Skip to main content
Modada Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilir Moda İpuçları: Deri Giysi ve Aksesuarlarınızın Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

By Mayıs, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

IFA Paris Moda Okulu, moda endüstrisinin son derece kirletici olduğunun ve daha sürdürülebilir bir moda taahhüdünün önemli olduğunun farkındadır. Bu, Moda Sürdürülebilirliği Lisans Programı gibi özel programların oluşturulmasında veya Moda Devrimi Haftası‘na yıllık katılımda yansıtılır. Süreci bir adım daha ileri götürmek için, gardırobunuzu daha uzun süre saklamak için nasıl koruyacağınız konusunda size bir dizi ipucu sunuyoruz. İpek aksesuarlarınızın bakımıyla ilgili makalemizden sonra, favori deri ürünlerinizin ömrünü uzatmaya yönelik ipuçlarımızı burada bulabilirsiniz.

Hayvan kürklü giysiler gardıroplardan kaybolurken, yerini sentetik kürklere bırakırken, deri giysiler ve aksesuarlar hala çok popüler. İster son derece toksik krom tabaklama ile muamele edilmiş hayvan derileri isterse daha ekolojik bir bitkisel tabaklama ile işlenmiş olsun, deri hala özel bakım gerektiren bir hayvan malzemesidir.

Hassas, kırılgan, pahalı. Dayanıklılığı nasıl güçlendirilir?

Gücü ve güzelliği ile takdir edilen canlı bir malzeme olan deri, zamanla bir patine geliştirir ve güzelleşir. Özellikleri giysilere her zaman asil bir karakter verir, ancak deri ceketinizin veya çantanızın parlaklığını kaybetmesini, matlaşmasını ve kurumasını istemiyorsanız, birkaç dikkatli bakım rutinini takip etmek daha iyidir:

Deriyi Su Geçirmez Hale Getirme:

Dünyada birçok farklı deri türü var! Tam taneli deri, anilin, taneli deri, nubuk veya rugan deri, temizlik her birinin belirli özelliklerine bağlı olacaktır, ancak deri sudan nefret eder. Malzeme doğal olarak su geçirmez olsa bile beklenmedik bir fırtına malzemeyi lekeleyebilir ve en sevdiğiniz parçayı mahvedebilir. Bu nedenle, ilk koruyucu adım, yılda en az iki kez, yaklaşık 30 cm’den püskürtülen bir su geçirmez sprey solüsyonuyla onu su geçirmez hale getirmektir.

Derinin Temizlenmesi

Hassas bir programda bile makinede deri yıkamamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bunun yerine, derinlemesine temizlemeden önce yumuşak, kuru bir bezle (mikrofiber tipi) tozunu alın. Hafifçe nemlendirilmiş bir güderi Marsilya sabunu ile ıslatın, ardından küçük dairesel hareketlerle tüm yüzeyi nazikçe ovalayın. Malzemeyi çok fazla suya batırmaktan kaçınarak durulamaya devam etmek için başka bir bezi nemlendirin. Bölge bölge devam edin, temizlik biter bitmez temiz ve kuru bir bezle kurulayın. Marsilya sabunu, kil taşı, gliserin sabunu (ideal olarak PH nötr sabun) veya malzemenin hassasiyetine tamamen uygun özel deri şampuanları ile değiştirilebilir.

Deriyi Dezenfekte Edin ve Kokusunu Giderin

Su ve beyaz sirke bazlı bir çözelti hazırlayın. Bir bezi bu karışımla ıslatın ve deri parçanıza nazikçe uygulayın. Birkaç dakika çalışmasına izin verin, ardından yumuşak bir havluyla hemen kurulamadan önce nemli bir bezle durulayın.

Bikarbonat ve talk pudrası ile “kuru dezenfeksiyon” solüsyonu yapılabilir. Karışımı elde ettikten sonra, parçanın yüzeyine bolca serpin, solüsyonun gözeneklere nüfuz etmesine yardımcı olmak için malzemeye hafifçe masaj yapın. Birkaç saat bekletin, ardından besleme aşamasına geçmeden önce tozunu alın.

Deriyi Beslemek

Deri bir giysiyi beslemek için en iyi ayakkabı bakımı için kullanılan ayakkabı cilasından kaçının. Evrensel kullanım için daha uygun olan besleyici kremleri (derinin kalitesine göre seçilecektir) veya temizleme sütlerini (temizleyici süt gibi) tercih edin. Küçük döndürme hareketleriyle bir bambu pamuklu mendil veya emici pamukla birini veya diğerini uygulayın. Deriye parlaklığını geri kazandırmak için kuvvetlice çalkalamadan ve aşınmış eldivenlerle cilalamadan önce birkaç saat nüfuz etmesine izin verin.

Deri Giysilerinizi ve Aksesuarlarınızı Saklama

Tıpkı su gibi deri de güneş ışığına ve doğrudan ısıya duyarlıdır. Deri parçalarınızı karanlık bir yerde saklayın ve plastik depolamadan kaçının: Doğal bir malzeme olarak açık havada nefes alması gerekir.

Hayvan derisinden, bitkisel deriden veya vegan deriden daha çevre dostu, hayvan refahı ve çevresel etki ile ilgilenen yeni bir kitle için çekici. Ananas derisi (Pinatex), mantar derisi (Muskin) veya Vega üzüm derisi, önümüzdeki birkaç yıl içinde moda dünyasında hayvan derisini tahttan indirmeyi başarabilecek mi? Belki de hayvan derisinden yapılma kıyafetlerinizin ve aksesuarlarınızın ömrünü uzatmak için bakım yapmanız için bir sebep daha…