Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

MBA Moda İşletmesi Öğrencimiz Adam Stokes’un Anlatımıyla INSEAD Küresel Lüks Forumu 2017

By Kasım, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Adım Adam Stokes ve şu anda IFA Paris’te MBA Moda İşletmesi Programına devam etmekteyim. INSEAD Küresel Lüks Forumuna davet edildim ve bu muhteşem günü burada anlatacağım.

INSEAD Küresel Lüks Forumu nedir diye sorabilirsiniz. Dünyanın önde gelen işletme okullarından olan INSEAD’ın ev sahipliği yaptığı yeni bir etkinlik bu. S.T. DuPont, Farfetch, Maison Margiela ve Conde Nast gibi bilindik markaların yöneticilerinin günümüz lüks endüstrisi üzerine konuşmalar yaptığı prestijli bit etkinlik. Bugün burada lüks endüstrisinden yüzlerce insanın önüne geliyorlar ve pazar hakkındaki görüşlerini paylaşıyorlar. Konuşulanların büyük çoğunluğu kendi avantajınıza kullanabileceğiniz paha biçilemez bilgiler içeriyor.

INSEAD Global Luxury Forum 2017

Etkinliğin yapılacağı Intercontinental Hotel’e vardığımda adeta büyülenmiştim. Girişteki mermerlerden tutun da cam bölüme kadar her şey lüksün ihtişamını yansıtıyordu. Etkinlik kayıt-kabul ile başladı ve leziz bir kahvaltıyla devam etti.

INSEAD İşletme okulu mezunlarından ve aynı zamanda etkinliğin orkestrasında bulunan Katie Kachan tarafından hoşgeldiniz karşılaması yapıdı ve hızlıca günün konuşmacılarının bulunduğu salona geçtik. Federico Barbieri (Mason Margiela), David Amselliem (John Paul) ve Julien Hawari (Arab Luxury World) konuşmacılar arasındaydı. Federico Dijital çağda liderlik hakkında konuştu ve yaşadığımız dijital dünyada şirketinizi nasıl lider bir şirkete yükseltebilirsiniz noktasına değindi. Lüks pazarda lider bir role geçmek isteyen markalar için önemli tavsiyeler verdi. Birincisi bir merak uyandırmaktı, bu yeni inovatif ürünlerle ya da sadece farklı bir reklamcılık yaklaşımıyla olabilir. Kendinizi diğerlerinden ayırın. İkincisi, ayrıntılı bir şekilde araştırın ve neden markayı satın almayan tüketicileriniz olduğunu öğrenin. Bu tavsiye basit görünse de, beni gerçekten etkiledi.

David Amselliem, bir tüketicinin büyük bir deneyime sahip olması için kilit unsurlardan bahsetti; Her önemli noktada, tüketicinin marka ile sürekli bir iletişim akışı ile etkileşime girmesi için her temas noktasında kişiselleştirme ve veri toplama yer alıyordu. Şimdi insanların uyum sağlamak yerine öne çıkmak istedikleri ve kişiselleştirmenin bunu yapmanın bir yolu olduğu bir döneme giriyoruz. Herkes satın aldıkları mallar için özellikle kendileri için yapılmış gibi hissetmek istiyor ve bu gerçekten bugün bazı markaları öne sürüyor. Müşteri İlişkileri Yönetimi olarak da bilinen CRM’in artık çok önemli olmadığını, bunun yerine VRM’nin (Satıcı İlişkileri Yönetimi) giderek önem kazandığını belirtti. Bu, tüketicileri satıcılardan bağımsız hale getirmek ve satıcılarla daha iyi iletişim araçları sağlamak için yazılım kullanan bir ticari faaliyet şeklidir.

Adam Stokes

Julien Hawari, lüks pazardaki kelebek etkisinin duruşu ile devam etti. Tüketicilerle artık küresel olarak her zamankinden daha fazla bağlandığı için, tüketicilerinizle fiyat noktalarında şeffaflığın önemi hakkında konuşmaya devam etti. Daha fazla seyahat ediyorlar ve geçmiş yıllarda olduğundan çok daha fazla teknoloji meraklısı bir kitle var. Bir tüketici fiyatta yüksek olabilecek bir ürün isterse, başka bir yerde daha düşük bir fiyat noktasında bulmak için araştırma yapmaktan çekinmez. Bu, dünyadaki farklı fiyat noktalarınızla şeffaf olmamanız durumunda işinizi kaybetmenin kesin bir yoludur.

INSEAD Global Luxury Forum 2017

Tüm konuşmacılar olağanüstüydü ve çalıştıkları şirketlerdeki deneyimleriyle oluşan öngörülerini bizimle paylaştılar. Günün ilk yarısının konuşmaları bittiğinde aklım yerinde uçmuştu bile. Konuşulan her nokta beynimde yeni kıvılcımlar çıkarmıştı ve güün geri kalanında daha neler duyacağımı sabırsızlıkla bekliyordum.

Konuşmalar bitince öğlen yemeği için salondan ayrıldık. Muhteşem bir yemekte IFA Paris Yönetici Direktörü Jean-Baptiste’in yanında oturmaktan onur duydum.

Sabahtan farklı bir salonda yeni konuşmacılarla küçük bir workshop’a gelmişti sıra. Bu çalışma daha gayri resmiydi ve konuşmacılara daha yakın olup onlara sorular sorma fırsatı sağladı. Günümün en özel anı olan S.T. DuPont CEO’su Alain Crevet’yi dinleme şansına sahip oldum. Alain, marka mirasının önemini ve onu koruduğunu, ancak bugünün lüks pazarında anahtar olduğunu düşündüğüm inovasyonla ilerlemeye devam ettiğini ifade etti. Nasıl yapılacağı hakkında bilgi almak ve aynı zamanda S.T. DuPont’un muhteşem tarihini öğrenmek için bir zevkti.

Bu yılki INSEAD Global Lüks Forumuna, özellikle moda okulum IFA Paris tarafından davet edilerek katılmak büyük bir zevkti. Aldığım bilgi ve tüm etkinlik boyunca kırk bir misafir konuşmacı tarafından verilen araçlar, kariyerimde ilerledikçe gelecekte beni takip edecektir.

Adam Stokes

Adam’ın aldığı eğitim hakkında daha fazla bilgi için: MBA Moda İşletmesi