Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Anastasia Babko – IFA Paris Moda Yönetimi MBA – Moda İşletmeciliği Mezunu

By Haziran, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

“IFA Paris’teki MBA’im çok iyi organize edilmişti ve sektördeki en iyi profesörlerin en iyileriyle birlikteydi!”

IFA Paris’ten Moda Yönetimi alanında MBA derecesi ile mezun olan Ukrayna doğumlu, Paris’te yerleşik Anastasia Babko, Condé Nast Rusya – Paris ofisinde Vogue Rusya, Tatler Rusya ve GQ dergilerinde moda asistanı olarak işe alındı.

Michel Temman: Ukrayna’nın neresinden geliyorsunuz ve moda dünyasına olan yolculuğunuz hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Anastasia Babko: Aslen Ukrayna’nın kuzeydoğu kesiminde çok fazla fırsatı olmayan küçük bir şehir olan Sumy’denim. Orada, Ukrayna Ulusal Bankacılık Akademisi’nde muhasebe ve denetim alanında ilk derecemi aldım. Okurken bunun yeterli olmadığını hissettim, dünya ekonomisi ve trendleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istedim. Yurtdışında iş fırsatları aramaya başladım ve şansımı denedim. Çin gözüme çarptı çünkü bu ülke çok hızlı büyüyordu ve birçok profesyonel yeni deneyimler edinmek ve paylaşmak için oraya gidiyordu. Sonra oraya, Shenzhen’e taşındım. Şanghay’a taşınmadan önce birkaç yıl oradaydım. 

Anastasia Babko’s Vogue Russia (April 2020 edition)

Anastasia Babko’s Vogue Russia (April 2020 edition)

Bir ticaret şirketinde yönetici olarak başladım ve ardından akıllı telefon üreten Oppo şirketine geçtim. Ama yine, yeterli değildi. Yeni bir hobiye ilgi duydum: çalışma stili. Stil duygusu daha önce bana hep doğal geldi, muhtemelen şarkıcıları ve videolarını izlemekten, moda dergilerinden geçmekten ve insanları gözlemlemekten etkilenmiştim. Pek çok insan, görünüşüm konusunda bana her zaman iltifat ederdi ve beni bununla profesyonelce bir şeyler yapmaya teşvik ediyordu. Sonra beni heyecanlandırdığı için oldukça harika bir fikir olabileceğini düşündüm ve bunu yaparken vakit geçirmekten gerçekten keyif aldım. Ben bile doğal bir tarz duygusuna sahip olduğumu düşündüm ama eğitimim yoktu ve iki kumaş türünü bile ayırt edemedim. Moda endüstrisi ve nasıl çalıştığı hakkında tüm bilgileri edinebileceğim bir okul aramaya başladım.

M.T.: O zaman IFA Paris’i buldunuz. Size nasıl yardımcı oldu? Ve çalışmalarınız ne kadar değerliydi? IFA Paris’te sizi değiştiren ve vizyonunuz olabilecek bir şey öğrendiniz mi?

Anastasia Babko: Moda okullarına göz atmaya başladığımda kriterlerim basitti: o zamanlar 26 yaşıma bastığım için maksimum bilgi ve birikim için minimum bir eğitim süresi! Tekrar üç dört yıl ders çalışmak benim için bir seçenek değildi. Okul aramanın yanı sıra bir sorunla karşılaştım: MBA gibi tüm dereceler o alanda daha önce yüksek öğrenim gerektiriyor, ki diplomam ekonomide olduğu için sahip değildim. Aramamı moda ve ekonomiyi bir araya getirecek ve girebileceğim okullarla sınırlandırmaya başladım. Birkaç okul arasında karşılaştırma yapınca ve eski öğrencilerle konuşunca, IFA Paris için seçimim bir Moda İşletmeciliği MBA programında aradığım tüm kriterlere mükemmel bir şekilde uyuyordu. Halen Çin’de yaşadığım için Şanghay’a başvurdum ve tüm giriş sınavlarını geçtikten sonra kabul edildiğim için çok mutlu oldum. Eylül sonunda Paris’e taşındım. MBA çalışma programı, sektördeki en iyi profesörlerin en iyileri ile çok iyi organize edildi! Çok değerli bilgi ve pratik getiriyorlardı. Öğrendiğim her şeyin bana çok yardımcı olduğunu ve sonunda moda endüstrisinin nasıl çalıştığını ve hangi yeri alabileceğimi anlayabildiğim için vizyonumu şekillendirdiğini söyleyebilirim. Moda deyince aklıma ilk gelen Paris oldu. Hakkında fazla bir şey söylememe gerek yok. Modanın kalbi olan bu muhteşem şehir hakkında hepimiz her şeyi biliyoruz!

Anastasia Babko

Anastasia Babko

M.T.: Paris’ten bahsetmişken, aslında, kısa süre önce Vogue Rusya‘da veya Tatler‘da Chanel, Chloé, Louis Vuitton veya Pandora gibi markaları öne çıkaran birkaç moda başyazısında stilist yardımcısı olarak işe alındınız. Bu deneyimden ne öğrendiniz?

Anastasia Babko: Gerçekten de şu anda Paris’te yaşıyorum – herkes gibi dört duvar arasında. Orada Vogue, Tatler ve GQ dergilerinden sorumlu Condé Nast Russia Paris ofisinde moda asistanı olarak çalışıyorum. Ve yeni sayının çekimleri Paris’te yapılırsa, genellikle stilistlere yardımcı olmaya davet edilirim. Şimdiye kadar, Vogue Rusya’nın Mart sayısı ve bir Nisan sayısı için iki çekime katıldım – muhteşem süper model Natasha Poly ile bir çekim – ve ayrıca Tatler Rusya’nın Nisan sayısının yapımcısı olarak. Sektördeki harika profesyonellerle çalışarak, kıyafetlerle uğraşmanın ve bunun insanları, farklı tarzları ve yaratıcı fikirleri ne kadar şaşırtıcı bir şekilde dönüştürebileceğini görmenin tüm sürecini seviyorum. Bir hikâye oluşturma ve tasarımcıların başyapıtlarıyla çalışabilme süreci bana çok fazla enerji ve ilham veriyor.

Anastasia Babko's Vogue Russia (April 2020 edition)

M.T.: Birkaç yıl sonra kendinizi nasıl biri gibi görüyorsunuz?

Anastasia Babko: Kendimi aktif, yaratıcı ve başarılı bir iş kadını, şık ve moda sanat yönetmenliği ve işinde harika bir deneyime sahip, birçok iş toplantısı ve etkinliği olan ve dünyayı dolaşan bir iş kadını olduğumu hayal ediyorum! Altı dil konuşuyorum, bu yüzden birçok fırsat sunuyor. İmaj oluşturma konusunda ünlülerle işbirliği yapmayı çok isterim. Bazı ilginç ve anlamlı projelere de yatırım yapmak isterim.

M.T.: BMW veya Mary Kay gibi markalar tarafından desteklenen ve yılda iki kez düzenlenen 1997’de kurulan Ukrayna Moda Haftası hızla büyüdü ve 60’tan fazla yaratıcı ve moda tasarımcısını kendine çekiyor. Ukraynalı moda sahnesi ve endüstrisi yükseliyor. Dinamizmini hissediyor musunuz? Nasıl karakterize edersiniz?

Anastasia Babko: Gerçekten. Bu büyük gelişmeleri, birçok yeni yeteneğin yükselişini takip ediyor ve görüyorum. Çok yetenekli, tamamen şaşırtıcı Ukraynalı moda tasarımcıları ve yaratıcıları, moda dünyasına en orijinal fikirleri getiriyor. Ukraynalı tasarımcılar, güçlü yaratıcı potansiyelleri ve özgünlükleri göz önüne alındığında, uluslararası moda oyuncuları olarak çok umut verici bir geleceğe sahipler. Ülkemden birçok marka – örneğin Bevza, Natasha Zinko, Ruslan Baginskiy, Ksenia Schnaider, Litkovskaya gibi – son yıllarda Ukrayna’da ve aynı zamanda dünya çapında gerçekten popüler hale geldi ve en ünlü ve etkili ünlülerden bazıları tarafından giyildiği görülüyor. Bazı Ukraynalı markaların defileleri Paris ve New York’ta düzenleniyor. Gittikçe daha fazla insanın ilgilendiğini ve bunun büyük bir başarı olduğunu gösteriyor!

Anastasia’nın izlediği program hakkında daha fazla bilgi için: MBA Moda İşletmeciliği