Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Beatriz Orozco, Moda Yönetimi MBA Programı – Moda İşletmeciliği Mezunu

By Aralık, 2020Nisan 13th, 2022No Comments

Bu yazı dizisinde, IFA Paris mezunları, IFA Paris’teki çalışmalarının hayallerindeki işe girme yolunu nasıl açtığını paylaşıyor. Bu ay, Moda Işletmeciliği MBA Mezunu Beatriz Orozco ile IFA Paris’te eğitim görmenin ona mesleği için doğru araçları nasıl sağladığını konuştuk.

İsim: Beatriz Orozco
Ülke: Meksika
IFA Kampüsü: Paris
Eğitim Programı: Moda Yönetimi MBA Programı – Moda İşletmeciliği

Beatriz Orozco

Favori ders: Moda Ortamı. Bir markanın başarılı veya başarısız olmasının arkasındaki nedenlerin anlaşılmasına yardımcı olan bir ders. İlk bakışta gözle görülür olmayan marka stratejilerini öğrenme fırsatımız oldu.
Mevcut proje:  Moda Endüstrisinde pandeminin etkisine dair araştırma
Moda ilhamı: Hep tarih boyunca gerçekleşen sosyal hareketlerin modayı nasıl etkilediği hakkında meraklıydım. Moda aslında hayatımızın düşündüğümüzden çok daha büyük bir parçasını oluşturuyor.

Bize biraz kendinizden ve hayatınızda bahsedin- kimsiniz, nereden geldiniz ve neden moda eğitimi aldınız?

Adım Beatriz, Meksika’da doğdum ve büyüdüm. Deri ürünlerin tasarımı üzerine eğitimim var, kendimi bildim bileli de hep moda sektöründe çalışmak istemiştim. Paris’e taşınmadan önce Los Angeles ve İtalya’da yaşadım. Oralarda bulunmak bana endüstriye dair uluslararası bir bakış açısı kazandırdı. Aynı zamanda bugün her gün iş hayatımda kullandığım İngilizce ve İtalyanca dil bilgisini de kazandırdı. Üç farklı ülkede yaşadıktan sonra, modanın başkenti Paris’te kendimi var etmem gerektiğine karar verdim. Dünya üzerinde moda alanında MBA eğitimi veren sayılı üniversitelerden biri olan IFA Paris’e denk geldim ve o anda bilgimi genişletmek için bu programın aradığım program olduğunu biliyordum.

Beatriz Orozco

Şu anda ne yapıyorsunuz ve bununla ilgili en heyecan verici olan nedir?

Paris’te bir moda evinde ürün geliştiricisi olarak çalışıyorum. İşimin en heyecan verici kısmı bir koleksiyonun her aşamasında bulunabilmek. İlham aldığımız noktadan üretime kadar tüm kampanyalara ve çekimlere katılıyor olmak ve en sonunda mağazalarda hepsinin hayat bulduğunu görmek işimin en heyecan verici tarafı.

IFA Paris’te mevcut görevinizde size yardımcı olacak hangi becerileri öğrendiniz?

Farklı global pazarlarda belirli ürünlerin pazarlanmasına ve dağıtımına dair stratejileri öğrendim. Çok kültürlü bir ortamda bulunmak ve böyle bir ortamda projelerde grup çalışması yapabilmek Paris gibi bir şehirde çalışırken gerekli olan temel becerileri edinmemi sağladı. Modayı bir işletme gözünden görmeyi öğrendim.

IFA Paris deneyiminizi 4 kelimede tanımlar mısınız?

Geliştiren, özgüven kazandıran, meydan okuyan, hayat değiştiren

Ifa Paris öğrencilerine ve öğrenci adaylarına ne önerirsiniz?

IFA’nın sunduğu tüm ders dışı aktivitelere ve eğitimlere katılın, Fransızca konuşmayı mutlaka öğrenin. Öğretmenlerinizden ve sınıf arkadaşlarınızdan öğrenebildiğiniz her şeyi öğrenmeye çalışın, hepsi modanın her alanından ve dünyanın her yerinden size farklı deneyimler getirecektir. İnsanlara karşı kibar olun, gelecekte birbirinize ihtiyacınız olabilir, hatta iş arkadaşı bile olabilirsiniz. En önemlisi de alabildiğiniz kadar keyif almaya bakın çünkü bu benzersiz bir deneyim!

Eğer IFA Paris ‘Hayatta Kalma Seti’ oluşturacak olsaydınız seçeceğiniz üç şey ne olurdu?

Kahve, moda kitapları ve belgeselleri ve iyi bir tavır!

Beatriz’in Paris Tüyoları:

Ucuz Yemekler: Le Marais’in falefeli

Arkadaşlarla takılacak yer: Yaz zamanı La Seine üzerindeki barlar

Keşfedilecek yerler: Sergiler ve kültürel aktiviteler

Dinlenmek için: Paris’in ünlü parklarından birinde favori kitaplarını okumak

Fransızca’da en sevdiği kelime: ‘ÇA VA’. Neredeyse her şey için söyleyebiliyorsunuz!

Beatriz’in eğitim aldığı program hakkında daha fazla bilgi almak için: Moda İşletmeciliği MBA