Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

MBA Öğrencisi ve Dior’un “Women @ Dior” Mentörlük Programı Katılımcısı Monica Pozyn İle Röportaj

By Nisan, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Maison Dior, Christian Dior Couture’ün feminenlikte çapalanmasıyla birlikte kadın ve Dior arasındaki tarihi inşa etmeye odaklanmış durumda. 2017 Uluslararası Kadın Günü’nde Maison Dior, genç kadınlara kariyer gelişiminde eşlik edecek on şehirde (Paris, Marsilya, Londra, Floransa, Dubai, New York, Hong Kong, Tokyo, Seul ve Şangay) Women @ Dior Mentörlük Programını başlattı. Bu şehirlerdeki genç kadın yetenekleri seçilmiş ve halen Dior’da çalışan bir danışman ile eşleştirilmiştir. IFA Paris öğrencisi olan Güney Afrika’dan Monica Pozyn, seçilenlerden biriydi.

Michel Temman: Güney Afrika’da doğdunuz ve efsanevi bir şehir olan Cape Town’da büyüdünüz! Büyüdükçe ve orada yaşarken, giderek moda ve lüks sektörle nasıl ilgilemeye başladınız?

Monica Pozyn: Söylemesi oldukça zor. Kendimi bildim bileli moda okumak ve bu sektörde çalışmak istedim. Moda her zaman hayatımın bir parçası olmuştur. Genç yaşta bile yeni bir ayakkabı, Elle ve Vogue dergilerinin son sayılarına almak için harçlıklarımı harcardım.

Dior Şanghay’da seçilen genç yetenekler ve danışmanları

M.T.: Şangay’da IFA Paris’te Moda İşletmesi alanında MBA eğitimi alıyorsunuz. Bu program, kariyer hedeflerinizi takip etmenize nasıl yardımcı olacak?

Monica Pozyn: Amacım geleneksel ve el işi kot için olan tutkumu lüks ilgimle birleştiren bir kariyer yolunu bulmaktır. MBA, Moda İşletmesi programında tezimi el işi Japon kotun etkisine ve bu zanaatın lüks endüstriyi nasıl etkileyeceğine odaklanacak. IFA Paris Moda İşletmeciliği Kursunda MBA ile kazanılan bilgi, deneyim ve maruziyetin yanı sıra Women @ Dior Mentörlük Programının bir parçası olma fırsatının kariyer hedefimi takip etmemi ve hayalimi gerçekleştirmemi mümkün kılacağına inanıyorum.

Metörlüğünü yapan Emilie Krumb (solda) ve İK Direktörü Lynn Chen (sağda) ile Monica Pozyn (ortada)

M.T.: Hem Şanghay’da hem de Paris’te deneyim sahibi olmak için ne gibi şeyler söylersin?

Monica Pozyn: Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan bir ekonomide (Avrupa ve Asya) çalışma olanağı çok değerlidir. Tüketici inançları, değerleri, yaşam biçimi ve satın alma davranışları tamamen farklıdır. Moda perakende ve lüks ortamında tüketiciyi tamamen anlamak için Çin’de ilk elden bilgi ve tecrübe edinmek zorundasınız – bu öğretilebilir bir şey değildir.M.T.: Şangay’daki eğitiminiz sırasında, prestijli Maison Christian Dior tarafından genç yetenek ve “Genç Kadın Öğrenci” olarak seçildiniz ve “Genç Kadın Mentorler” adlı yenilikçi bir programa katıldınız. Dior’un uzmanlıklarının çeşitliliğini keşfetmek ve ayrıca kadınlarla Dior arasındaki uzun tarihi daha iyi anlamak içindi bu çalışma. Nasıl gitti? Bu mentörlük görüşmeleri ve oturumları sırasında ne öğrendiniz?

Monica Pozyn: Women @ Dior Mentorluk Etkinliği çok büyük bir ilham kaynağı oldu. Böyle şık, inanılmaz derecede yetenekli ve kariyer odaklı kadınlar tarafından çevrelenmek bir ayrıcalıktı. Mösyö Dior’un 1950’lerde yetenekli bir kadın ekibi tarafından kuşatıldığı söyleniyor. Maison Christian Dior’un kalbi her zaman kadındır ve bu nedenle Women @ Dior Mentoring Programı kadınlar tarafından kadınlar için yaratılmış bir vizyondur. Dior Şangay, Maria Grazia Chiuri’nin vizyonunu 15 Mart’ta ilk mentörlük dersinde bizimle paylaştı. Maison Christian Dior için onun vizyonu şöyledir: Feminizm – Dior’un kalbinde bulunan yetenekli kadınlar mirasını inşa etmeye devam etmek; Havalı moda – couture’le spor ayakkabılarını bir araya getirebilmek; Bir vizyon – Maria Grazia Chiuri, Dior’un her yönüyle iç içe olmaya inanıyor – tüm ürün kategorilerinde uyumlu bir marka imajını elde etmek için skeçten müşteriye kadar tüm adımlarla; Ve Miras – Dior’un DNA’sının yaratıcılığa ve savoir-faire’e kök salmış olmasını sağlamak.

M.T.: Bu program Maison Dior hakkındaki görüşünüzü değiştirdi mi? Spesifik olarak ne öğrendiniz?

Monica Pozyn: Women @ Dior Mentörlük Programı, bana hayattaki en önemli derslerden birini öğretti: “Her zaman mükemmeliyet için gayret edin – çıtayı yüksek tutun ve asla vasatlığa razı olmayın!”

Dior tarafından seçilen genç yetenek Monica’nın katıldığı program hakkında daha fazla bilgi edinmek için: MBA Moda İşletmesi