Skip to main content
Moda Sektörü Haberleri

Japon Tasarımcı Kenzo Takada (27 Şubat 1939 – 4 Ekim 2020)

By Kasım, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

Bir başka Covid 19 kurbanı Kenzo Takada, 4 Ekim 2020’de Moda Haftası tüm hızıyla devam ederken öldü. Olağanüstü bir kariyere sahip, ebedi gençliği ile doğaya ve renklere tutkun, alışılmadık stili ile bir “Çin portresi” diye anılan ilham kaynağı. Sadece hayatın kendisine delice aşık.

Şehir olsaydım? Paris

Japonya’da doğmuş olmasına rağmen, Kenzo tüm kariyerini, yükselen güneşin ülkesinde bir moda okulunda okuduktan sonra Fransa’da geçirdi. Bir buçuk aylık bir yelken yolculuğunun ardından, moda başkentine yerleşme hayalini gerçekleştirmeden önce Marsilya’ya geldi; hayatının geri kalanını geçireceği yer.

 

Birkaç yıllık sıkı çalışmanın ardından, kadın ve erkek modası, parfüm ve dekorasyon arasında değişen prodüksiyonlarla Paris moda sahnesine damgasını vuran ilk Japon tasarımcı oldu. Gösterişli grafikleri, çiçek baskıları, parıldayan renklerin kullanımı ile tanınan sanatçı, Japon kökenlerinden esinlenerek neşeli ve modern tasarımlar sunarak, oldukça kodlanmış bir Haute Couture’un tozunu alıyor. Uzun bir süre bağımsız bir etiket olan Kenzo markası, nihayet 1993 yılında LVMH tarafından satın alındı. Kenzo, şüphesiz tüm Japon markalarının en Fransızıydı.

Ya bir sanat eseri olsaydım? Douanier Rousseau’dan “Le Rêve”

Bu resim, 1964’te Paris’e gelişinden bu yana Kenzo evrenini güçlü bir şekilde etkiledi. Ona bir saygı duruşu olarak, 1970’lerde ilk butiğinin arka planını oluşturan ve ona adını veren tropik bir ormandan ilham aldığı ve kendi kurduğu öncü markası, “Jungle Jap”. Bu evren onu asla terk etmeyecek; “Memento n ° 3” adlı eksiksiz bir koleksiyon ona resmin vahşi doğasının çağdaş bir versiyonunu sundu. Yemyeşil tonlar ve renkli bitki örtüsü, koleksiyonun güçlü parçalarına (elbiseler, pantolonlar veya paltolar) baskılı duvar halıları şeklinde aktarılacaktır. Jungle Jap, yıllar sonra 1976’da KENZO olarak yeniden adlandırılacak.

Hayvan olsaydım? Kaplan

Kenzo, markasının 1970’lerde piyasaya sürülmesinden bu yana, kaplanı markasının simgesel hayvanı haline getirdi. Gücünden etkilenerek, onu 2020’de bir kapsül koleksiyonunun nihai ustası haline getirmeden önce defilelerinde sayısız parçaya yansıttı. Çevre ve hayvanların korunmasına duyarlı olan temellerin satış fiyatının bir kısmı irade vahşi kaplanların nüfusunu hızla ikiye katlamayı amaçlayan “TX2” adlı bir programın parçası olarak WWF’ye bağışlanacak.

Bir çiçek olsaydım? Gelincik

Parfüm serüveni 1988’de başladı ve 2000’li yılların başında “Flower by Kenzo” nun başarısıyla taçlandı. Bir parfümden çok, alışılmadık küresel bir konsept sunuyordu! Gelinciklerin kokusu olmadığı cüretkâr fikrine dayanarak, kırmızı çiçek yine de başarılı kokunun amblemi haline gelir. Serge Mansau tarafından tasarlanan “250 şişeli adam” isimli şişe ise, 3 boyutta gelinciğin tomurcuklanmasının farklı aşamalarını temsil ediyor.

Anekdot niteliğinde bir not: Şişenin ilham kaynağı, 1967’de Washington’da Vietnam’daki Amerikan müdahalesine karşı bir gösteri sırasında çekilen Marc Riboud’un “La jeune fille à la fleur” (çiçekli kız) adlı fotoğrafından geliyor. Askerlerin silahlarıyla karşı karşıya kalan kadının tek silahı olan çiçek . Batı ve Doğu arasındaki uzlaşmayı anlatan bir barış şişesi, iki kültür de onun için çok değerliydi.

Bir giysi olsaydım? Kimono

Cinsiyetsiz kıyafetlerin öncüsü olan Kenzo tarzı, erkek ve kadın modası arasındaki engellerin kaldırıldığı geniş, küçük yapılandırılmış formlar sayesinde tanımlanır. Japon pamukları ve kimonolar düzenli olarak öne çıkarılır, çok kültürlü esinlenmelerle daha çağdaş versiyonlarda yeniden ziyaret edilir.

Genç tasarımcının yaratıcılığı (ve finansal araçlarının eksikliği), zamanının çok ötesinde ileri dönüşüm eğilimini de belirledi; kumaş parçalarının farklı renkli baskılarla bir araya getirilmesiyle yapılan ilk çalışmaları dehasının habercisiydi.

Ya ben son proje olsaydım? K3

Moda dünyasından ayrılan ama tasarımdan kopamayan Kenzo Takada, kendi markası K3 altında mobilya tasarlayarak yeni bir meydan okuma başlattı. Bu deneyim onun için yeni değilse, Ocak 2020’de ev için eksiksiz bir koleksiyon imzaladı.

Boş zamanlarında gerçe bir sanat koleksiyoncusu ve ressam olan Kenzo Takada, bu tasarım tutkusunu ile ses getiren işbirlikleri yapmıştır: Roche Bobois’in MAH Jong kanepesinin ticari başarısı ve Baccarat’ın kristal Buda’sı, unutulmaz parçalardır.

Doyumsuz ve yorulmak bilmeyen 81 yaşında, hâlâ Lotus koltuklarını, Japon komodinlerini veya değerli bir geyşa kimonosuyla süslenmiş kağıt mendil perdeyi hayal etme cüretine sahipti. Ne yazık ki, yeni başarıyı takdir edecek zamanı yoktu.

Aksesuar olsaydım? İpek Yaka Mendili

Japonya’da her zaman çok popüler olan Kenzo, kariyeri boyunca birçok model tasarladı. Bay Kenzo Takada’ya son saygıların bir işareti olarak, sahiplerin yapması gereken tek şey, kıymetli kumaşlarla üzüntü gözyaşlarını kurutmak.