Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

Paris’de Lisans Moda Tasarımı ve Teknoloji Mezuniyet Defilesi 2018: Gerçekçilik ve Derin Düşünme Arasında

By Temmuz, 2018Nisan 17th, 2022No Comments

Her yıl olduğu gibi, IFA Paris Moda Tasarım ve Teknolojisi’nde lisans mezunlarının mezuniyet defilesi Paris Erkek Moda Haftası sonunda gerçekleşti. Tüm mezunlar arasından en iyi öğrencilerin son koleksiyonlarından 14’ü moda profesyonellerinden oluşan bir jüri tarafından defileden 10 gün önce seçildi.

Tanyalak Promlumpak

Jüri üyeleri arasında olanlar; Marine Serre’de (LVMH 2017 tasarımcı yarışması ödülü kazananı) tasarımcı Lucille Clothilde Mossimann, The Ecochic Sürdürülebilir Moda Yarışması’nı organize eden Redress’ten Hanna Lane, Pansy, Yoko Dergisi, Jute Dergisi veya Vogue Dergisi gibi uzmanlaşmış dergiler için fotoğraf stilistliği yapan Thouria El Hassouni. Ayrıca defile bu sezon özel konuk tasarımcı ağırlıyordu: IFA Paris’in bir ortaklık hazırladığı Southampton’daki Solent Üniversitesi’nden Roshani Limbu’nun bir koleksiyonu, hem de Çin moda endüstrisinin profesyonelleri önünde Şanghay’daki IFA Paris Mezuniyet Gösterisi’nden bir hafta önce çalışmalarını sergileme fırsatı bulan IFA Paris Şangay kampüsünden 6 öğrencinin koleksiyonları.

Öğrenciler, büyük trendlere karşı geçirgen değiller ve biz bu sezonun son moda haftalarında da görülen etkilerini fark ettik.

Safa Yahiaakmakki

90’lı yıllar ve bu yılların dekonstrüksiyon fırtınasının kot giyim ve terziliği birleştiren Safa Yahiaalmakki’deki etkisi, ve yine en büyük çağdaş mimarlardan esinlenen Tanyalak Promlumpak’ın ekose gömleklerini ve iş giyim parçalarını zarif beyaz ve lacivert silüetlerine dengelemesi – bir Londra veya Tokyo konsept mağazasının giyim raflarına tamamen sığacak olan gerçekçi yaratıcılığa sahip iki koleksiyon. Fakat büyük moda başkentlerindeki her bir podyumda olduğu gibi, çoğunlukla baskın olan spor giyimdir. Nicole Siow Thong See‘nin koleksiyonunda ve askeri esintili parkalarında, Aweriawhen Umuomo‘nun kusursuz erkek takım elbiselerini yünlü kumaşla birleştiren ya da tüllü hafif balerin etekleriyle delikli şişme mont parçalarını birleştiren koleksiyonunda. Büyük beden kayak montlarını renkli işlemeler ve ipek organza tütüleriyle şiirselleştirmek için Jean-Michel Basquiat’ın sanatında ilham bulan Amira Azizi ile Ve yine peri masalı “Peau d’Ane” dan, “ayın rengi” veya “gökyüzünün rengi” elle çizilip boyanmış formalardaki şaşırtıcı prenses elbiseleri / eşofmanları sunan Theo Decaux ile.

Diğer öğrenciler çocukluk anılarını yeniden gözden geçirdiler veya Hong Kong okul üniformalarından çocuk siluetlerini yaratan Chew Ting Lau gibi , ya da anne-babasının gençlik resimlerinden renkli şortlar, pamuklu kumaş üstleri veya kırpılmış bahçıvan tulumlarından oluşan her bir detayının üzerinde iyice düşünülmüş bir erkek koleksiyonu ortaya çıkaran Cheng Hong Eng gibi kültürlerinin kökenini yeniden ziyaret ettiler. Sagarika Joshi, Hintli kadınların nasıl bir fikri olmadığını ve kendi özgün kimliklerini elde etme çabalarını yansıtan bireysellik hakkında, kadınlar için özellikle fildişi ve kırmızı, kendi yerli Nepal’inden geleneksel sari’den şık bir hazır giyim koleksiyonu hayal etti.

Yuliya Dovzhych

Dziezdorm Adjei, erkekler için beyaz poplin, fitilli kadife kumaş ve el yapımı bir Malian pamuklu kumaşını karıştıran ve bugün Nijerya veya Gana’da da yapılan “ön ve arka” giysiler yaratmada bir başlangıç noktası olarak, birçok Afrika ülkesinde popüler bir atasözüdür.

Tsvetislav Andreev

Fakat bu kuşağın yaratılış özgürlüğü sınırsızdır: Tsvetislav Andreev, tasarımlarıyla “Geleceğe Dönüş”ü oynar – yarı 17. yüzyıl, yarı fütürist olarak. Maureen Umutesi, nazi doktor Mengele öyküsüne ve onun ikizler üzerindeki deneylerine kendisini kaptırdı ve belki de 22’nci yüzyılın kıyafetlerini anlatacak şaşırtıcı silüetler yarattı. Mary Bashay, 20’li ve 30’lu yılların Harlem rönesansını çok renkli tüvit kıyafetler, kot triko ve deri şeritlerden kendisinin yarattığı bir malzeme ile gösterirken, Yuliya Dovzhych, romantizmin doğal çizgisini dantelli ipek ve çiçekli süslemelerden oluşan renkli bindirmelerle çalıştırmasına izin verir.

Bu gösteriye davet edilen izleyiciler, birbirinden çok uzak görünen yaklaşımların ötesinde, çok başarılı koleksiyonlar sunan tüm bu yetenekli öğrencilerin çok farklı eserlerini keşfetmeyi başardı. Bu da gösteriyor ki, IFA Paris’te öğrenmeye, düşünmeye ve denemeye harcanılan 3 yıldan sonra, onlar çağdaş moda gereksinimleriyle başa çıkabildiklerinden daha fazlalar.

Öğrencilerin moda şov tasarımlarının tüm fotoğrafları şu an fotoğraf galerimizde mevcuttur: Moda Tasarımında Lisans Mezunlarının Fotoğrafları 2018 Mezuniyet Defilesi