsiz ve kişisel bir an sunuyor. Köşelerinde filme alınmış makyaj seansları düzenleyen Saint Laurent Beauté’de çok iyi uygulanan yeni bir politika, daha sonradan müşteriye gönderilen kayıtlar; Gucci, müşterinin mağazalarına sipariş vermeden önce spor ayakkabılarını özelleştirmesine olanak sağlayarak gelişmiş gerçeklikle göze çarpıyor.

Resmi mobil uygulamaları, kullanıcıyı çekmek ve markanın diğer özelliklerini keşfetmeye teşvik etmek için eğlenceli bir içerik stratejisi sergiliyor. Gucci’de Fotoğraf Kabini ve özçekimler, Versace’deki emoji filtreleri ya da Chanel’deki cep telefonu mesajları yoluyla paylaşmak için özel etiketler: oyunlaştırma, yeni pazarlama stratejilerinde her yerde ön plana çıkıyor!

Lüks artık kendi konfor bölgesinde değil çünkü ek teknolojiler hızlı bir şekilde ilerliyor, dijital teknolojinin daha güçlü olması onu daha erişilebilir hale geliyor. Halen işçiliğin garantisi olsa da, inovasyon, geleceğin tek müşterileri olan dijital yerli halkın yeni baştan çıkarıcı silahı olmadı.