Skip to main content
GirişimcilikModa Sektörü Haberleri

Agustina Cattaneo: Öğrencilerim Paris’in Kalbindeki Bionat Butiklerini Nasıl Yeniden Yarattı!

By Haziran, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Lisans Moda Pazarlama Bölümü ve Lisans Görsel Mağazacılık eğitimlerinin bir parçası olarak IFA Paris öğrencileri Paris’in trend mahallelerinden Le Marais’deki Bionat butiğini değiştirdiler: butik vitrininden mimariye ve marka stratejisine kadar her şeyi! IFA Paris eğitmenlerinden biri olan Agustina Cattaneo bu projeyi yönetti ve bize bu hikayeyi anlattı.

Bugün akşam saat 7:00’de en sonunda öğrencilerimle Paris’teki 2 mağazanın görsel sunum yerleştirmesini bitirdik. Öğrencilerim muhteşem bir iş yaptığı için çok mutlu olduğumu söylemeliyim. Son derece sıkı bir şekilde çalıştılar ve okulun girişinde sergiledikleri işleri bütün IFA Paris’i çok etkiledi. Hepsi muhteşemdiler, onlara bütün söyleyeceklerim kocaman bir tebriklerdir. Ayrıca Bionat ekibine de bizim gerçek bir projede gerçek bir parizyen marka üzerinde çalışmamıza imkan tanıdıkları için çok teşekkürlerimi sunuyorum. Muhteşem bir maceraydı.

ÖĞRENCİLER MARKAYI DENETLEDİ!

IFA Paris x Bionat

Sizi bir kaç ay öncesine götüreyim. 21 Şubat’ta Frederic (1996’da Alsace’de kurulan çevre dostu bir deri markası olan Bionat’ta çalışıyor) markayı tanıtmak için IFA Paris’te bir derse konuk konuşmacı olarak geldi. Markanın değerlerini, tarihini ve müşteri tiplerini anlattı bize. Aynı gün Moda Pazarlama sınıfına projeyi tanıttım.Bazı aksesuar ve kıyafet gibi ürünler de satsa da Bionat aslında ana ürünü ayakkabı olan sürdürülebilir bir marka. Paris’te iki mağazaları var ( Le Marais ve Montreuil’de). Öğrenciler 2’li ve 3’lü gruplar halinde çalıştılar. Yarısı bir mağazada, diğer yarısı öteki mağazada çalıştı.

Mayıs 2’de bütün öğrenciler markalama fikirlerini sunmuşlardı. Markayı denetlediler ve marka değerini, DNA’larını, müşteri kimlğini, 4P’yi, bütün sosyal medya stratejilerini, logo ve paketleri analiz ettiler ve sonunda bazı tavsiyeler sundular. Tabii analiz için mağaza personeli ile görüşmeler yaptık ve fotoğraflar çektik. Ayrıca mağazada müşteriler varken gözlemler yaptık ve başka bir eğitmenle pazarlama üzerine dersler de yaptık.

PERAKENDE MİMARİSİ UZMANI İLE DERS

Agus Cattaneo

18 Haziran’da öğrenciler görsel sunum fikirlerini sundular, bu yeni mağaza planının bir mini modelini kapsıyordu. Bu plan için sınıfta perakende mimarisi uzmanı bir eğitmenle sınıfta öğrencilerin mimari projelerini gerçekleştirebilmeleri için 2D modeler üzerine çalıştık. Mimarımız Arjantin’de büyümüş ve iyi bilinen bir moda markası olan aile işinde çalışmış bir uzmandı. Bu sayede onun da görsel sunum ile ilgili tavsiyelerini alabildik. Aynı zamanda modellerin ve planların nasıl sunulacağını da anlattı öğrencilerimize. Bionat’tan Frederic biz planları gönderdi ve ben de mimarımızdan onlar daha büyük ölçek haline getirmesini rica ettim, böylelikle öğrenciler onların üzerinde kolaylıkla çalışabildi. Bu sunum için öğrenciler vitrine bir isim verdiler, mood-board ve renk paletleri yarattılar, fikirleri 2D plan üzerinde gösterdiler ve gerçek modeli ortaya çıkardılar. Bütün fikirler için, kazanmaları durumunda fikri hayata geçirmek için 1 haftaları olduğunu bildikleri için bütçeyi de sunmak zorundaydılar.

Her iki mağaza için kazanan birer takım seçtik. Montreuil mağazasının kazanan ekibi: Ena Berbic, Ann-Katrin Ling, Heloise Salessy ve Neilya Sai idi. Le Marais mağazasının kazananı ise Jessika Gadoury oldu (tek başına bir proje hazırladı). Her iki kazanana da yenileme çalışmaları için 750 Euro bütçe verildi ve sınıflardaki diğer öğrencilerin de uygulama çalışmasına yardım etmeleri istendi. Yenilenmiş mağazaların fotoğraflarını kaçırmayın; Facebook sayfamızda görebilirsiniz!

Agustine Cattaneo